СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕКлінічне використання анаболічних стероїдів


Андрогенно-анаболічні стероїди (ААС) реалізують через аптечну мережу за рецептом лікаря майже в кожній країні. Препарати цієї групи використовують упродовж тривалого часу з різними медичними цілями у різних вікових групах. У деяких клінічних випадках стероїди використовують з метою збереження життя. І цей факт виправдовує судження про шкідливий вплив препаратів на організм людини. В даному розділі ми розберемо деякі з багатьох патологічних станів, при яких застосовуються ААС.


Клінічне використання анаболічних стероїдів

Гормонально-замінна терапія. Лікування гіпогонадизму


Стероїди часто призначаються в якості замінної терапії при дефіциті в організмі чоловіка тестостерону. Інакше даний вид лікування називається гормоно замінна або тестостерон замінна терапія (ГЗТ). Сенс даного лікування полягає у введенні в організм тестостерону. Пацієнтами найчастіше є чоловіки у зрілому віці старше 30 років. Крім того, до гіпогонадизму (низький рівень чоловічих гормонів) призводить незворотний процес старіння.


Симптоми низького рівня тестостерону:

 • зниження статевого потягу,
 • порушення еректильної функції,
 • зниження м'язової маси,
 • безпричинні перепади настрою,
 • зниження фізичної витривалості та ін.

Подібні прояви гіпогонадизму у літніх чоловіків позначаються одним поняттям – «андропауза». Про пізній гіпогонадизм фахівці кажуть, що коли рівень тестостерону в плазмі крові нижче припустимих меж при нормі від 200нг/дл до 350 нг/дл. Деякі фахівці вважають допустимою нижньою нормою 200 нг/дл. Гіпогонадизм у даний час погано діагностується. Фахівці мало звертають увагу на низький показник тестостерону, якщо чоловік не пред'являє ніяких скарг.

Замінна терапія за допомогою гормональних препаратів усуває прояв симптомів, які свідчать про низький рівень тестостерону. Розпочате лікування підніме концентрацію тестостерону до нормальних значень, що неодмінно позначитися на відновленні сексуальної функції у чоловіків. Лікування позитивним чином позначається на щільності кісткової тканини. Наприклад, науковим шляхом було встановлено, що якщо приймати препарат, що містить тестостерон, протягом трьох тижнів, то збільшується щільність кісток на 5%, що істотно знижує ризик переломів.


Крім того, замінна терапія:

 • збільшує концентрацію червоних кров'яних кілець (еритроцитів);
 • помітно покращує загальне самопочуття;
 • впливає на витривалість організму;
 • сприяє збільшенню м'язової маси.

Замінна терапія в похилому віці покращує стан серця і судин, а також позитивним чином позначається на концентрації холестерину, зокрема на співвідношення ЛПВЩ до ЛПНЩ. Чоловіки починають втрачати зайву вагу. При цукровому діабеті нормалізується рівень глюкози в плазмі крові. Всі ці чинники надають позитивний вплив на попередження атеросклерозу. ГЗТ позитивно впливає на концентрацію в крові запальних маркерів: опухолево-некротичний фактор (ОНФ), інтерлейкін – альфа (ІЛ-1) та інтерлейкін – 10 (ІЛ – 10). Внаслідок чого відзначається зменшення запалення внутрішньої оболонки судин, тим самим попереджається утворення рубцевої тканини. В даний час встановлено, що гормональна замінна терапія не має негативного впливу на виникнення захворювань органів серцево-судинної системи. У деяких пацієнтів помітно знижується ризик виникнення патологій даної системи.

Для пацієнтів в літньому віці прийом тестостерону може дати деякі небажані ефекти. Простата може збільшуватися в об'ємі, а також у крові підвищується специфічний антиген простати (ПСА). Тестостерон надає стимулюючий вплив на ріст доброякісних і злоякісних утворень передміхурової залози. Саме тому гормон протипоказаний представникам сильної статі зі схильністю або наявністю в анамнезі таких захворювань. У здорових чоловіків дана побічна дія не проявляється. Ще один небажаний ефект – апное (зупинка дихання уві сні). Насправді, з цього приводу до цих пір ведуться суперечки, оскільки немає точних доказів, що підтверджують зв'язок між апное з прийомом андрогенів. ГЗТ, залежно від прийнятої дози, може надавати різний вплив на когнітивні функції чоловіків в похилому віці. Рівень тестостерону в межах норми має позитивний вплив, покращуючи функції пізнання.


Варіанти прийому препаратів при ГЗТ


Через шкіру (трансдерамальний) у вигляді гелю або за допомогою наклеювання пластиру – найпоширеніший спосіб введення тестостерону в клініках Америки і Канади, який володіє цілим рядом переваг:

 • відсутність болю забезпечує психологічний комфорт;
 • постійна концентрація рівня тестостерону без сильних коливань, які виникають при його введенні ін'єкційним шляхом. Найпоширеніше дозування препарату в день – 2,5 – 10 мг. Але введення препарату подібним чином може призвести до збільшення концентрації дегідротестостерона в плазмі крові, що сприяє виникненню андрогенних побічних ефектів. Саме тому в ряді випадків доводиться вдаватися до ін’єкційного способу введення.

За допомогою ін'єкцій в Америці і Канаді вводиться тестостерон ціпіонат або тестостерон енантат. Фахівці інших країн призначають стероїди у вигляді препаратів «Сустанон 100» або «Сустанон 250». Всього лише одна ін'єкція в 14-21 день одного з препарату забезпечує необхідний рівень гормонів в крові, який в залежності від часу введення може змінюватися. Максимальна концентрація гормону в крові в перші дні після введення препарату. З часом ближче до кінця третього тижня рівень гормону буде поступово знижуватися. У США практикують введення пролонгованої форми тестостерону, який випускається у вигляді ундеканоата (небідо). Його введення схвалено в клініках інших держав. Явна перевага препарату – це кратність введення. В рік достатньо 4-5 ін'єкцій, щоб підтримати необхідну концентрацію тестостерону в крові.

Пероральний спосіб введення не дозволений в Америці, але продається в аптеках Канади і в багатьох інших державах. Єдиний препарат у вигляді таблеток, що містить тестостерон, - це «Андріол» (тестостерону ундеканоат). Пероральний спосіб введення відрізняється максимальним комфортом для пацієнта. Достатньо в день прийняти призначене фахівцем дозування препарату у вигляді капсул перед їжею і необхідний рівень гормонів буде міститися в крові. Починають прийом препарату з дозування в 120-160 мг (це до 4 капсул, які приймаються вранці і ввечері). В наступні дні доза зменшується до 120 мг на добу – таким чином, забезпечується підтримуюча терапія. Недоліком даного способу введення є коливання рівня тестостерону в крові протягом доби. Для кращого засвоєння препарату необхідно вживати як мінімум 20 г їжі, яка містить жир. Особливістю даного способу введення, так само як і при надходженні препарату через шкіру, є збільшення в плазмі крові рівня дегідротестостерону, який може призвести до прояву цілого ряду побічних реакцій.


Спадковий набряк Квінке


З метою купірування ставшоїся алергічної реакції у вигляді спадкового набряку Квінке – рідкісного, потенційно небезпечного стану для життя, застосовуються анаболічні стероїди. Причина патології тісно пов'язана з генетичними мутаціями деяких факторів згортання крові, які призводять до недостатності С1 – інгібітору системи компліменту. Він, у свою чергу, бере участь у контролі над запальною реакцією. Спадковий набряк Квінке проявляється швидким набряком язика, горла, губ, а також інших слизових оболонок, рук, ніг. Крім того, набрякають органи шлунково-кишкового тракту, що призводить до судом в області живота, нападам нудоти та блювання. Важким проявом набряку є повна асфіксія через перекриття органів дихання, задуха і смерть. Напади не завжди провокують алергени. У деяких випадках механічні травми, лікарські втручання призводять до набряку.

Пероральний прийом стероїдів з 17 - альфа алкіліруванням надійно захищають людину від неочікуваних, серйозних для здоров'я і життя нападів набряку, тому їх рекомендують вживати з профілактичною метою. Препарати приймають тривалий час, починаючи з невеликої дози. В Америці найчастіше призначають: «Даназол», «Станазолол», «Оксандролон», «Метандростенолон» та ін. Мінімальна терапевтична доза підбирається фахівцем з урахуванням багатьох факторів: віку, маси тіла, супутніх захворювань та ін. FDA рекомендує застосування станазолола тричі на день по 2 мг на прийом. Поступово дозу препарату слід знижувати до 2 мг на 24-48 годин з метою попередження побічних ефектів.


Анемія


Червоні кров'яні клітини еритроцити утворюються під впливом еритропоетину, який синтезується в нирках. Безпосередній вплив на його активне вироблення надають ААС. Завдяки подібному впливу стероїдів збільшується кількість еритроцитів, а також рівень гематокриту, що знайшло успішне застосування в лікуванні деяких форм анемій. До стероїдно чутливих форм анемій відносяться:

 • анемії, що виникли на тлі ниркової недостатності;
 • апластична анемія;
 • метаплазія;
 • анемія, що виникла внаслідок впливу мієлотоксичних чи отруйних речовин;
 • мієлофіброз та ін.

Ефективність застосування гормональних препаратів залежить від різних чинників: форми захворювання, віку пацієнта, виду терапії та ін.

В більшості випадків в процесі лікування вдається досягти хорошого лікувального ефекту (підвищення рівня еритроцитів, гемоглобіну, гематокриту). В Америці з цією метою використовують «Oxymetholone», «Нандролон деканоат». Доза препаратів (зокрема оксіметолона) залежить не від статі, віку, а від ваги: на 1 кг розрахована до 2 мг препарату. Для дорослої людини з середньою вагою в 70 кг доза препарату дорівнює 150 мг. Іноді лікар приймає рішення збільшити дозу до 5 мг на 1 кг ваги з метою досягнення кращого лікувального ефекту. Нандролон деканоат призначається інакше: жінкам до 100 мг, а чоловікам до 200 мг на тиждень. Дітям у віці від 2 до 13 років призначається до 50 мг раз на місяць. Останнім часом у схемах лікування анемій відбулися зміни, які пов'язані з появою рекомбінантного еритропоетину. Але якщо цей препарат не дає бажаного, очікуваного терапевтичного ефекту, то фахівцем можуть бути призначені ААС. Недоліком стероїдів є побічні ефекти, які більше проявляються у дітей та жінок. Саме із-за них віддається перевага новим препаратам, застосування яких не викликає значних небажаних впливів.


Рак грудей


Після видалення грудей з метою лікування злоякісної пухлини, в період згасання репродуктивної функції, а також після видалення яєчників в якості заміснної терапії жінці можуть бути призначені препарати ААС. Особливо вони виявляться ефективними, якщо онкологічне захворювання є гормонально залежним і подальший ріст пухлини може бути загальмовано впливом гормонів ззовні. Андрогени і естрогени надають протилежний вплив на пухлиноподібні утворення.

Так, естрогени сприяють зростанню пухлини молочної залози, а андрогени, навпаки, надають пригнічуючий вплив. Зміни в андрогенно-естрогенному співвідношенні під впливом стероїдів є ефективним для багатьох пацієнтів. Але паралельно з терапевтичним ефектом надаються можливі побічні впливи. З великою обережністю повинно проводитися лікування раку грудей у жінок чоловічими статевими гормонами, так як можливий прояв маскулінізації побічних ефектів.

Для лікування широко використовують флюксиместерон і нандролон деканоат. Першому препарату віддають більшу перевагу, так як при виникненні побічного впливу лікування можна перервати.

Останнім часом замість ААС для лікування раку молочної залози все частіше використовують нові антиестрогенні препарати, інгібітори ароматази та селективні модулятори естрогенних рецепторів. В даний час рак піддається лікуванню препаратом під назвою «Нольвадекс». Його використовують у поєднанні з інгібітором ароматази («Арімідекс», «Фемара»).

ААС в Америці все ще можуть застосовуватися для лікування раку грудей. І найчастіше їх використовують саме тоді, коли лікування одними антиестрогенними препаратами виявляється малоефективним.


Зменшення фібрінолітичної активності


Андрогенно-анаболічні стероїди застосовуються для лікування патологій в системі згортання крові, зокрема з метою зменшення фібрінолітичної активності. Що це таке? Кров, за рахунок входячих до неї факторів, згортається і руйнує утворені кров'яні згустки. Останній процес називається фібрінолізом. У сукупності ці два протилежних явища являють кровоспинний баланс. Порушення в цій системі призводять до серйозних наслідків.

Результатом зниження фібрінолітичної активності є гіперкоагуляція (надмірне згортання крові), що може призвести до інфаркту, інсульту, тромбоемболії. Застосування 17-альфа алкілірованних ААС у вигляді таблеток сприяє збільшенню фібрінолітичної активності, що стає корисним для хворих, які страждають патологією, яка пов'язана з дефіцитом антитромбіну III або надлишком фібриногену. Для лікування цієї недуги в Америці використовували «Станозолол». Дозування підбиралося лікарем з урахуванням індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Препарати у вигляді ін'єкцій та таблетовані неалкіліровані ААС не володіють вираженим фібрінолітичним ефектом.


Чоловіче безпліддя


Дещо рідше препарати ААС призначаються з метою лікування чоловічого безпліддя. Андрогени можуть посприяти збільшенню концентрації сперми, змінити її якість, а також кількість в клітинах Лейдіга. Всі ці фактори призводять до збільшення шансу зачати дитину. Для цього використовують препарат під назвою «Провірон» у вигляді таблеток, незважаючи на те, що його не схвалюють до застосування в Америці. Пов'язано це насамперед з тим, що ААС впливають на зменшення чоловічої фертильності.


Проблеми з ростом


Зріст дитини здійснюється під впливом гормону соматотропіну. Стероїдні препарати сприятливим чином впливають на ріст кісток і м'язової маси. Саме тому ААС призначають дітям для вирішення проблеми, пов'язаної з низьким ростом. Їх призначають, коли зони росту ще відкриті, але лінійний ріст вже зупинився. Саме в цей період вплив ААС може сприятливо позначитися на збільшенні росту. Зміна розміру кісток у довжину може статися при безпосередньому анаболічному впливі на клітини, а також побічно за допомогою активізації ІФР – 1 та гормону росту. З цією метою застосовуються не ароматизуючі стероїди.

Лікування проводиться під наглядом і з великою обережністю, так як стероїди, крім звичайних побічних впливів, ще можуть вплинути на прискорення закриття епіфізів. В Америці з цією метою застосовується препарат «Оксандролон». Він стимулює вироблення гормону росту і приймається періодами тривалістю до року. Дозування підбирається лікарем з урахуванням багатьох факторів з боку пацієнта: ваги, статі, віку та ін. Зазвичай призначається 2,5 мг на добу. Результатом успішного лікування може бути значний стрибок у рості, порівняно з періодом до лікування. Але багато досліджень, що стосуються даного препарату, не підтвердили його вплив на ріст пацієнта. У чому не виникло сумнівів, так це в короткостроковому збільшенні росту, який відзначався під час прийому ААС.


Жіноче лібідо


У період менопаузи відбувається зниження жіночого статевого потягу. В Америці з метою усунення даної проблеми у жінок, а також інших проявів менопаузи призначається препарат «Метилтестостерон». Його мікродози входять до складу естрогенних препаратів. Дозування препарату становить не більше 2 мг на добу.


Остеопороз


Розрідження кісткової тканини (остеопороз), яким страждають в більшості випадків пацієнти літнього віку, успішно лікується за допомогою стероїдів. Переваги даної терапії полягають в активізації утворення кісткових тканин, кращому засвоєнні кальцію та припинення подальшого руйнування кісток. Один з симптомів остеопорозу – біль у кістках.

Препарати значно зменшують її прояв. З остеопорозом частіше доводиться стикатися жінкам у постклімактеричному періоді, що пов'язане з змінами, що відбуваються в гормональній сфері. Ще одна причина, яка призводить до остеопорозу, тривале лікування кортикостероїдними препаратами. Під їх впливом відбувається резорбція (розрідження) і гальмування утворення нової кісткової тканини. Даний вид патології називається глюкокортикостероїдним остеопорозом.

Збільшити щільність кісткової тканини і зменшити ймовірність переломів можливо з допомогою нандролон деканоату. Для жінок у період постменопаузи передбачене дозування 50 мг. Препарат слід вживати протягом місяця. До помітних побічних ефектів від лікування відноситься: гіперхолестеренемія (підвищення рівня холестерину в крові) і вірилізація (надмірний ріст волосяного покриву на різних ділянках тіла, зміна тембру голосу). Менш помітні побічні явища, якщо лікування цими препаратами проводиться у осіб, які за віком старші 65 років. Чоловікам медикамент призначається по 50 мг кожні 7-14 днів. Терапевтичний ефект підтримується тривалим застосуванням препарату протягом від півроку і більше. Тільки регулярний, тривалий прийом засобу дозволить зробити кісткову тканину міцнішу.

В Америці з приводу ефективності даного препарату проти остеопорозу думки фахівців неоднозначні. Більшість медичних організацій висловлюються з приводу переважання побічних над терапевтичними ефектами. Тому, на сьогодні FDA не рекомендує застосовувати нандролон в якості основного засобу для лікування остеопорозу. Для того щоб зменшити біль при остеопорозі використовується оксандролон. Його не призначають у якості засобу, впливаючого на збільшення щільності кісткової тканини. У медичних закладах інших держав анаболічні стероїди широко використовують у складі комплексного лікування остеопорозу.


Синдром Тернера і синдром Клайнфельтера


ААС можуть застосовуватися для лікування захворювань, що передаються на генетичному рівні. Серед них частково піддається терапії відомий синдром Клайнфельтера, зустрічається у чоловіків і синдром Тернера, який проявляється у жінок. Ці патології пов'язані з відхиленнями від нормального хромосомного набору XX або XY. Для чоловіків з даним синдромом властива в'яла статура, у них недорозвинені статеві органи (мікроорхізм – маленькі яєчка), що тягне за собою безпліддя, надмірно розвинені молочні залози (гінекомастія). Даним пацієнтам призначаються препарати ААС, з допомогою яких можна вплинути на сексуальне функціонування і змінити статуру.

Синдром Тернера привносить в фізичний розвиток жінок численні відхилення, серед яких: деформація вушних раковин, характерні складки шкіри в області шиї, низький зріст, розширена грудна клітка, за формою нагадує бочку, низька лінія росту волосся. Підтримати темп росту, дещо змінити фізичні параметри можливо з допомогою поєднаного впливу гормону росту і анаболіків. В Америці з цією метою фахівці застосовують «Оксандролон» у дозі до 1 мг на кг ваги на добу.


Втрата ваги і м'язової маси


Значні втрати м'язової маси добре піддаються лікуванню за допомогою ААС.
З яких причин відбувається зменшення м'язової маси? Тривале лікування гормональними препаратами (зокрема кортикостероїдами), значні травми, оперативні втручання, перенесені інфекційні захворювання, тривалий ліжковий режим з відсутністю адекватного навантаження на м'язову тканину.

Вторинна втрата м'язової маси може бути і при великих опіках. ААС виявляться корисними і при різкому схудненні до стану кахексії без явних причин. Доведено, що велика смертність серед людей, у яких недостатня вага. Відновлення після оперативного втручання або перенесеного захворювання багато в чому пов'язано зі здатністю організму людини підтримувати оптимальну вагу. Значної втрати маси тіла можна уникнути за допомогою стероїдних препаратів, які позитивним чином впливають на синтез білка. Хороший терапевтичний ефект буде помітний, якщо у пацієнта відсутні протипоказання і немає перехресної реакції з іншими медикаментами.

Анаболічні препарати універсальні, тому надають позитивний вплив на м'язову масу і кісткову тканину. У США боротьбу з втратою необхідної маси тіла ведуть за допомогою препарату під назвою «Оксандролон». Його призначають вранці і ввечері по 10 мг. З метою попередження прояву андрогенних ефектів жінкам, літнім людям, пацієнтам в молодому віці призначаються низькі дозування. Препарат призначається в період активного відновлення протягом одного місяця. При необхідності тривалість його призначення може бути збільшена. У клініках інших країн застосовується не тільки «Оксандролон», але і такі препарати, як: «Метандростенолон», «Станозолол», «Метенолон», «Нандролон».

При тривалій кахексії (виснаженні) м'язові волокна втрачають білок, а разом з ним вагу, енергійність і силу. Кахексія часто супроводжує такі захворювання, як ВІЛ і різні онкологічні захворювання. Анаболічні стероїди призначаються фахівцями при деяких захворюваннях, що супроводжуються виснаженням. Питання про використання ААС при кахексії у хворих на рак залишається невирішеним. В Америці у ВІЛ інфікованих сильне виснаження лікується такими препаратами, як: нандролон деканоат, оксандролон і оксиметалон.

FDA чітко не вказує на доцільність введення даних препаратів, але практичні дослідження підтверджують, що нандролон деканоат, введений у дозі 150 мг через кожні 2 тижні надає теж вплив, що і введений в організм 18 ОД гормону росту. При цьому відзначається менше проявів побічних дій. У 2003 році «Oxymetholone» пройшов успішно чергову III фазу клінічних випробувань у ВІЛ інфікованих пацієнтів. При дослідженні використовували таке ж дозування (100-150 мг на добу), яке протягом тривалого часу рекомендували до призначення фахівці. Останнім часом «Оксандролон» використовується частіше, ніж нандролон деканоат в лікуванні кахексії у ВІЛ позитивних, так як препарат відрізняється високим рівнем комфорту. Він призначається в дозі 20-80 мг на добу. Найкращий терапевтичний ефект був помічений при призначенні препарату саме в цьому терапевтичному діапазоні.


Висновок


Як бачите, страшні і жахливі анаболіки не є наркотиками чи отрутою. Це звичайні лікарські препарати, які допомагають вирішувати певні питання зі здоров'ям. Однак, використання стероїдів у великих дозах з метою збільшення м'язової маси гарантує цілий набір побічних ефектів. Ми не радимо ризикувати своїм здоров'ям заради додаткових сантиметрів на вашому біцепсі.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації