СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЧи усі стероїди ростять масу?


Синтетичні статеві гормони, звані стероїдними гормонами андрогенної і анаболічної дії, здатні проникати всередину клітин і стимулювати численні внутрішньоклітинні реакції, включаючи білковий синтез. Андрогени і анаболіки : що важливіше?

Андрогени, стероїди, анаболічні стероїди, стероїди андрогенної і анаболічної дії... Що це за терміни? Що вони означають? Чи уся ця наукова нісенітниця придумана тільки для того, щоб морочити нам голови? Насправді, можливо це усього лише різні назви одного і того із - синтетичних статевих гормонів? Якщо ви вважаєте себе "спеціалістом", спробуйте сказати, що таке метандростенолон - анаболічний стероїд? андроген? андрогенний анаболік? Правильна відповідь: і те, і інше, і третє. Якщо ви думали інакше, не зневіряйтеся. Цих декількох сторінок вам вистачить, щоб потім з розумним видом давати консультації. Чи знаєте ви, що в якості початкової сировини для виробництва статевих гормонів організм використовує холестерин? Так-так, той самий холестерин, який медики вважають ворогом людства номер один. Відкладення холестерину на внутрішніх стінках кровоносних судин щорічно губить більше людей, чим усі інші хвороби, разом узяті. Парадокс, але той же холестерин дає життя статевій системі людини і кінець кінцем усім нам. Що таке холестерин? Це довгий молекулярний ланцюжок. Досить переставити в ній "ланки", дещо викинути, а дещо додати, і холестерин перетворюється на статеві гормони - тестостерон і естрадіол. Перший відповідає за чоловічі ознаки статі, а другий - за жіночі. Різниця у функціях величезна, проте, структурно обидва гормони на подив схожі. Причина вже вам відома: вони мають загального "папу" - холестерин.

І тестостерон, і естрадіол на медичній мові називаються стероїдами. Також стероїдами або стероїдними гормонами називаються ще декілька десятків біохімічних з'єднань, так чи інакше пов'язаних із статевою сферою. Наприклад, для оберігання від вагітності жінки приймають препарати, які теж відносяться до стероїдних гормонів. Кортизонова мазь, якою лікують екзему, - теж з розряду стероїдних гормонів. Глюкокортикоїди, кортикостероїди і естроген - теж стероїдні гормони. У цьому сенсі термін "стероїди", вживаний у бодібілдингу, не цілком точний. Під терміном "стероїди" розуміють тільки ті гормони, які ростять м'язи, між тим такі стероїди, як глюкокортикоїди, що виділяються наднирковими залозами, навпаки, руйнують м'язову тканину. (До речі, підвищений рівень цих гормонів в крові є як найточнішим індикатором перетренованості).


Андрогени.


До статевих ознак чоловіка відносяться не лише статеві органи і волосся на обличчі, але і велика питома вага м'язів в загальній композиції тіла. Із стероїдних гормонів за розвиток чоловічих статевих ознак відповідають лише декілька і найважливіший серед них - тестостерон. Його функції прийнято ділити на андрогенні і анаболічні. Андрогенні - це формування статевих органів, ріст волосся на обличчі і тілі, пониження тембру голосу. Анаболічні - розвиток опорно-рухового апарату за чоловічим типом (міцний скелет, сильні м'язи). Свого часу, створюючи штучні стероїдні гормони, вчені думали, що зуміють відокремити анаболічні ефекти від андрогенних. Ідея-то хороша, але як з'ясувалося, нездійсненна.

У клітин немає "чисто" анаболічних і "чисто" андрогенних рецепторів. Є тільки один вид рецепторів, розрахованих на тестостерон, так що через нього автоматично "запускаються" обидва види реакцій : і андрогенна, і анаболічна. Потрібно підкреслити, що у жіночих м'язових клітин верху тіла таких рецепторів набагато менше, ніж у чоловічих, - звідси і різниця в зовнішньому вигляді чоловіків і жінок. У результаті штучним стероїдним гормонам дали довгу, але точну назву - стероїди андрогенної і анаболічної дії. Правда, багато лікарів вважають за краще називати такі стероїди андрогенними стероїдами або, що ще коротше, андрогенами. Суть в тому, що терміну "андрогенний" означає "посилює мужність". Отже така назва дозволяє провести ясну межу між цим видом штучних стероїдів і іншими, наприклад, тими, що використовуються, як протизаплідний засіб. А може бути, варто спожити іншу назву - анаболічні стероїди? Проте поняття анаболізму має на увазі ріст будь-яких біологічних тканин.

У цьому сенсі естрадіол теж являється анаболіком, оскільки стимулює ріст жирового прошарку. Були часи, коли назва "Анаболічні стероїди" трохи не увійшла до ужитку. Творці нандролона деканоата, метандростенолона і оксиметалона претендували на роль "батьків" абсолютно виняткових гормональних препаратів, які не мають андрогенної дії. У рекламних цілях вони спотворили вже відому вам назву синтетичних аналогів тестостерона. Вийшло "анаболічні стероїди", проте пізніше практика підтвердила, що така "заявка" була чистої води блефом - усі препарати мали андрогенний ефект. Між тим, сленгове слівце "анаболіки", яке вживають культуристи, має свій резон.

Вчені навчилися створювати синтетичні препарати з "перекосом" в ту або іншу сторону: або у бік андрогенності, або у бік анаболізму. Наприклад, хоча Анавар, Дека-Дюраболін, Вінстрол або Анадрол і є андрогенами, їх анаболічна дія куди сильніше, ніж у "натурального" тестостерона. Зокрема, анаболічний ефект Дека-Дюраболіна більше на 280 %.


Рецептори.


У дії андрогенних стероїдів немало "білих" плям. У теорії андроген діє так. У кожної клітини є особливі чутливі рецептори. Образно кажучи, вони схожі на щупальця актиній. Подібно до того, як вода проносить повз щупальця планктон, так і кров проносить повз рецептори різного роду біохімічні з'єднання. Якщо з'єднання "підходить" рецептору, то він захоплює його точно, як щупальце актинії рачка, що зазівався. Коли у організму виникає потреба в посиленні білкового синтезу, то він віддає команду, що відповідає, в м'язові клітини. Зрозуміло, що словом він зробити цього не може. На допомогу приходить хитрий механізм гормонального регулювання. У кров секретується тестостерон, і кожна його молекула стає тим "кур'єром", який несе в клітини звістку про початок синтезу нового білку.

Приєднання тестостерона до рецептора клітини народжує командний імпульс, який і "запускає" міріади біохімічних реакцій. Знову-таки в теорії - андрогенних рецепторів у клітин не так і багато. В усякому разі того тестостерона, який виділяють статеві залози, вистачає, щоб зайняти їх усе. Тоді звідки ж анаболічний ефект додаткового прийому андрогенних стероїдів? Ось це якраз і незрозуміло. Тим паче, що у медичному світі існує наполеглива думка про те, що прийом штучних стероїдів скорочує в клітинах кількість андрогенних рецепторів.

І навпаки, якщо рівень тестостерона в крові низький, рецепторів стає більше. Мовляв, це пристосована реакція - так клітини збільшують шанс захоплення рідкісних тестостеронових молекул. Між тим, знайшлися єретики, які взялися оспорити цю точку зору. І що ж ви думаєте? Є докази, що на практиці усе йде прямо протилежним чином: у кастрованих тварин число рецепторів в м'язових клітинах падає, а при зворотному закачуванні тестостерона ін'єкціями - збільшується, та ще пропорційно кількості гормонів : більше тестостерона - більше рецепторів!

Тепер стає зрозумілим, чому нинішні культуристи розростаються на андрогенах до таких величезних розмірів: їх м'язи стають усе більш сприйнятливими до гормонів. Тому, схоже, і не спостерігається при прийомі андрогенів плато - чим більше їх в себе "закачуєш", тим більше з'являється рецепторів. Ну а ніж більше рецепторів, тим вище міра засвоєння м'язами андрогенів, тим більше м'яза. Отже, мабуть, завдяки стероїдним гормонам здійснено то, що без них залишалось би у бодібілдингу нездійсненною мрією - безперервний анаболізм. Відносно андрогенів діє парадоксальне для фармакології правило: чим більше, тим краще.

Підведемо підсумки. Андрогенні стероїди - це різновиди синтетичного тестостерона, анаболічні властивості, що набагато перевершують його. Вони не лише казково прискорюють білковий синтез в м'язах, але і роблять те, для розповіді про, що тут просто не знайшлося місця, - блокують дію катаболічних гормонів. Що в результаті? Щоб зрозуміти, просто подивіться на нинішніх елітних профі.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації