СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЩо таке силові тренування?


Культ сили, мускулистості існував здавна, підтвердження цьому легко знайти, наприклад, в культурі Стародавньої Греції. До даного періоду відносяться оповіді про подвиги героїв, що володіли неабиякою міццю. Тоді ж з'являються перші гантелі – атрибути для розвитку сили спортсменів. Ще Геродот описав в історії життя Мілона Кротонского основний принцип силових тренувань: атлет щодня носив на своїх плечах теля, яке поступово стало дорослим биком.

Пік популярності цього напрямку припав на 1980-і роки, він пов'язаний з ім'ям відомого культуриста, актора Арнольда Шварценеггера.

Зараз силовий тренінг обов'язково входить в тренувальний план спортсменів і доступний відвідувачам спортивних клубів.


що таке силові тренування

Силові тренування: що це?


Найчастіше силовими, або анаеробними, називають тренування з власною вагою і обтяженнями, спрямовані на збільшення м'язової сили. При цьому споживання енергії йде анаеробним шляхом – за рахунок м'язового глікогену, без участі кисню.

Існують види спорту, в яких силові тренування є основними. До них відносяться, наприклад, важка атлетика, метання диска, бодібілдинг, штовхання ядра. До силових тренувань вдаються також представники командних видів спорту (наприклад, футбол, баскетбол, регбі, волейбол), тому що такий тренінг розвиває силову витривалість.

Співробітники спецслужб (збройні сили, поліція, МНС) також використовують силовий тренінг в програмах підготовки.

Звичайні відвідувачі спорт-клубів вибирають силовий тренінг, щоб змінити своє тіло, зробити його підтягнутим, виразним, зміцнити здоров'я.


Принципи силового тренінгу


У тренуваннях, спрямованих на розвиток сили, важливі:


 • варіації кількості повторів вправ і підходів;
 • темп виконання вправ;
 • маніпуляції з вагою, що створює робоче навантаження;
 • тренувальний план, складений з урахуванням мети тренуючого.

Точковий ефект


В ході силових тренувань працюють, розвиваються, ростуть тільки ті м'язи, які ви навантажуєте. Щоб приділити увагу всім основним м'язовим групам, необхідний план. Між тренуваннями на одні і ті ж м'язи обов'язково повинна бути перерва на відновлення (один-два дні). Якщо під час заняття ви виконуєте повний комплекс вправ на всі групи м'язів, то тренуватися щодня не можна. Якщо в один день ви тренуєте тільки верхню або нижню частину тіла, то можна займатися кожен день – за умови чергування тренувань.


Постійна напруга


Щоб м'язи працювали, їх потрібно напружувати. Створити необхідну напругу при анаеробному навантаженні допомагає додаткове обладнання: вагові снаряди типу гантелей або штанги, тренажери, еспандери. Деякі вправи виконуються при опорі вазі власного тіла – наприклад, віджимання або підтягування.


Робота на межі


При силових тренуваннях м'язи необхідно навантажувати в прямому сенсі цього слова. Збільшуючи робочі ваги, ви стимулюєте роботу м'язів в посиленому режимі, їм ніколи звикнути або розслабитися.

Яким чином підібрати вагу? Треба, щоб у кожному підході ви могли повторити рух по 12-15 разів, а потім, поступово збільшуючи робочу вагу, скоротити кількість повторень до 6-8. Важливо, щоб останні повтори давалися із зусиллям, були завданням на подолання.

Необхідність адаптуватися до зростаючого навантаження змушує м'язи рости! Після інтенсивних тренувань м'язи отримують мікротравми, а організм відновлює їх «з запасом». Збільшення м'язових волокон називають гіпертрофією.


Силові тренування і фітнес


Силові тренування входять до складу більшості фітнес-програм для ефективного жироспалювання, а також як інструмент формування рельєфу тіла. Зміцнення м'язового корсету супроводжується "ефектом підтягнутості", позитивно впливає на здоров'я. А ось нарощування обсягів м'язів за допомогою фітнесу – завдання нездійсненне.

Включення анаеробного навантаження у фітнес-програми призводить до прискорення обміну речовин (Активний метаболізм). Це забезпечує зниження відсотка жирової маси: схуднення йде не в процесі заняття, а під час відновлення після нього і в повсякденному житті.


У чому користь силових тренувань?

Підходять для різних цілей тренуючого (схуднення, розвиток сили, витривалості, бодібілдинг).

Впливаючи на певні групи м'язів, допомагають коригувати фігуру.

Зміцнюють не тільки м'язи, але і сухожилля, зв'язки, кістки. Це допомагає нам правильно рухатися, уникати травм, знижує ризик суглобових захворювань.


Обережно, протипоказання!


Перед тим як зайнятися силовим тренінгом, адекватно оцініть стан власного здоров'я, врахуйте можливі обмеження.

У силових тренувань немає абсолютних протипоказань. Навіть дитячий вік не є перешкодою для занять за умови нагляду тренером і контролю за технікою виконання вправ. Власне, з базовими силовими вправами діти знайомляться вже в початковій школі.


Які випадки і стани вимагають консультації з лікарем?


 • Вагітність (особливо другий, третій триместри)
 • Різні захворювання серця, серцево-судинної системи (аритмія, підвищений артеріальний тиск, тахікардія та ін.)
 • Різні захворювання і травми опорно-рухового апарату
 • Інфекції, запалення, що протікають з високою температурою
 • Серйозні захворювання, травми хребта
 • Період після операції
 • Варикозне розширення вен
 • Тромбоз
 • Геморой

Силовий тренінг: з тренером чи без

Ви вирішили всерйоз зайнятися спортом і силовим тренінгом? Досвідчений наставник допоможе вам швидше досягти результату. І збереже здоров'я, якому легко нашкодити необдуманими навантаженнями і кострубатими вправами.


 • Тренер оцінить вашу фізичну підготовку, врахує тип статури, допоможе чітко сформулювати мету занять.
 • Тренер складе для вас індивідуальний тренувальний план. Співвіднесе ваші потреби з особливостями роботи і відновлення різних груп м'язів. Порекомендує, скільки разів на тиждень займатися.
 • У силових тренуваннях велике значення мають техніка виконання вправ і дихання. Тренер пояснить «як правильно», буде стежити за ритмом і технікою під час занять.
 • Є думка, що силові тренування монотонні і нудні, але досвідчений тренер вчасно скоректує навантаження, запропонує альтернативні варіанти тренінгу.
 • Наукові дослідження підтвердили, що наявність напарника-професіонала позитивно впливає на ефективність занять. Він допоможе дотиснути вагу, підбадьорить, заохочуючи до активних дій.Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації