СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЯк відбувається ріст м'язів


М'язова тканина, як і будь-яка тканина людського організму, складається із спеціальних клітин (міоцитів) і міжклітинної речовини між ними. Існує класифікація її на три типи: поперечно-смугаста скелетна, поперечно-смугаста сердечна і гладка мускулатура. Кожна з них має свої особливості будови і функції, завдяки чому була виділена в окремий тип.

Так, скелетні м'язи побудовані з багатоядерних клітин, що утворюють м'язові волокна. Особливістю цих клітин є велика кількість мітохондрій і глікогену для синтезу енергії і включень у вигляді білкових міофіламентів (актинових і міозинових), за допомогою яких відбувається безпосереднє скорочення м'язового волокна. Кожне волокно покрите саркоплазматичним ретикулумом - оболонкою, що утворює на поверхні його поверхні впячиваня у вигляді трубочок і цистерн, які заповнені запасами іонів кальцію.

Механізм скорочення простий: групи м'язових волокон інервируються власним нервом, тому при передачі імпульсу від цього нерва на волокно через хімічні і електричні зв'язки - синапси - відбувається вихід кальцію з цистерн, звільнення активних центрів на актині і прикріплення до них голівок ниток білку міозину. Міозинові і актинові нитки ковзають один об одного, створюючи укорочення м'яза, тобто його скорочення. Потім настає фаза розслаблення : міозин відщепляється від активних центрів актина, ті, у свою чергу, повертаються в закритий стан, а кальцій повертається в цистерни. На два ці процесу витрачається по одній молекулі високоенергетичного з'єднання - АТФ, яке і синтезується в мітохондріях клітин.

М'язове волокно вкупі з іннервуючим її нервом складає рухову одиницю. По особливостях функціонування їх можна розділити на "білі" (швидкі, легко стомлюються) і "червоні" (повільні, такі, що практично не стомлюються). При стомленні м'яза сила його скорочення поступово знижується, поки не будуть відновлені енергетичні і кисневі запаси, а з тканини не будуть видалені продукти обміну - піровиноградна і молочна кислоти.

При ушкодженні або загибелі декількох міоцитів відбувається регенерація м'язової тканини за рахунок ділення камбіальних клітин миосателлитоцитів і гіпертрофії навколишніх м'язових волокон. Також цю гіпертрофію можна викликати і штучним шляхом, при тренуваннях. Т.ї
. при постійних навантаженнях виникає необхідність у великих запасах джерел енергії і кисню(глікоген, міоглобін), міофібрил для скорочення і ферментів для прискорення процесів обміну в тканині. Тому у відповідь на такі навантаження нервова система посилає сигнал про посилення синтезу білків. Він протікає за рахунок наявних в міоцитах у великій кількості ядер і рибосом, на яких відбувається "збірка" амінокислот в необхідній послідовності і, далі, формування з них білка. Зрозуміло, для цього потрібно джерела амінокислот, якими служать продукти з високим вмістом протеїнів.

Також ріст м'язової тканини відбувається під впливом ендокринної регуляції. Так, анаболічний ефект мають тестостерон і його похідні і соматотропін, гормон росту, чим пояснюється прийом бодібілдерами анаболічних стероїдних препаратів.

Проте необхідно пам'ятати, що рости постійно м'яз не може, а тільки з періодичною стабілізацією змін. У організмі людини процеси анаболізму завжди конкурують з фазними процесами катаболізму, що забезпечує раціональне витрачання наявних в клітині будівельних і енергетичних ресурсів. Тому при чергуванні циклів інтенсивних навантажень з відпочинком і правильним підбором дієти можна викликати поступовий ріст м'язів з фіксацією результату.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації