СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕМ'язові волокна і м'язові клітини


М'язове волокно є структурною одиницею скелетних м'язів, будучи великою багатоядерною клітиною, а точніше - безклітинна освіта - симпласт, оскільки в процесі розвитку м'язова клітина утворюється шляхом злиття безлічі ембріональних окремих клітин - міобластів. Клітина оточена плазматичною мембраною - сарколемою, яка покрита мережею колагенових волокон, що надають їй міцність і еластичність. Довжина окремих м'язових клітин може досягати 10 см і навіть 50 см, а товщина до 0,1 мм. До м'язового волокна підходять закінчення рухових нервів, а також безліч кровоносних судин.

Руховий нерв, або мотонейрон має розгалужені аксони і може іннервувати декілька м'язових волокон, які разом представляють функціональну одиницю м'яза, звану нейромоторною або руховою одиницею. Така одиниця працює, як єдине ціле, тобто скорочуються усі м'язові волокна, що входять в неї. Окремий м'яз складається з багатьох рухових одиниць, які можуть неодночасно підключатися до м'язового скорочення. Сила і швидкість скорочення м'яза залежить від кількості рухових одиниць, що беруть участь в скороченні, а також від частоти нервових імпульсів.

М'язові клітини не здатні до ділення, тому зруйновані м'язові волокна не можуть відновитися простим подвоєнням. У разі ушкодження, що спостерігається при напруженій м'язовій діяльності, самовідновлння м'язового волокна походить з маленької клітини - сателіта, яка знаходиться в неактивному стані в тісному контакті із зрілими м'язовими волокнами. При порушенні структури м'язового волокна вона активується і починає проліферірувати, що призводить до утворення нового м'язового волокна.

У м'язі кількість м'язових волокон може досягати декількох тисяч. У різних людей в одних і тих же м'язах може бути різна кількість волокон, що впливає на їх силові здібності, процеси адаптації до м'язової роботи. Чим більше в м'язах волокон, тим більша можливість прояву максимальної сили м'язів.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації