СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕШвидкі м'язові волокна


Скелетні м'язи людини складаються з двох типів м'язових волокон (міоцитів) :
Повільні м'язові волокна - червоні
Швидкі м'язові волокна - білі, наявність яких у великих кількостях найзначиміше в силових видах спорту.

Білі м'язові клітини діляться на два підтипи: тип IIа - перехідний і тип IIб - достовірно швидкий тип волокон.

Усі м'язові клітини в організмі людини складаються з величезної кількості тонких ниток білку - міофібрила. Такі міофібрили здатні скорочуватися, і саме за рахунок його відбувається скорочення усього м'яза. Співвідношення кількості клітин скелетної мускулатури визначається головним чином генетикою, і від цього багато в чому залежить атлетичний потенціал кожної людини.


Особливості білих м'язових волокон


За одне скорочення обидва типи клітин роблять приблизно рівну кількість дій, але білі волокна роблять це набагато швидше за червоні. Вироблення енергії білих м'язових клітин для руху м'язів відбувається шляхом анаеробної метаболічної реакції. Такі волокна виконують високошвидкісні скорочення великої сили, але в той же час мають високу швидкість стомлюваності. Окремо виділяються два підтипи білих м'язових клітин : підтип IIа і IIб.


Підтип IIа


Ці волокна являють собою, щось середнє між першим і другим типом міоцитів. Перехідні або проміжні білі клітини підтипу IIа в рівній мірі можуть використовувати, як безкисневий так і аеробний метаболізм вироблення енергії для скорочення м'яза.


Підтип IIб


Справжні швидкі м'язові міоцити, які використовують тільки безкисневий метаболізм, мають дуже високу силу і максимальну швидкість скорочень. Білі волокна підтипу IIб мають в набагато більшу здатність до гіпертрофії, в порівнянні з червоними. Такі волокна грають головну роль при наборі м'язової маси в силових видах спорту, тому майже усі програми тренувань розраховані на тренування швидкого типу клітин.


Види спорту, в яких важливі швидкі волокна


Саме білі м'язові волокна вносять основний вклад в досягнення спортивних висот в таких силових видах спорту :


Пауерліфтинг
Бодібілдінг
Біг на короткі дистанції
Бокс і бойові мистецтва


Генетична схильність


Як було встановлено ученими, співвідношення червоних і білих волокон визначається генетично. Середньостатистична людина має приблизно рівне співвідношення цих клітин, але в силових і спринтерських видах спорту кращі результати мають ті атлети, м'язи яких містять більше швидких волокон. Швидкі м'язові волокна також дуже важливі для спортсменів-бігунів, так у титулованих спринтерів їх близько 80% від усієї м'язової маси.

Є дані що підтверджують той факт, що вид і особливості тренувань можуть міняти співвідношення білих і червоних клітин в організмі людини. Приміром, при силових тренуваннях збільшується зміст швидких волокон, а при аеробній активності може підвищуватися кількість повільних клітин. Але ці зміни дуже обмежені і перехід волокон типу I у волокна типу II, як правило, трапляється не більше ніж в 10% випадків. Дослідження довели що саме з цієї причини деякі спортсмени набирають м'язову масу дуже швидко, а інші докладають великих зусиль, але все одно не досягають бажаного результату.


Визначення кількості білих волокон

Про наявність достатньої кількості білих волокон говорить, передусім, прогрес в силових видах спорту : пауерліфтингу, боксі та інших. Якщо витрачені зусилля не дають очікуваного результату, то, ймовірно, доля повільних волокон є переважаючою в організмі.

Можна виконати тест на співвідношення швидких і повільних м'язових волокон.
Найточніше визначити співвідношення кількості обох типів м'язових клітин можна за допомогою методу електроміографії.


Дефіцит білих м'язових клітин

Навіть якщо вміст червоних волокон значно переважає над білими, за допомогою правильної тренувальної програми можна виглядати привабливо і мати красиву фігуру. Але чекати яких-небудь значних досягнень в професійному спорті не варто.Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації