СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЯк втомлюються м'язи


Часто м'язову втому пояснюють спустошенням запасів глікогену, нестачою кисню, виробленням великих обсягів молочної кислоти і т. д. В дійсності, хоча всі ці механізми дійсно є, організм, представляючи собою складну адаптивну машину, в процесі фізичної активності задіює не один десяток процесів, але головна причина втоми м'язів – виділення іонів калію кальцієвими каналами.

як втомлюються м'язи

Визначивши, що молочна кислота не має до м'язової втоми ніякого відношення, вчені звернули увагу на процеси, безпосередньо не пов'язані з виконанням фізичних вправ, і досить швидко визначили, що механізм, який продукує нездатність м'язів до подальшої роботи, завжди один, у тому числі – у страждаючих фіброміалгією і захворюваннями серця.

Біопсія м'язової тканини і магнітно-резонансне сканування показали, що в м'язах є особливі утворення, які назвали Т-трубочки («transverse tubules» в оригінальному дослідженні). В Т-трубочках виявилися кальцієві канали типу L, проникні тільки для іонів кальцію Ca2+. В рамках процесу деполяризації ці канали працюють "вимикачами" для м'язів-напружують і розслабляють їх.

В процесі інтенсивної фізичної роботи проникність кальцієвих каналів підвищується і іони кальцію починають залишати їх. Велика кількість іонів кальцію в м'язах якраз є причиною характерного "печіння". Також іони кальцію стимулюють вироблення особливого ензиму, що пошкоджує м'язову тканину – це причина болю в м'язах після тренування (з цим явищем пов'язаний популярний міф, який пояснює біль «розривами м'язових волокон»).

Але найважливіший ефект – коли іони кальцію залишають кальцієві канали, їх кількість в каналах стрімко скорочується і вони більше не можуть грати роль «вимикача», тобто м'язи втрачають здатність скорочуватися та розслаблятися. Фізично людина прикладає ті ж або навіть великі зусилля, але амплітуда руху м'язів зменшується аж до м'язової відмови (повна нездатність виконати скорочення).

Повне відновлення кількості іонів кальцію в кальцієвих каналах залежить від особливостей метаболізму і, як правило, складає період до 24 годин, що приблизно збігається з періодом відновлення запасів м'язового глікогену. Втома м'язів, опосередкована метаболізмом іонів кальцію, це основний процес, що продукує м'язову втому.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації