СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЕнергетичні процеси, що протікають в м'язах


Для справної роботи м'язів потрібна енергія. Людський організм має в розпорядженні різні енергетичні джерела, такі, як АТФ, креатинфосфат і гліколіз. Кожне з цих джерел задіюється під час фізичних навантажень свого часу. Розглянемо природу кожного з них.


АТФ, як джерело енергії


Молекула АТФ - це головне і універсальне джерело енергії. У присутності води і ферменту АТФаза молекула АТФ піддається гідролізу, відщепляючи фосфатну групу, яка переходить в ортофосфорну кислоту (Н3РО4). В ході процесу АТФ перетворюється на АДФ, при цьому відбувається вивільнення енергії.


АТФ + H2O = АДФ+ H3PO4 + енергія


Голівка міозинового ланцюжка, контактуючи з актином, получає АТФазную активність. Таким чином, вона дістає можливість ініціювати реакцію, в ході якої виділяється енергія, потрібна для рухової активності.

Запас АТФ, наявний в м'язі, забезпечує її роботу впродовж перших секунд (від 2 до 5 с).


Роль креатинфосфату


Кількість АТФ, що міститься в тканинах невелика, тому для підтримки подальшої м'язової роботи необхідно підключити наступне енергетичне джерело - креатинфосфат. Креатинфосфат відщепляє фосфатну групу, перетворюючись на креатин. Відщепнута група вступає в подальшу реакцію з молекулою АДФ, яка знову відновлюється до АТФ. Ця реакція названа реакцією Ламана, і виглядає таким чином:


АДФ + креатинфосфат = АТФ + креатин.


Звідси видно, чому креатин настільки важливий у бодібілдінгу.

Креатинфосфат дає організму енергію перші 2 хвилини активної роботи. Якщо навантаження тривають, то в хід йдуть інші джерела. Варто врахувати, що прийом креатину доцільний під час здійснення силових вправ і практично неефективний при легкій атлетиці.


Фаза гліколізу


Оскільки після закінчення деякого часу креатинфосфат вичерпує свої запаси, організм активує свої резерви і підключає потужніші енергетичні джерела - анаеробний, а потім і аеробний гліколіз. Після того, як м'язи перестають скорочуватися реакція Ламана міняє свій напрямок і креатинфосфат знову відновлюється в тканинах. На його повне відновлення йде всього пару хвилин.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації