СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЩо таке акне?


Атлетів, що прагнуть до розвитку фізичної форми, переслідують багато бід. Деякі не дозволяють добитися поліпшення спортивних результатів, інші не кращим чином позначаються на загальному самопочутті і стані здоров'я. А треті є косметичною перешкодою, що більше заважає і відволікаючою від досягнення цілей, ніж що наносить серйозний збиток.

Саме до цієї категорії відносяться прищі акне, які можуть з'явитися на обличчі і тілі, як у спортсменів, що застосовують анаболічні і андрогенні стероїди (не лише), так і у людей від світу спорту далеких. Сьогодні ми постараємося розібратися в суті цієї проблеми, з'ясувати, через що зігріваюча висип виникає у атлетів у бодібілдингу і інших популярних в наші дні дисциплінах, і як від неї можна ефективно, швидко, а головне без зайвих витрат позбавитися.


Що таке акне, які симптоми і ознаки?


Спершу, щоб ввести Вас в курс справи, а також розставити усі крапки над "і", "попорпаємося" небагато в теорії - дізнаємося, що це взагалі таке і як це проявляється.

Отже, акне - це поширена хвороба шкіри, якщо точніше, то запалення сальних залоз, що характеризується цілим рядом виражених ознак і симптомів. Серед них: підвищення жирності шкіри (себорея), чорні точки (так звані комедони), червоні гнійники (пустули) і навіть рубці, що зазвичай виникають в наслідок.

З'являється зігріваюча висип (прищі) акне, як правило, на тих ділянках тіла, де багато сальних залоз - в першу чергу на обличчі, на спині і на грудях. Захворювання в деяких випадках має неприємний запальний характер, у більшості ж ситуацій ця характеристика відсутня, хоча тут усе залежить від форми, що проявилася. Між іншим, спортсменів, власне, як і молодих хлопців, що проходять через статеве дозрівання, зазвичай турбують незапальні висипання, від яких можна досить легко позбавитися, дотримуючи гігієну і застосовуючи доступні і у більшості своїй недорогі зовнішні засоби (не лише).

Помітимо, що висип акне у бодібілдингу є явищем, що часто зустрічається. І на те є свої вагомі причини. Перша - це висококалорійні і високовуглеводні дієти, що регулярно практикуються атлетами, але в той же час здатні спровокувати різке виникнення описуваного захворювання. Друга - це тривале застосування сильних анаболічних і андрогенних стероїдів, наприклад ефірів тестостерона (тестостерон енантат, тестостерон пропіонат, препарати Сустанон і Омнадрен, і деякі інші).

Проте про причини ми детально поговоримо пізніше, а зараз давайте краще обговоримо симптоми і ознаки, супутні акне у бодібілдингу, і не лише. Точніше давайте обговоримо форми цього відхилення і з'ясуємо, які їм властиві риси і чим вони небезпечні.


Можливі форми захворювання акне


В сучасній медичній науці, і не лише, описуване захворювання прийнято розділяти на декілька видів, так званих форм. Зокрема виділяють незапальні і запальні форми акне, що характеризуються своїми унікальними рисами.
Пояснимо: незапальні форми - це білі (закриті) точки комедони, чорні (відкриті) комедони акне, а також міліуми. У свою чергу запальні форми - це поверхневі і глибокі прищі, украй непривабливі на вигляд. Важливо: у більшості хворих спостерігається незапальний тип захворювання, зокрема поверхневі гнійнички.

Широко поширені прищі акне, відомі як вульгарні або юнацькі. Вони зустрічаються приблизно у 80% осіб у віці від 15 до 24 років. Розвивається цей тип захворювання в підлітковому віці і характерний появою незапальних вугрів (комедонів) на обличчі, рідше на грудях і спині хворого. Комедони ці дрібні, звичайні близько 5 міліметрів в діаметрі, у вигляді горбків яскравого червоного кольору, в деяких випадках з вираженим гнійничком на поверхні. Руйнуючись, вони залишають після себе пігментацію, рідко - невеликі поверхневі рубці, від яких досить складно позбавитися.

Помітимо: коли юнацьке захворювання акне або вульгарне дається взнаки, шкіра придбаває характерний жирний блиск, волосся також жирне, можлива незначна втрата волосся, відділення сала при цьому підвищене, що недивно.

Найпоширеніша ж форма хвороби з вираженим запаленням - це конглобатні вугрі акне, великі висипання, в наслідок здатні відбитися досить серйозними проблемами. Характеризуються вони появою на грудях, спині і обличчі помітних вузлів, розташованих глибоко в шкірному покриві, в деяких випадках захоплюючих верхні відділи підшкірно-жирової клітковини. Відомо, що така зігріваюча висип акне в діаметрі може досягати 1-2 сантиметрів, також вона украй больова. Що ще гірше - зливаючись, вузли можуть формувати конгломерати, іноді абсцеси, які після розкриття залишають виразки (тривалі, такі, що погано гояться) і навіть рубці зі свищуватими ходами і перемичками.

В цілому, якщо форми, в яких може з'явитися висип акне, - це поняття більш менш просте (запальні, рідкісні, важкі і загрожуючі наслідками, а незапальні, часті, у більшості своїй не завдаючі серйозної шкоди), то ось з мірами усе трохи складніше. Тому давайте розбиратися по порядку.


Ступені тяжкості хвороби акне


Спершу, як оцінюються міри описуваного відхилення? Раніше існували різні класифікації тяжкості цієї недуги, проте усі вони у результаті були зведені до єдиного загальноприйнятого розподілу, згідно з яким хвороба визначається вираженими мірами з 1-ою по 4-у. Відповідно легка (1), середня (2), важка (3) і дуже важка (4) мірі прищів акне, кожній з яких відповідні свої унікальні симптоми. Відмітимо, що для визначення міри лікарями (не лише) використовуються такі показники, як:


 • Кількість висипань на обличчі і в цілому на тілі;
 • Розташування вугрів на тілі;
 • Присутність або відсутність тих або інших елементів висипу.

Також чимале значення у визначенні міри акне мають види висипань, що утворюються. Як ми вже з'ясували, описувана хвороба буває різною і те, яка саме висип формується, враховується при складанні діагнозу і призначенні лікування :


 • Закриті і відкриті комедони - трохи запалені пори, забиті шкірним салом;
 • Пустули - гнійнички, шкіри, що часто супроводжуються почервонінням;
 • Папули - зазвичай безболісні запалені вузлики синьо-червоного або рожевуватого кольору діаметром не більше 5 міліметрів;
 • Вузли - великі і болючі вугрові висипання більше 5 міліметрів в діаметрі.

Тепер по суті.


Легка (1) міра акне визначається, якщо на шкірі практично завжди є близько 10 невеликих прищиків, папул або комедонів. Пустули і вузли при ній не формуються. При цьому одиничні прищики, що час від часу виникають на тілі, хворобою не рахуються. Їх цілком могли спровокувати бактерії або незначний гормональний збій. Поява ж комедонів збільшує шанси на розвиток захворювання і необхідність лікування, оскільки вони можуть запалюватися і формувати папули.

2-й (середня) ступінь тяжкості акне визначається в тих випадках, коли на шкірі виявляється від 10 до 25 комедонів і папул, при цьому можуть бути присутніми одиничні пустули, вони ж гнійнички. Вузли на цьому етапі, як правило, не утворюються. В цілому, середня міра, на відміну від легкої стадії захворювання, вже вимагає певного лікування з використанням спеціальних зовнішніх і не лише засобів. Однією лише гігієною тут не обходиться.

Помітимо, що ступені тяжкості акне з першої по другу класифікуються, якщо легко піддаються лікуванню. У більшості випадків для їх усунення досить простого дотримання гігієни і прийому одного або декількох препаратів і зовнішніх засобів, які швидко і ефективно справляються з утвореннями і висипом на обличчі і тілі.


Повернемося до теми:


3-а міра акне, також відома, як важка, діагностується в тих випадках, коли на тілі у пацієнта виявляється від 26 до 50 прищів - комедонів, а також 21-30 папул і пустул, і близько 5 вузлів. На цьому етапі сформуватися можуть будь-які типи прищів, що зраджує украй непривабливий вид шкіри пацієнта (великі ділянки мають червоний колір і запалений вид). Зони з вузлами украй больові і можуть залишати рубці.

Дуже важка (4-а) міра вугрів акне діагностується як завершальна, при якій на шкірі є більше 50 комедонів, не менше 30 пустул і папул, а також 5 і більше вузлів. При цьому стан пацієнта характеризується не лише естетичним дискомфортом, але і відчутними больовими відчуттями - шкіра запалена, прищі наривають і болять. Запалення на цій стадії можуть зливатися і утворювати великі нариви, а потім - глибокі рубці.


Причини акне на обличчі і не лише

Тепер же давайте поговоримо про причини описуваної недуги (захворювання, патології, загальні стани), які можуть призводити до його виникнення і розвитку.

Причини акне, що виникає на обличчі, спині, грудях і інших ділянках тіла, насправді можуть бути самі різні. Іншими словами, якщо у спортсмена з'явилися прищі, то це зовсім не означає, що провиною усьому саме препарати ААС або неправильна дієта. З іншого боку саме стероїди у бодібілдингу у більшості ситуацій є винуватцями виникнення вугрового висипу, особливо, якщо упродовж тривалого терміну використовувалися сильні андрогенні стероїдні засоби.

В цілому ж в сучасній медицині прийнято виділяти такі причини виникнення вугрів і прищів акне, як:


 • Спадкові чинники або просто погана спадковість;
 • Гормональна активність, пов'язана з менструаціями, гормональними збоями і так далі;
 • Захворювання шлунково-кишкового тракту (ШКТ);
 • Підшкірний кліщ (демодекоз);
 • Причиною висипу акне може виступати перехідний вік;
 • Стресові ситуації, активізуючі надниркові залози;
 • Велике скупчення мертвих шкірних клітин;
 • Різні шкірні ушкодження, що супроводжуються запаленням;
 • Підвищена активність сальних залоз;
 • Часто причини появи вугрового висипу акне полягають в мікроорганізмах;
 • Дія високих доз хлору;
 • Застосування засобів, що містять літій, барбітурати або галогени;
 • Звичайно ж, використання препаратів категорії ААС, і інші.

Важливо: спочатку головними винуватцями виникнення описуваної недуги вважалися гормональні причини акне, а саме гормональні порушення. В наслідок же з'ясувалося, що причин набагато більше і до прояву хвороби можуть приводити самі різні чинники - від мікроорганізмів і кліщів до стресових ситуацій і інфекцій.

Також було встановлено, що основні гормони, що виступають причиною виникнення акне і провокують захворювання, - це тестостерон, дегідроепіандростерон, дигідротестостерон, а також ІФР-1. Саме їх підвищений вміст в організмі може призводити до появи прищів і вугрового висипу. Особливо це актуально для атлетів, на тривалих курсах тих, що використовують стероїдні засоби.

Помітимо, що якщо не брати в розрахунок спортсменів, що використовують ААС, описуване відхилення в постпубертатному періоді зустрічається досить рідко. Проте все-таки зустрічається. Причому викликано воно може бути знову-таки самими різними чинниками. Зокрема можуть бути такі причини вугрового висипу акне, як синдромом Кушинга або синдром полікістозу яєчника. У менопаузі висипання можуть виникнути через нестачу гормону естрадіолу. Їжа, що містить велику кількість вуглеводів, також може бути причиною, оскільки надлишок вуглеводів провокує збільшення синтезу жирних кислот, у тому числі жирних кислот, що входять в основу шкірного сала. І ще дещо: практично в усіх хворих вугровим висипом з 1 по 4 стадію спостерігаються низькі рівні вітамінів A і E в організмі.


Як можна і треба лікувати акне?

Відразу скажемо, що для терапії цього захворювання використовуються різноманітні методики, вибір яких грунтується на стані конкретного хворого. Раціональне лікування вугрового висипу акне в першу чергу визначаться хвороботворними чинниками, що включають утворення шкірного сала, розмноження пропіонобактерій і інші аспекти, що підтримують запальний процес і в цілому позначаються на протіканні недуги.

Коли лікування акне призначається, враховують поширеність процесу, наскільки запущена хвороба, його тривалість, тяжкість, а також утворення шкірного сала і тип ураження шкіри. Чимале значення тут має і оцінка соціального статусу, психоемоційної сфери і соціальної адаптації бального. У свою чергу харчові чинники при підборі терапії, як правило, не враховуються, хоча мають місце бути і виключення.


Схема лікування прищів і вугрів акне в незапальній формі, рекомендовані профілактичні заходи:


 • Зменшення кількості споживаних вуглеводів. Виключення з раціону харчування простих вуглеводів;
 • Профілактика акне, що упереджає лікування, повинна грунтуватися на проведенні регулярних водних процедур з використанням мила. Завжди слід приймати ванну (ходити в душ) після виконання фізичних навантажень, наприклад, після тренування;
 • Приймайте вітамінно-мінеральні препарати (комплекси), зокрема ті, що містять вітаміни групи B, A і E.

Методи лікування висипу акне в незапальній формі, лікувальні заходи:


 • Для очищення шкіри використовуйте спеціальні смужки, які механічно ефективно видаляють висип (можна купити в аптеці);
 • Протирайте пошкоджені ділянки шкіри саліциловим спиртом (очищає шкіру, знищує бактерії і чинить інші корисні дії);
 • Проводячи лікування хвороби акне, при необхідності заміните саліциловий спирт препаратом
 • Дифферин або аналогом (гель для зовнішнього застосування);

Перед застосуванням вказаного вище засобу або його аналогів (Дифферин, Роаккутан і інші) проконсультуйтеся з лікарем (у них є деякі протипоказання і побічні дії, які можуть бути критичними у вашому випадку).


Лікування хвороби акне в запальній формі, рекомендовані профілактичні заходи:


 • Відміна стероїдних препаратів або як мінімум перехід на ААС з низьким індексом андрогенної активності;
 • Зменшення кількості споживаних вуглеводів. Рекомендується виключити з раціону харчування прості вуглеводи, жирні і смажені продукти, а також гострі блюда. При цьому старайтеся їсти більше їжі багатою клітковиною;
 • Профілактика захворювання акне в запальній формі, також, як і в незапальній, вимагає здійснення регулярних водних процедур із застосуванням мила (мило з показником pH в 5.5, тобто рідке або дитяче мило). Не рекомендується використовувати звичайне лужне мило з pH в 7-9, оскільки воно може посилити ситуацію і спровокувати розвиток недуги;
 • Почніть приймати вітамінно-мінеральні препарати, якщо ще немає. Особливо ті, які містять вітаміни A і E, а також вітаміни групи B.

Як лікувати акне в запальній формі, лікувальні заходи:


 • Може допомогти практика відвідування солярію. В деяких випадках ультрафіолетові ванни сприяють усуненню висипу за рахунок утворення місцевої резистентності шкіри;
 • Протирання проблемних ділянок шкіри саліциловим спиртом (1-2 рази в день). Придбати цей засіб можна практично у будь-якій аптеці;
 • При малій ефективності слід замінити саліциловий спирт препаратом Скинорен (це крем, в основі якого знаходиться азелаїнова кислота);
 • Коли проводиться лікування вугрів акне, для підвищення його ефективності можна додати препарат Зинерит (містить еритроміцин і цинк, нищівні бактерії). Або удатися до допомоги препарату Базирон (засіб пригнічуюче виділення шкірного сала і що в той же час знищує бактерії);
 • Якщо, незважаючи на зроблені заходи, зберігається висока жирність шкіри (блиск, жирність на дотик і інші ознаки), почніть застосовувати препарат Аккутан, що пригнічує активність сальних залоз (показує відмінні результати навіть при проведенні курсу стероїдів);
 • Якщо курс лікування акне, як і раніше залишається неефективним (з'являються нові запалені ділянки шкіри, вугри і інші висипання) слід удатися до прийому препаратів-антибіотиків. Зокрема оптимальним вибором тут є препарат Кліндаміцин, що вживається (курс лікування антибіотиками) в середньому 10 днів;

У задавнених, важких випадках може знадобитися проведення очищення крові (плазмаферез), лазерне або інше видалення акне на шкірі.

Важливо: перед початком проведення лікувальних процедур і прийомом відмічених препаратів слід пройти консультацію у лікаря, щоб переконатися у безпеці і доцільності їх застосування (можуть бути критичні для Вас протипоказання і побічні ефекти).


Ефективні засоби від прищів акне


Препарати, ефективні при лікуванні комедонів. Незапальні комедони є поширеним видом описуваної недуги, що зустрічається переважно на ранніх стадіях. Їх лікування грунтується головним чином на проведенні своєчасних профілактичних заходів. Проте також може включати застосування деяких зовнішніх засобів, що зменшують утворення прищів і зупиняють розвиток хвороби.

Засоби від акне - це препарати саліцилової кислоти, препарати зі вмістом сірки, ретинолу пальмітат, азелаїнова кислота, ізотретиноін, третіноін, адапален і деякі інші загальнодоступні препарати.

Третіноін - це препарат, що зменшує утворення вугрів, зокрема комедонів. Як засіб від прищів акне він використовується в різних формах і концентраціях - це і гелі (0.01% і 0.025%), і креми для зовнішнього застосування (0.1%, 0.025%, 0.05%). При хорошій переносимості препарат застосовують 1 раз на день (наноситься на уражені ділянки шкіри).

Азелаїнова кислота у свою чергу застосовується у вигляді 20-процентного крему. Цей препарат від вугрів акне наносять на проблемні зони 2 рази в добу. Помітимо, що і азелаїнову кислоту, і третіноін зазвичай застосовують впродовж декількох місяців. Курс лікування закінчується тоді, коли досягається виражена ремісія захворювання.

Ефективні засоби від акне легкої запальної форми. При легкій формі з відносно невеликою кількістю висипань доцільним є застосування зовнішніх спиртових розчинів, що містять саліцилову кислоту. Також дієвими є деякі антибіотики, мазі з антибіотиками, бензоілпероксид і резорцин.

Бензоілпероксид, як препарат проти акне використовується у формі гелю або розчину 1-10%, наноситься 1 раз на добу на пошкоджені зони впродовж 2-3 повних тижнів. При цьому найбільш раціональним вважається застосування 3-процентого розчину вказаного засобу у поєднанні з 3-процентним еритроміцином, або 7-процентним розчином гліколевої кислоти.

У свою чергу ретинова, мазь як засіб для лікування акне також застосовується на уражені ділянки (є ефективною при рожевуватих вуграх, пероральному дерматиті, папуло-пустулезних вуграх, вузликових і кістозних формах вугрів). Звернемо вашу увагу, що різні похідні ретинолу і третіноіна ні в якому разі не можна використовувати разом із засобами, що провокують відлущування шкіри, і при підвищеному сонячному опроміненні, у поєднанні з ультрафіолетовим опроміненням (можуть виникнути ускладнення).

Препарати від акне у важкій запальній формі (множинні вугрі, вузли і інші висипання). Для терапії важких форм захворювання застосовується комбінаційна методика лікування, що грунтується на засобах зовнішньої і системної терапії. Виключенням, про яке ми зараз поговоримо, є хіба що препарат ізотретіноін, що застосовується в якості монотерапії.

Отже, ізотретіноін - це по факту єдиний препарат, здатний чинити дію на усі чинники захворювання. Як ефективний засіб проти акне він може зменшувати і вироблення шкірного сала, і кількість вугрів, і пригноблювати ріст бактерій. Проте при його використанні можливі певні ускладнення, зокрема світлобоязнь, кон'юнктивіт, дистрофія нігтьових платин, часткова втрата волосся на голові, сухість шкірного покриву і деякі інші. Тому до прийому вказаного препарату необхідно підходити максимально серйозно (слід проконсультуватися з лікарем перед його використанням).

Якщо ж говорити про застосування, то засіб від акне на обличчі і інших ділянках тіла ізотретіноін зазвичай використовується в дозі 1 міліграма на 1 кг ваги, що не виходить за рамки 60-80 міліграма в добу впродовж першого місяця лікування. У наслідок можливе коригування дози по 0.5 міліграм аж до підтримувальних/терапевтичних об'ємів в терміни до 6 місяців (обов'язковим при прийомі є контроль печінкових проб, проводиться він 1 раз в 4 тижні).

На цьому ми закінчимо. У якості ж післямови відмітимо, що купити анаболічні стероїди, які не мають побічних ефектів у вигляді висипу прищів, в принципі можна, є ряд стероїдів, які мають низьку ароматизацію або взагалі її не мають. Крім того є спеціальні препарати (провірон, нольвадекс, тамоксифен, анастразол) які не позволяють стероїдам конвертуватись в естрогени.Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації