СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕВплив стероїдів на серце


Розповідати про побічні ефекти анаболічних стероїдів і андрогенів можна довго і із захватом. Досить розказати історії з всілякими жахливими подробицями і запропонувати їх довірливому читачеві з розрахунку на те, що він усе приймає за чисту монету. Особливо якщо врахувати, що на подібні статті є "соціальне замовлення", а отже, вони будуть затребувані в різного роду виданнях і добре оплачуватися. Виступати ж в захист "анаболіків" - справа невдячна. У того, хто ніколи в житті не стикався з такими препаратами, подібна думка може викликати тільки криву усмішку, мовляв, пиши-пиши, все одно твої мотиви добре відомі - мабуть сам приймаєш стероїди, а може, тобі взагалі який-небудь "наркобарон" платить за пропаганду. Проте я не зупинятимуся на півдорозі, оскільки істина, як мовиться, дорожче.


Загальноприйнята думка


Не виражає нічого хорошого. Принаймні відносно тих, хто використовує "хімію" відносно регулярно. Лікарі за звичкою зв'язують більшість збоїв в серцево-судинній системі з прийомом великих доз анаболічних стероїдів і андрогенів (ААС).

По-перше, існує думка (далі ми покажемо, що вона має під собою підстави), що, приймаючи високі дози ААС, ми тим самим викликаємо зниження (частенько дуже істотне) рівня ЛПВЩ- ліпопротеїдів високої щільності, які ще називають "хорошим холестеролом". Цим, до речі, вони відрізняються від ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), що вважаються "поганим холестеролом".

Співвідношення цих ліпопротеїдів в крові строге визначене: ЛПВЩ - 54-64%, ЛПНЩ - 32-36%, інший відсоток складають ліпопротеїди дуже низької щільності. Коли рівень ЛПВЩ знижується і відбувається зміщення цього співвідношення убік ЛПНЩ, це може свідчити про вірогідність розвитку різних захворювань серцево-судинної системи, таких як, наприклад, атеросклероз або ішемічна хвороба серця.

По-друге, прийнято вважати, що "зловживання" ААС (ми беремо це слово в лапки, оскільки досі ніхто не зміг толком пояснити, що саме мається на увазі під зловживанням) призводить до підвищення артеріального тиску, що значно збільшує відсоток вірогідності, як інсульту, так і інфаркту міокарду.

По-третє, анаболічні стероїди вважають причиною розвитку у спортсменів, які займаються з вагою, гіпертрофії лівого шлуночку серця, яка може розвиватися у тому числі і унаслідок утоньшення його стінки. Як правило, подібна гіпертрофія є передвісником різного роду сердечних проблем.


Як відбуваються справи насправді


Спочатку розглянемо детальніше ліпопротеїди низької і високої щільності. Учених, які колись проводили подібні дослідження, украй здивував той факт, що за результатами дослідів виявилось, що не існує якихось видимих відмінностей або невідповідностей норм у функціонуванні і структурі артерій у спортсменів, що приймали високі дози ААС, і тих, хто ніколи не застосовував ААС (Сейдер M.A., Гріффітс K.A., МакКрейд Р. Дж, та ін. Андрогенні анаболічні стероїди і артеріальна структура і функції у мужчин-бодібілдерів//Журнал Американського коледжу кардіології, 2001; 37(1) :224-230).

Також проводилося ще одно показне дослідження, досить тривале, головна мета якого полягала у вивченні механізму виробництва ендогенного тестостерона у чоловіків у віковій категорії від 40 до 60 років. У дослідженні взяло участь 66 представників чоловічої статі.
Виявлені дослідниками факти такі: зменшення виробництва ендогенного тестостерона, пов'язане з віковими змінами, супроводжували пониження рівня ЛПВЩ, тобто "хорошого тестостерона", і збільшення рівня тригліцеридів. Висновок, до якого у результаті прийшли дослідники формулюється так : поясненням появи проблем з серцево-судинною системою, що виникають з віком, є пониження виробництва ендогенного тестостерона.

Схожі експерименти проводилися також польськими фахівцями. Пацієнтам зі зниженим рівнем тестостерона кожного тижня вводили ін'єкції тестостерона енантата (по 200 міліграм). У дослідженнях було задіяно двадцять двох пацієнтів. Після закінчення досліду стало зрозуміло, що терапія тестостероном повернула рівні естрадіолу і тестостерона в рамки норми. Крім того, було з'ясовано, що рівень ЛПНЩ, "поганого холестеролу", знизився, а рівень ЛПВЩ залишився незмінним.


А що щодо високих доз ААС і зниження рівня ЛПВЩ?


Раніше я згадував, що побоювання із цього приводу цілком оправданні. Присвячені цьому дослідження проводилися в Університеті Північного Техасу (Дьюкерман Р. Д., МакКонаті В. Д., Захарія Н.Й. Тестостерон, статевий гормон зв'язуючого глобуліну, ліпопротеїдів і судинного ризику. Отримані результати виявилися дуже несподіваними. Насправді, ті, хто регулярно приймав високі дози андрогенів, мали знижений рівень "хорошого холестеролу", проте при цьому у них відзначався також низький рівень "поганого холестеролу". Приблизно ідентичні виявилися рівні тригліцеридів, як у "натуральних", так і у "хімічних" атлетів. Плюсом до усього, у "хімічних" атлетів відзначався знижений рівень аполіплпротеїна В (високий рівень цієї речовини свідчить про підвищену небезпеку розвитку хвороб серцево-судинної системи). Така іронія долі! Висновок, який був сформульований за підсумками дослідження, такий: використання анаболічних стероїдів і андрогенів навіть у високих дозах не підвищує рівень небезпеки розвитку захворювань серця і судин.

Не менш складно справи йдуть і з артеріальним тиском. По-перше, є принаймні одно дослідження, в якому виявляється зв'язок між артеріальним тиском і рівнем тестостерона (Коу K.T., Баррет-Коннор E., Тиск крові і ендогенного тестостерона у чоловіків: зворотний зв'язок//Журнал "Гіпертонія", Квітень 1988, Частина 6. No. 4 329). Зв'язок цей зворотний, що і відбите в назві статті. Іншими словами, у міру того, як у вас знижуватиметься рівень вашого власного тестостерона, спостерігатиметься тенденція до підвищення артеріального тиску. Крім того, до різкого скупчення води в організмі, а отже і до підвищення маси тіла, яким пояснюється зростання артеріального тиску, приводить застосування зовсім не усіх анаболічних стероїдів і зовсім не у кожного спортсмена.

Стосовно гіпертрофії лівого шлуночку серця : у вже згадуваному Університеті Північного Техасу провели дослідження, в ході якого було з'ясовано, що подібне відзначається майже у всіх атлетів високого рівня, які займаються з додатковою вагою, незалежно від того, приймали вони анаболічні стероїди або андрогени чи ні (Дікерман Р. Д., Шаллер Ф., МакКонаті В. Д., Потовщення лівої стінки шлуночку має місце у елітних спортсменів, як при використанні анаболічних стероїдів, так і без них//Кардіологія, Жовтень, 1998; 90(2) :145-8). Такого роду гіпертрофія може бути пов'язана з прискореним ростом маси тіла, що не рахується такою вже рідкістю серед атлетів-"силовиків".


Який висновок можна зробити з усього цього


Перше, що необхідно відмітити, це те, що, як ми могли упевнитися, страхи більшою мірою перебільшені. Насправді використання тестостерона в помірних дозах не лише не призводить до яких-небудь нехороших наслідків для нашого організму, але і дає деякий позитивний ефект. Це більшою мірою відноситься до тих, хто переступив 40-літній рубіж, оскільки в цьому віці рівень власного тестостерона починає поступово зменшуватися.

Крім того, навіть значні дози ААС, які характерні для бодібілдерів, не викликали якихось катастрофічних наслідків. Правда, в даному випадку вираження "чим більше, тим краще" некоректно. Набагато розумніше буде вибрати для себе прийнятні, назвемо їх так, дози вже того ж самого тестостерона і не проводити експериментів з дуже високими дозами.

І ще один такий момент. Не можна курити. Само по собі паління дуже негативним чином позначається на серці (і це не кажучи про те, що воно позначається на рівні вашого власного тестостерона у бік його пониження), а якщо його поєднувати з виснажливими тренуваннями і масованим прийомом анаболічних стероїдів і андрогенів, то воно може завдати непоправного удару по вашій серцево-судинній системі. Подумайте добре.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації