СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЩо таке тестостерон?


Тестостерон - це гормон, що обумовлює чоловічі статеві ознаки. Тобто такі, як підвищене обволосіння шкірних покривів, низький голос, велика м'язова сила, високий життєвий тонус і так далі. Саме завдяки цим властивостям тестостерон знайшов застосування в медицині для стимуляції затримки статевого дозрівання у хлопчиків і для набору маси тіла при виснаженні.

У спорті тестостерон широко використовують в цілях збільшення м'язової маси, підвищення загального енергетичного тонусу і швидкого відновлення між тренуваннями.

Тестостерон випускається під різноманітними торговими назвами. Проте суть дії і його принцип від цього не міняється. Усі спортсмени при прийомі тестостерона відмічають значний прилив сил. Частоту тренувань можна довести до 2-3 в добу при щоденних заняттях. Збільшується маса тіла, причому за рахунок росту м'язової маси. Це основні позитивні моменти дії цього гормону. Але негативних побічних ефектів куди більше, і міра їх дії на організм куди вища.

Не перераховуватимемо усе відразу, зробимо це пізніше і більш детально, проте дамо застереження тим же підліткам: якщо тестостерон починає приймати підліток, у нього, окрім інтенсивного росту волосся на обличчі і тілі, завершується формування зон росту в кістках і ріст кісток, а значить - припиняється ріст усього тіла. І навіть гормон росту згодом не допоможе, оскільки зони росту в кістках закрилися.

Як ми відмітили вище, тестостерон входить до складу різних препаратів, що дістали назву анаболічних стероїдів (АС).

Механізм його дії такий: тестостерон прискорює в м'язах синтез білку, зв'язуючись з відповідними рецепторами і впливаючи саме на ядра м'язових клітин, прискорюючи тим самим синтез білку ядрами. Відомо, що після закінчення курсу "стероїдної терапії" сила м'язів і їх об'єм можуть істотно знизитися. Чи можливо, у разі застосування АС, щоб об'єм м'язового волокна міг змінюватися (зростати при застосуванні стероїдів і падати після їх відміни) без зміни числа ядер?

Дослідження показують, що у спортсменів, що застосовують тестостеронові препарати об'єм м'язового волокна, що доводиться на одно ядро, анітрохи не більше, ніж у спортсменів, що утримуються від застосування таких препаратів, при тому, що розмір м'язів спортсменів, що застосовують допінг, значно перевершує розмір м'язів "натуральних" атлетів.
З цього факту неминуче виходить вивід - препарати, що містять тестостерон, повинні сприяти збільшенню числа ядер в м'язових волокнах. І дійсно, у ряді експериментів встановлено, що мішенню дії тестостерона є саме клітини-супутники, ділення яких активізується під впливом цього гормону.

Так, при ін'єкційному введенні тестостерона було зафіксовано збільшення числа ядер в м'язових волокнах, пропорційне дозі гормону, при цьому збільшення об'єму м'язового волокна, що обслуговується одним ядром, не лише не спостерігалося, але навпаки, об'єм волокна, що доводиться на одно ядро, зменшився! Останній феномен можна пояснити тільки тим, що у момент проведення вимірів об'єм м'язового волокна в м'язах випробовуваних ще не встиг в достатній мірі збільшитися услід за ядрами, що нестримно розмножилися.

Цікаве те, що активність ділення клітин-супутників прямо залежить від дозування тестостерона : чим вище доза введеного препарату, тим активніше діляться клітини-супутники.
Тестостерон впливає не лише власне на м'язові волокна, але і на клітини-супутники. Цілком імовірно, що нормальний рівень тестостерона, характерного для дорослого чоловіка, дійсно може цілком вистачати для заповнення усіх (чи майже усіх) рецепторів тестостерона, наявних в м'язових волокнах, і підвищення дози тестостерона понад певний рівень не прискорить синтез білку ядрами. В усякому разі, це добре узгоджується з тим, що значного збільшення об'єму м'язового волокна, що обслуговується одним ядром, на практиці не спостерігається навіть при ін'єкційному введенні тестостерона.

Але оскільки тестостерон впливає не лише на рецептори м'язових волокон, але і на рецептори клітин-супутників, це призводить до активування ділення клітин-супутників, і до збільшення числа ядер в м'язовому волокні під впливом гормону. Нові ядра, у свою чергу, генерують нові рецептори тестостерона, адже рецептори - теж білки, і кожне ядро само забезпечує себе потрібним числом рецепторів.

Саме синтез рецепторів знову освічених ядер і пояснює "загадкову" появу в м'язових волокнах нових рецепторів після ін'єкцій тестостерона. І саме дією тестостерона на активність ділення клітин-супутників можна пояснити залежність анаболічного ефекту тестостерона від дозування гормону, спостережувану спортсменами, що застосовують стероїди, але наполегливо заперечувану рядом теоретиків.
Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації