СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕОбмін речовин


«Обмін речовин» - словосполучення практично магічне. По-перше, тому, що всі його знають, але менше половини зможе дати йому визначення. По-друге, тому, що «хороший» або «поганий» обмін речовин - улюблена відмовка багатьох ледарів які запустили себе (своє тіло). В-третіх, тому, що здатність того чи іншого чарівного засобу "впливати на метаболізм" - один з улюбленіших способів маніпуляцій над свідомістю бажають знайти фігуру своєї мрії, використовуваних, як на охочих набрати м'язову масу, так і на бажаючих схуднути. Настав час розібратися в тому, що ж це таке, і зробити для себе висновки.

Метаболізм (обмін речовин) - це сукупність всіх хімічних реакцій, які відбуваються в живому організмі. Синтез білка, розщеплення глюкози, перетравлювання крохмалю, утворення нових клітинних мембран або міофібрил - будь-які хімічні процеси, які можуть прийти вам в голову, об'єднуючись з іншими реакціями, що складають наш обмін речовин. Хоча реакцій, що відбуваються в організмі, безліч, їх можна розділити на дві великі групи: на реакції синтезу та реакції розпаду.

обмін речовин

Реакції синтезу (анаболічні реакції) - це реакції, в результаті яких з простих речовин утворюються складні. В якості прикладу можна привести будь-яку реакцію синтезу: синтез білка з амінокислот, синтез глікогену з глюкози, синтез фосфоліпідів (основного компонента клітинної мембрани). Саме ці реакції відповідають за створення будь-яких структур вашого тіла, в них відбувається будівництво м'язової тканини, в них же зростають запаси жирових клітин. Це реакції «творчі», організм будує великі й складні молекули з «цеглинок», тому як і будь-який інший процес творення, такі реакції вимагають енергетичних витрат. На будь-яку анаболічну реакцію організму доведеться «витратитися». Якщо анаболічні реакції енергозатратні та, крім того, вимагають наявності будівельного матеріалу, де ж взяти і те, і інше? Відповідь проста: в реакціях, протилежних по одержуваних продуктів - реакціях розщеплення складних сполук до простих.

Реакції розщеплення по-іншому називаються «катаболічні реакції». Як відомо, «руйнувати - не будувати», і процеси розпаду складних молекул до простих не тільки забезпечують отримання «цеглинок» для анаболічних реакцій, але і протікають з вивільненням енергії. Енергія може розсіюватися у вигляді тепла (це відбувається, наприклад, при перетравленні їжі, напевно, ви помічали, що після щільного прийому їжі ви швидко зігріваєтесь), або запасатися у вигляді спеціальних молекул. В якості палива для енерговитратних процесів наш організм використовує енергію молекули, яка називається АТФ. Це своєрідна «електрика» для працюючих «машин» організму. Всі джерела енергії, які можуть бути використані в подальшому, наші клітини переводять в АТФ за допомогою спеціальних процесів (аналогічно, наприклад, багато джерел енергії людина переводить в електрику, тому, що ситуація, коли джерело енергії універсальне, набагато доцільніше, ніж ситуація, коли холодильник працює від електрики, чайник - від теплової енергії згоряння дров, вода для душу нагрівається за допомогою сонця, а піднімати вантажі на високі поверхи доводиться за допомогою механічної роботи - за допомогою мотузки, перекинутої через блоки).

До реакцій катаболізму відноситься гліколіз (безкисневе розщеплення глюкози), розщеплення жирів, амінокислот та інші реакції, в яких складні молекули утворюються в прості (а простіше кажучи, будь-які, які можна охарактеризувати словом «розщеплення» або « розкладання»). Саме ця група реакцій відповідає за спалювання ваших «накопичень» (тільки от невдача, будь-яких накопичень, як жирових, так і м'язових).

Як бачите, анаболічні та катаболічні реакції - це дві протилежності, які доповнюють один одного і не можуть існувати одна без іншої.

В цьому місці вже можна зробити перший висновок: чи будемо ми «збільшуватися» або «зменшуватися», залежить від того, які переважають реакції. Якщо говорити просто і не брати до уваги гормональну регуляцію метаболізму (а вона має принципове значення для протікання тих чи інших реакцій, тому буде розглянуто окремо), то реакції будуть переважати тоді, коли продукту реакцій мало порівняно з вихідними речовинами. Катаболічні реакції стимулюються у разі, коли простих речовин в організмі мало в порівнянні зі складними (наприклад, в результаті дієтичних обмежень. Якщо ви перестаєте отримувати глюкозу з їжі, організм активізує катаболічну реакцію - розщеплення глікогену (складної молекули) для отримання глюкози (простої молекули)). Умови «голодування» з тої чи іншої простої речовини активізують процеси розщеплення складних речовин, з яких її можна отримати. Анаболічні процеси активізуються тоді, коли організм отримує багато простих речовин і має достатню кількість енергії. Звідси стає зрозуміло, що одночасний виражений ріст м'язової маси (процес анаболічний) і помітне жиро спалювання (катаболічний процес) неможливі.

Із-за величезної кількості хімічних реакцій, що протікають в організмі, звичайно говорять не про метаболізм в цілому, а про метаболізм окремих класів сполук. Наприклад, про метаболізм вуглеводів або метаболізм жирів. У таке поняття входять всі перетворення, яких зазнає цей клас сполук в організмі, від моменту надходження з їжею до моменту виділення продуктів його перетворень, які для організму є «зайвими» і викидаються у навколишнє середовище.

Не раз і не два вам доводилося чути про «швидкість метаболізму». Найчастіше висока «швидкість» асоціюється з «тобі пощастило», так як на розум приходить стрункий чоловік без вираженої кількості жиру (хоча і практично позбавлений мускулатури). Що ж мають на увазі під цим поняттям? Коли говорять про «швидкість метаболізму», зазвичай мають на увазі підвищену швидкість катаболічних реакцій, які сприяють знищенню запасів організму (звідси і поради з «розгону метаболізму», слідування яким змушує організм при виборі між спалюванням і запасанням вибирати спалювання). Деякі з цих заходів також сприяють активізації анаболічних процесів, однак те, що ви прискорюєте даними заходами, буде набагато більшою мірою залежати від вашого харчування, індивідуальних особливостей організму в цілому і ендокринної системи зокрема. Причому, якщо справа стосується певних рекомендацій щодо режиму харчування і способу життя, то такі заходи можуть мати належний вплив,так як зазвичай пов'язані зі спробами регулювати рівні тих чи інших гормонів. І зовсім інша справа - списки «продуктів харчування, прискорюють метаболізм», які не мають практично ніякого впливу без використання інших способів стимуляції тих чи інших реакцій.

Тепер поговоримо про один з найбільш цікавих аспектів - гормональну регуляцію метаболізму. Гормони - це молекули, які організм виробляє з метою управління процесами, що протікають в клітинах. Дія різних гормонів на обмінні процеси може бути подібним (в такому випадку вони називаються синергістами) і протилежним (гормони-антагоністи).

Основними гормонами, які керують рухом головного енергоносія» організму - глюкози, є інсулін і глюкагон. Інсулін утворюється у відповідь на значне підвищення рівня глюкози в крові і командує клітинам (різним) забирати глюкозу з крові. Також він прискорює синтез глікогену в м'язах і сприяє посиленню потоку амінокислот з крові в м'язові клітини. Підвищення рівня інсуліну призводить до переважання процесів синтезу білка і жирних кислот над їх розпадом. Так, що споживання простих вуглеводів після тренування (у цей час потрібне швидке відновлення запасу глікогену і синтез м'язових білків, які замістили б пошкоджені в результаті тренування) і підвищення рівня інсуліну, який за ним слідує, що досить важливо для успішного росту м'язової маси. Взагалі, при виборі «куди подіти глюкозу» у організму завжди є кілька можливостей: використовувати для синтезу АТФ, пустити на глікоген печінки, глікоген м'язів або відкласти в жирові запаси. Якщо перші 3 потреби задоволені, організму нічого не залишиться, крім як відкласти глюкозу у вигляді жирових запасів. Тому різкі скачки інсуліну в будь який інший час, окрім, як з ранку (18-24-тичасовое голодування повністю виснажує запас глікогену печінки, з ранку ж із-за нічної перерви в прийомі їжі є деякий дефіцит) і після тренування (тобто в умовах, коли є дефіцит глікогену м'язів), сприяють жиро відкладенню.

Гормони щитовидної залози також відіграють важливу роль у регуляції обмінних процесів, як анаболічних, так і катаболічних. З їх нестачею або надлишком можуть бути пов'язані патологічне ожиріння (при нестачі цих гормонів, внаслідок якого сповільнюються обмінні реакції) або хвора худоба (найчастіше при підвищеному апетиті і збільшенні щитовидної залози, що пов'язане з посиленою секрецією гормонів і призводить до прискорення багатьох ключових обмінних реакцій).

Гормони, які відіграють важливу роль в мобілізації жиру з «жирових запасів» - гормони кори надниркових залоз, адреналін і норадреналін. Саме ці гормони активізують жирові клітини, примушуючи їх включати фермент, що розщеплює їх запаси, і вивільняти в кров жирні кислоти, які потім організм має шанс використовувати в якості джерела енергії. «Імітатори» цих гормонів - звичайні компоненти жиро спалювачів, які й змушують організм використовувати жирові запаси в якості джерела енергії. На цьому і грунтується дія жироспалювачів.

Гормони, які активізують синтез білка (що дуже важливо для побудови м'язової тканини) - гормон росту і андрогени (основний з них, що синтезується в організмі - тестостерон). На основі природних андрогенів отримано безліч синтетичних аналогів тестостерону, які володіють більшою анаболічною активністю (тобто ефективніше стимулюють синтез білка) і меншою андрогенністю (тобто не так виражено стимулюють розвиток організму по чоловічому типу).

Гормони надниркових залоз, які називаються кортикостероїдами, діють на білковий обмін м'язів навпаки - вони активізують реакції розпаду білка, що при тривалому впливі може призводити до атрофії м'язів. Ці гормони утворюються у відповідь на стрес, а також використовуються в медицині для пригнічення алергічних реакцій.
Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації