СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕГлобулін, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ)


Перш ніж розповідати, що таке глобулін, і навіщо він потрібний людині, дамо невелику передмову. Отже: відомо, що гормони в нашому з вами організмі грають найважливішу роль, і це ще м'ягко сказано - вони можуть регулювати обмін речовин, брати участь у формуванні тканин, відповідати за статеву функцію, активність, адаптогенні здібності організму, і виконувати безліч інших функцій. Особливе ж значення для чоловіків, як захоплених спортом, так і від спорту далеких, мають так звані статеві гормони, зокрема тестостерон (важливий він і для жінок), адже без нього просто неможливе правильне функціонування і розвиток організму.

До чого ми це? До того, що така речовина як зв'язуючий глобулін, виконуючи свої функції, пригнічує біологічну активність вказаних гормонів, здавалося б, несе в собі тільки шкоду, але на ділі це далеко не так. Узяти той же тестостерон - його занадто велика активність у хлопчиків може викликати передчасне статевий і фізичний розвиток організму, що не відповідає психологічному стану дитини, що небезпечно і потенційно шкідливо. І це лише одиничний випадок, таких нюансів сила-силенна, і торкаються вони не лише тестостерона, але і прогестерону, естрадіолу і багатьох інших гормонів. Тому-то глобулін, який зв'язує статеві гормони і ідентичні йому структури, потрібні людині для правильного функціонування організму, і тому інформація, викладена нижче за текстом, є корисною і значущою для вивчення і запам'ятовування.


Глобулін, що зв'язує статеві гормони


глобулин белка

Тепер же перейдемо до самої суті, а саме до опису того, що є глобуліном, що зв'язує статеві гормони, і які у нього функції. Структурно і за властивостями це сироватковий глікопротеїн (білок), який, як можна зрозуміти по назві, здатний зв'язуватися із статевими стероїдами (прогестерон, тестостерон, естрадіол і так далі) і таким чином регулювати їх біологічну активність.
Як і безліч інших білків в людському організмі глобулін (скорочено ГЗСГ), що зв'язує гормон, виробляється головним чином в печінці. При цьому його синтез багато в чому залежить від рівня статевих гормонів - тестостерон пригнічує його синтез, а естроген стимулює. До речі, для розрахунку індексу вільних андрогенів в тілі людини зазвичай використовується наступна формула - ІВА*кЗТ/кГЗСГ *100, в якій к ГЗСГ - це рівень глобуліну, що зв'язує статеві гормони, кЗТ - концентрація загального тестостерона, а ІВА - індекс вільних андрогенів в крові.

Що ще корисно знати? А то, що ГЗСГ глобулін зв'язує такі гормональні структури, як тестостерон, прогестерон, андростендіон і 5-дигідротестостерон. Коли його концентрація знижується, підвищується активність вільних, тобто незв'язаних гормонів. Проте це не завжди добре, точніше зазвичай недобре, оскільки підвищений рівень цих самих гормонів може призводити до нерегулярної менструації і росту волосся на обличчі у жінок, до збільшення молочних залоз і прищів акне у чоловіків, та іншим наслідкам.

Між іншим, у нормальному стані індекс вільних андрогенів у молодих чоловіків складає від 70% до 100%. Коли ж індекс андрогенів опускається нижче 50%, зазвичай виникають відповідні андрогенному дефіциту відхилення. Також відомо, що якщо рівень ГЗСГ (глобулін, що зв'язує статеві гормони) знижується, то відношення вільного тестостерона в крові до вільного гормону естрадіолу збільшується, хоча при цьому проявляється ще і абсолютне підвищення концентрації обох цих гормонів. У свою чергу, коли зв'язуючий глобулін збільшується, відношення вільного тестостерона в крові до вільного естрогену зменшується. Іншими словами, результатом цієї реакції стає посилення ефектів естрогену і пов'язані з цим зміни/наслідку.

Важливо: з віком глобулін, що зв'язує статеві гормони, точніше його секреція у чоловіків, може зростати, що зазвичай призводить, як до посилення ефектів естрогену (сприяє накопиченню і перерозподілу жирової тканини, розвитку гінекомастії, і так далі), так і до підтримки необхідного рівня загального тестостерона, що спостерігається при зниженні рівня вільного тестостерона. На думку деяких фахівців і дослідників, це така своєрідна міра організму по врегулюванню гормонального фону у чоловіків літнього віку, порушення якого зазвичай відбуваються у зв'язку з віковими змінами (з цією точкою зору згодні далеко не усі).


Зв'язуючий глобулін підвищений або знижений


А зараз про усе вище сказане в останніх декількох абзацах, але детальніше: отже, відомо, що чи буде глобулін, що зв'язує гормони, підвищений або знижений багато в чому залежить від статевих гормонів; як вже було відмічено, естроген збільшує його виробництво, а андрогени (тестостерон) зменшують, тому рівень ГЗСГ у жінок майже в два рази вище, ніж у чоловіків. При зниженні продукції естрадіолу загальний вміст гормону і рівень вільного естрадіолу в крові знижується паралельно. При зниженні тестостерона, то глобулін, що зв'язує статеві гормони, підвищений, обумовлює збереження на постійному рівні загального тестостерона, хоча концентрація його вільної форми зменшується. Тому на подив рівень загального тестостерона в крові може бути нормальним, навіть при ранніх стадіях тестикулярних захворювань.


При яких хворобах можна спостерігати, що рівень глобуліну, що зв'язує пів гормони, підвищений?


Таких захворювань досить багато, ось лише деякі з них: при гірсутизмі, при синдромі полікистозних яєчників (синдром Штейна-Левенталя) і при акне, і так далі. Також концентрація ГЗСГ може бути істотно збільшена на пізніх стадіях вагітності і після введення естрогену в організм. Плюс, як вже було помічено, підвищений глобулін, що зв'язує статеві гормони, може спостерігатися у чоловіків у віці (після 60-ти років його вміст починає рости приблизно по 1.2% в рік, тому не варто дивуватися, що в літньому віці рівень біологічно активного тестостерона знижується більшою мірою, ніж концентрація тестостерона загального).

Які в цілому стани і чинники, що впливають на те, що глобулін підвищений (сприяючі підвищенню концентрації), прийнято виділяти в сучасній медицині? Їх не так багато, і майже усі з них ми вже перерахували:


По-перше, вік;
По-друге, естроген;
По-третє, гепатит;
По-четверте, цироз печінки;
По-п'яте, гіпертиреоз.


У свою чергу чинники, що впливають на те, що глобулін, що зв'язує статеві гормони, знижений (що зменшують концентрацію), є такі: андрогени, недостатнє або неправильне харчування, ожиріння, ситуації, пов'язані з втратою білку, мальадсорбція, нефротичний синдром. Також до пониження ГЗСГ можуть приводити глюкокортикоїди, пролактін, гіпотиреоз, пролактін і навіть соматотропін, він же гормон росту людини.

Крім того, в теорії знижений глобулін, що зв'язує статеві гормони, повинні викликати ще і усі препарати категорії, що не ароматизуються, ААС, проте на ділі це не так. Як показує практика, до вираженого зниження ГЗСГ приводять лише деякі з них, та і то не завжди (наприклад, оральний стероїд станозолол). Із стероїдами, що ароматизуються, усе трохи складніше: ці засоби можуть, як знижувати, так і підвищувати рівень ГЗСГ (перетворюючись на естрадіол або просто проявляючи естрогенну активність).

В цілому, те, що глобулін знижений потенційно не менш ризиковано, чим його підвищення, особливо, якщо спостерігалося різке зниження його концентрації. Якщо ж він підвищений можуть розвиватися досить неприємні наслідки, які здатні відбитися на фізичній формі спортсмена (наприклад, при підвищенні ГЗСГ зазвичай спостерігається падіння рівня вільного тестостерона і зміна співвідношення тестостерона до естрадіолу на користь останнього, що небажано).


Аналіз на глобулін, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ)

Без зайвих просторікувань відразу до справи: нині аналіз на зв'язуючому статеві гормони глобулін (ГЗСГ) проводиться не дуже часто, а усе тому, що у більшості випадків простих вимірів загального і вільного тестостерона цілком вистачає для складання діагнозу і отримання повного спектру інформації про стан пацієнта. Проте нечасто, не означає ніколи, все-таки його застосовують, коли на те є вагомі причини:


По-перше, для виявлення статусу чоловічих статевих гормонів, тобто андрогенів. Він призначається чоловікам при нестачі тестостерона, а жінкам - при його надлишку в крові. Аналіз на глобулін, що зв'язує статеві гормони, може бути проведений спільно з тестом на загальний гормон тестостерон, або перед ним;

По-друге, для виявлення причин безпліддя, зменшеної сексуальної активності і зниженого лібідо у чоловіків, особливо, коли показники загального тестостерона не узгоджуються із спостережуваною клінічною картиною;

По-третє, для оцінки поточного балансу гормонів (аналіз на глобулін в крові (ГЗСГ) проводиться разом з тестами на гормон тестостерон, пролактін, естрадіол, лютеїнізуючий гормон і альбумін для отримання повної картини);
Для, оцінки рівня вільних андрогенів в крові по засобах обчислення ІВА (індекс вільних андрогенів) разом з тестом рівня загального тестостерона. В даному випадку аналіз на глобулін, що зв'язує гормони, дає можливість упізнати концентрації вільного тестостерона в крові.

Важливо: помітимо, що аналіз на глобулін призначається переважно тоді, коли результати тесту на загальний гормон тестостерон не узгоджуються із спостережуваною клінічною картиною, наприклад з гірсутизмом у жінок або зі зниженим лібідо у чоловіків. Також варто сказати, що при інтерпретації результатів цього аналізу слід уникати порівняння кінцевих даних, отриманих за допомогою декількох різних методів і в різні фази менструального циклу. Пояснюється це тим, що результати можуть різнитися, роблячи процес затвердження діагнозу скрутним. Крім того, слід брати в розрахунок, що аналіз на ГСПГ (глобулін) може показувати його підвищений рівень у літніх чоловіків (у чоловіків після 60-ти років вміст ГЗСГ зазвичай збільшується на 1.2% в рік).
На що може вказувати аналіз на глобулін, якщо в результаті було виявлено, що ГЗСГ підвищений?

По-перше, на гіперестрогенію, по-друге, на конституціональні особливості, вірусні гепатити, гіпертиреоїдний стан і навіть на Віл-інфекцію. А про що говорить аналіз, якщо з'ясувалося, що ГЗСГ знижений? Про те, що у пацієнта, можливо, спостерігається нефротичний синдром, гіпотиреоз, гіперандрогенія, синдром полікистозних яєчників, цироз печінки або якесь інше досить серйозне відхилення.

На закінчення ж скажемо ось що: як вже було відмічено, деякі стероїдні препарати здатні знижувати рівень ГЗСГ, зокрема на це здатний станозолол в пігулках. На додаток до цього цей стероїд має такі корисні для спортсменів ефекти, як: підвищення силових показників, збільшення витривалості, поліпшення рельєфності (сухості і жорсткості) мускулатури, виведення рідин з організму, спалювання жиру, і так далі.
Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації