СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЯк ведуть себе стероїди в нашому організмі


Велика частина споживачів спортивної фармакології не має взагалі ніякого хоча б мінімального поняття про те, як оральні стероїди поводять себе в організмі. Усім важливо лише те, що виходить у результаті. Велика частина спортсменів керується стереотипом: якщо хочеш отримати величезні м'язи, приймай як можна більше стероїдів. Насправді все не так однозначно. У когось зазначається феноменальний результат, у когось він в принципі відсутній, а у когось він настільки незначний, що не варто навіть приймати його всерйоз. У чому причина подібних відмінностей? Спробую пояснити, які чинники впливають на дію оральних медикаментів на людський організм.


З біохімічної точки зору


Як ведуть себе стероїди в нашому організмі

Більшість фармакологічних препаратів вступають у зв'язок з організмом на клітинному рівні. У свою чергу клітинні структури, такі як ядро, оболонка і протоплазма, складаються з молекул. Коли лікарський препарат вступає в зв'язок з клітинною речовиною, він змінює його хімічну будову.

Клітини, які були атаковані ліками, протягом якогось часу працюють не за звичною схемою, у них порушується характер життєдіяльності. Відбуваються зміни, що носять ланцюговий характер: в першу чергу вони стосуються органів і систем, а в кінцевому рахунку поширюються на організм в цілому (у дійсності все набагато складніше, проте для загального розуміння принципів взаємодії цілком досить і цієї інформації).


Існує два закони:

  • перший - реакція буде тим вища, чим більша концентрація;
  • другий - дві речовини вступають у взаємодію, тільки перебуваючи в певних пропорціях.

Ці загальні закони діють і щодо хімічних реакцій, які відбуваються в нашому організмі. Найбільш важливим показником є концентрація ліків в тій тканині (органі), де воно повинно діяти. Тільки по цьому показнику визначають, коли, в якій кількості і з яким інтервалом необхідно приймати ліки. Однак на концентрацію ліків в організмі впливає не тільки прийнята доза, вельми істотні такі показники, як швидкість всмоктування і виведення препарату з організму.

Безпосередньо після того, як в організм надходять ліки, її рівень концентрації в крові починає стрімко зростати, а коли досягає свого піку, починає знижуватися. Якщо рівень концентрації менше ефективного, то у вас не вийде досягти результату. Але в той же час передозування так само небезпечне, оскільки може спричинити побічні наслідки. Існує поняття терапевтичної широти дії, яка описує відмінності ефективної і токсичної доз препарату. Навіть лікарі з досвідом часом вагаються з вибором оптимальної дози препарату, оскільки фармакологічні препарати дуже індивідуально впливають на людський організм. Крім цього, дані, якими зараз володіють, засновані на дослідженнях хворих людей; у людей, які не мають проблем зі здоров'ям і приймають лікарські препарати, передбачити результати прийому буває важко.


Перешкоди на шляху орального стероду в організмі


Перед тим як ліки досягають цільового органу, накопичуються там до певної, ефективної концентрації і діє, воно долає кілька перешкод. В першу чергу воно попадає в кровотік. По-друге, проникає через стінки судин у тканини. По-третє, впроваджується безпосередньо в клітину, минаючи міжклітинний простір. Необхідно уникнути зустрічей з молекулами різних білків і кров'яних клітин (лейкоцитів, еритроцитів), оскільки вони мають здатність зв'язувати ліки, таким чином перешкодивши їх попадання в ціль. Істотною небезпекою для розчиненої таблетки є також ферменти, які прагнуть усіма можливими способами знищити чужорідні для організму речовини.

Найбільшим ефектом володіють ін'єкції - це коли ліки за допомогою голки вводиться під шкіру, у м'язи, у кровоносну судину. Головний плюс такого методу - ліки діють швидко. У зв'язку з цим доводиться закривати очі на існуючу небезпеку потрапляння в кровоносну систему повітряних бульбашок, і з тим, що процедура ця досить болюча. Незважаючи на все це ми розглянемо, мабуть, найбільш давній і, звичайно ж, самий безболісний і зручний спосіб приймати препарати - оральний. Він не вимагає яких-небудь спеціальних пристосувань: ні інгаляторів, ні шприців, ні піпеток.


Що відбувається, коли оральний стероїд появляється в шлунку


Припустимо, ви прийняли таблетку. Майте на увазі: щоб полегшити процес, коли ви приймаєте таблетку, необхідно встати, після чого запити її водою. Це робить більш легкими усі процеси, які будуть відбуватися безпосередньо у вашому організмі. Коли таблетка потрапляє у вологе середовище шлунку, відбувається її набухання, вона розвалюється і з певним часом розчиняється. Відбувається відділення лікарського початку від основи. Всмоктування певних кислотних сполук, таких як аспірин, саліцилова кислота, барбітурати, відбувається у тонкому кишечнику за допомогою простої дифузії. Всмоктування ж більшої частини ліків відбувається у тонкому кишечнику.

Але є (і досить багато препаратів, що розчиняються погано. Для поліпшення дієвості фармакологам доводиться застосують всілякі хитрощі. Одним з таких способів є застосування ліків в подрібненому вигляді. Адже при однаковій вазі у дрібної кількості великих частинок поверхні менше, ніж у безлічі дрібних частинок. У колишні часи, коли ліки виготовляли безпосередньо в аптеці, їх продавали в порошках. В даний час цей принцип змінився, зараз на підприємствах фармацевтики зазвичай пресують таблетки з дрібнодисперсних частинок, додаючи туди якісь інгредієнти, які прискорюють розчинення.

Є ще одна проблема: кишковий і шлунковий соки з важкістю проникають в пори таблетки. У такій ситуації на поверхні ліки роблять борозенки, які покривають водо поглинаючим складом. Вода набагато простіше просочується в пори спресованої речовини, в результаті час на розчинення таблетки значно скорочується.

Шипучі таблетки мають ще кращу розчинністю. Це, наприклад, болезаспокійливі засоби, до складу яких входить не тільки ацетилсаліцилова кислота, але і бікарбонат натрію і лимонна кислота. Коли дві ці речовини потрапляють в рідке середовище, вони запускають бурхливу реакцію, при якій виділяється вуглекислий газ. Бульбашки цього газу енергійно руйнують таблетку, в результаті вона швидко розчиняється (природно, не в шлунку, а у воді). На жаль, ціною такої швидкої розчинності таблетки стає швидке руйнування вітаміну С.

Перша своєрідна зупинка на шляху таблетки - це шлунок. Всі ми знаємо, що в шлунку їжа перетравлюється. Однак щодо ліків перетравлення рівносильно руйнуванню. Коли ліки приймають під час трапези, воно не спричиняє швидкої дії, оскільки повільно рухається по шлунку і кишечнику. Не рекомендується допускати затримки ліків в шлунку, оскільки всмоктування здійснюється там відносно повільно. З цієї причини, якщо таблетка повинна подіяти в короткі терміни, необхідно проковтнути її і запити при цьому водою, щонайменше за 30 хвилин до або через дві години після їжі. У разі коли першорядна важливість віддається не швидкості, а поступовості всмоктування, таблетку слід прийняти під час їжі. Таблетка проникне в кишечник з затримкою і, отже, подіє не відразу.

Щоб врятувати таблетку від руйнування агресивним середовищем шлунка і, більш того, допомогти безпосередньо стінкам шлунка, найчастіше її поміщають в спеціальну оболонку, стійку до кислоти, а порошки - в драже, капсули, крохмальну або желатинову оболонку. Дробити і руйнувати їх, мотивуючи це тим, що так вони швидше подіють, не потрібно. Антибіотики та інші речовини, які бояться кислот, якщо вони укладені в таку оболонку, можуть перебувати в шлунку до 180 хвилин. Цього часу досить, щоб опинитися в тонкому кишечнику з лужним середовищем. Саме тут відбувається відділення лікарської речовини від основи, при цьому загроза знищення відсутня.

Однак часом драже або інший різновид упаковки призначений тільки для, як кажуть, підсолоджування пігулки у прямому сенсі. Цукрова оболонка допомагає прибрати неприємний смак більшості таблеток.

Але є препарати, запобігти руйнуванню яких неможливо ні одним способом. По-перше, мова йде про інсуліні. З цієї причини діабетики і культуристи, які вживають інсулін, повинні вводити ліки таким чином, щоб уникнути попадання в ШКТ, тобто постійно робити ін'єкції.


Процеси, які відбуваються в крові і печінки

Отже, минувши всі перешкоди, які можуть зустрітися в ШКТ і розчинившись, таблетка починає всмоктуватися в кров, яка відтікає від травного тракту. З якою швидкістю і наскільки повно буде здійснюватися всмоктування, буде визначатись концентрація ліків в крові, ступінь їх накопичення в хворому або піддавшомуся пошкодженні органі. Всмоктування відбувається тим інтенсивніше, чим більшою площею володіє усмоктувальна поверхня. Шлунок займає поверхню до 0,2 метрів в квадраті. Приблизно 100 квадратним метрам дорівнює площа стінок кишечника. Крім цього, постачання кров'ю кишечника здійснюється по розгалуженій системі. З цієї причини прийнято вважати, що там відбувається всмоктування краще, а будь-яка затримка ліків в шлунку перешкоджає швидкому настанні ефекту від препарату.

Коли кров залишає кишечник, вона надходить у ворітну вену і проходить через печінку. Цей пункт є, напевно, найбільш складним на всьому маршруті таблетки. Печінка, яку ще називають хімічною лабораторією організму, досить недружелюбно звертається з хімічними сполуками, які є чужорідними для організму людини. Кажучи простими словами, печінка досить активно руйнує їх. Далеко не у кожної речовини виходить вивільнитися з чіпких обіймів ферментів печінки (інша їх назва малоспецифічні ферменти обумовлено тим, що вони не дуже добре розбираються, яку хімічну будову має речовина, що попалося їм).

Парадоксально, однак захисні властивості печінки, які рятують нас від отруйних речовин, проникаючих будь-якими можливими способами в наш організм, і є суттєвою перешкодою терапії лікарськими препаратами. Можливий навіть варіант так званого летального синтезу - коли в результаті обробки ферментами печінки речовина стає більш токсичною. Одним з прикладів такого синтезу є поява з відносно нешкідливого алкоголю ацетальдегіду, який стає отруйний.

Деколи таблетки приймають сублінгвально, тобто не проковтують їх, а кладуть під язик. На жаль, такий метод може бути застосований не у будь-якій ситуації: не кожен препарат можна довго розсмоктувати, крім того, великі втрати від руйнування шлунковим соком, тому що певна частка препарату проникає в шлунок разом зі слиною.


Потребності


Однак повернемося до подальшої долі таблетки. Після того як вона розчинилася на молекули, кров розносить її по всьому організму. І незалежно від способу введення, через якийсь час ліки виявляється в найвіддаленіших куточках організму.

Логічно було б припустити, що всі тканини і органи повинні отримувати порівну, однак вимірювання, зроблені в ході експериментів, показали досить дивну картину. З'ясувалося, що принцип розподілу ліки такий же, як у приказці де пусто, де густо. Наприклад, в печінці та нирках концентрація перевищує концентрацію в кістки або, припустимо, в жировій тканині, приблизно в десять разів. Звичайно, далеко не останню роль відіграють хімічні особливості препарату, і головним чином здатність розчинятися у воді або жирах.


Розподіл і виведення


Коли ми говорили про розподіл ліків в тканинах, ми лише сказали про їх виведення з організму. Однак цей процес, що запускається в момент прийому таблетки, робить досить сильний вплив на фармакокінетику.

Препарати, які піддаються атаці на всій протяжності свого шляху по організму, в деяких випадках можуть повністю змінити свою хімічну будову. Звичайно, після руйнування ліків (дуже пощастить, якщо при цьому не утворюються отруйні речовини) їх концентрація падає, а відповідно, і дія слабшає. Виходить, що всі процеси, починаючи від всмоктування і закінчуючи виведенням, що відбуваються всередині у прийнявшої таблетку людини одночасно.

Яким же чином організм звільняється від ліків, які виконало свою роботу? Який підсумок довгого і заплутаного шляху, який проходить таблетка? Залишати організм ліки можуть по-різному. Свій внесок у виведення залишків таблетки, які вже були відпрацьовані, вносять кишечник і нирки, шкіра і легені, а також слинні залози. Перше місце, звісно ж, варто відвести ниркам. Вони є свого роду високопродуктивними біологічними фільтрами, які безперервно очищають організм від значної частини шлаків, з одного боку відбираючи, з іншого повертаючи нам корисні сполуки, необхідні для повноцінної життєдіяльності.

ШКТ насамперед виділяє речовини, переварені з їжею. До них додаються виділення печінки і підшлункової залози. Потім разом зі сльозами і слиною виходить невелика кількість шлаків. Інші шляхи виходу продуктів розпаду таблетки не так важливі.

Хочеться сподіватися, що ви усвідомили, що вплив медикаментозних препаратів на організм виходить за рамки простої схеми прийняв - подіяло. Те, як буде діяти той чи інший препарат на конкретну людину, залежить від його індивідуальних особливостей. Особливо це справедливо щодо препаратів, які впливають на гормональну систему (сюди ж входять і улюблені культуристами стероїди). Не розраховуйте, що, прийнявши таку ж дозу препарату, як ваш сусід по залу, ви отримаєте аналогічний йому результат. У кожного власна кількість рецептів, вони по-своєму активні, розрізняються також і характеристики нирок і печінки. Навіть прості на перший погляд медикаменти на зразок аспірину часом по-різному впливають на організм. Не уподібнюйтеся сміттєвому баку, якому байдуже, якого роду сміття в ньому виявиться.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації