СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕРиб'ячий жир для схуднення


Чи доцільно приймати риб'ячий жир для схуднення? Чи допомагають препарати на його основі позбавитися від зайвої ваги? І якщо так, то як сильно ми можемо схуднути, приймаючи риб'ячий жир?

Якщо ви живете не в печері або глухій тайзі, далеко від цивілізації і джерел інформації, значить, ви чули про корисні властивості риб'ячого жиру і харчових добавок на його основі. Більш того, схоже, що до усіх цілющих властивостей продукту, таким, як зниження рівня холестерину в крові, зміцнення серця, шкіри, нервової системи і суглобів (перерахування корисних властивостей риб'ячого жиру можна продовжувати до безкінечності), ми можемо додати і пряма участь у боротьбі із зайвою вагою.

Благотворний вплив риб'ячого жиру на організм людини пояснюється високим вмістом в продукті поліненассиченних жирних кислот з довгими ланцюгами, також відомих як омега-3 жирні кислоти: ейкозапентаєнова (ЕПК) і докозагексаєнова кислота (ДГК). Щонайменше півдюжини досліджень на людях і більше двох десятків експериментів на тваринах, проведених за останні десять років, підтвердили ефективність омега-3 кислот відносно зниження маси тіла. Ось тільки ефект цей не так виражений, як нам намагаються представити.


Вплив риб'ячого жиру на зниження маси тіла


Не так давно широкій громадськості були представлені результати новітніх досліджень, присвячених впливу риб'ячого жиру на процес схуднення. У першому дослідженні, опублікованому в "Міжнародному журналі проблем ожиріння", вчені з Рейк'явіка (Ісландія) вивчили вплив на масу тіла і відсоток жирової тканини низькокалорійної дієти в комбінації з щоденним споживанням риб'ячого жиру в кількості, еквівалентній 1,5 грам ЕПК/ДГК.


У експерименті взяли участь 324 людини з надмірною масою тіла (чоловіки і жінки), які впродовж 8 тижнів приймали один з чотирьох продуктів :Соняшникова олія в капсулах (контрольна група)
Пісну рибу
Жирну рибу (лосось)
Риб'ячий жир в капсулах


За підсумками експерименту учені дійшли наступного висновку:

"У молодих осіб з надмірною вагою включення в раціон як пісної, так і жирної риби або риб'ячого жиру в комбінації з низькокалорійною дієтою через 4 тижні дозволило учасникам втратити на 1 кг більше, ніж в контрольній групі з аналогічною дієтою, але без морепродуктів або препаратів риб'ячого жиру. Додавання до збалансованого низькокалорійного раціону морепродуктів може прискорити процес зниження маси тіла".

Слід зауважити, що ця науково-дослідна робота проходила за підтримки виробників морепродуктів, і при складанні протоколів експерименту були допущені деякі неточності, які в наступному могли вплинути на предмет вивчення.

Друге дослідження проводилося під егідою Університету Південної Австралії і було опубліковане в "Американському журналі клінічного харчування". У рамках експерименту вивчався вплив на масу тіла прийому риб'ячого жиру в комбінації з регулярними аеробними навантаженнями.


У 12-тижневому плацебо-контрольованому дослідженні учасники були розділені на 4 групи:


Соняшникова олія
Соняшникова олія + аеробні навантаження
Риб'ячий жир
Риб'ячий жир + аеробні навантаження


Учасники з 3-ої і 4-ої групи щодня приймали 6 грам риб'ячого жиру з високим вмістом ДГК, що відповідало 1,9 грам омега-3 жирних кислот з довгими ланцюгами. Учасники з четвертої групи три рази в тиждень виконували аеробні навантаження впродовж 45 хвилин.

Як ви, мабуть, здогадуєтеся, найбільших успіхів досягли ті, хто приймав риб'ячий жир в комбінації з аеробними навантаженнями :

Мінус 1,2% жирової маси (порівняно з відсутністю динаміки в інших групах)
Мінус 2 кг (порівняно з відсутністю динаміки в групі без вправ)

На жаль, і в цьому експерименті не обійшлося без недоліків: учасники самостійно фіксували раціон харчування, що, як відомо, неминуче веде до погрішностей в результатах.

Ще в одному з ранніх досліджень були отримані результати, схожі в якісному, але скромніші в кількісному відношенні: учасники, що щодня отримували 1,8 грам ЕПК/ДГК, втратили близько 1 кг, тоді, як члени контрольної групи (без риб'ячого жиру) змогли скинути не більше 300-350 грам.

Останніми роками було проведено ще декілька експериментів на людях, присвячених впливу риб'ячого жиру на процес зниження маси тіла, і у більшості випадків були зафіксовані обнадійливі результати. В цілому отримані дані виглядають цілком переконливо, крім того, існує декілька правдоподібних теорій, що пояснюють механізм дії компонентів риб'ячого жиру.

Але, на жаль, все частіше і частіше можна зіткнутися з представниками фітнеса, охорони здоров'я і харчової промисловості, які роблять занадто самовпевнені, передчасні і надмірні заяви про міру впливу риб'ячого жиру на зниження маси тіла; заяви, які не підтверджені науковими експериментами.

Вивчення впливу риб'ячого жиру на процес схуднення дійсно привело до обнадійливих результатів, але велика частина цих експериментів проводилася на тваринах (щурах, мишах і хом'яках). При цьому чи не в усіх наявних в нашому розпорядженні дослідженнях на людях були допущені ті або інші неточності і недоліки, у тому числі: недостатній об'єм вибірки, мала тривалість експерименту, статистично недостовірні результати, недолік рандомізації, відсутність контрольних груп, неточний композиційний аналіз складу тканин тіла, погрішності при вимірі, самостійний звіт про раціон харчування, недостатній контроль дотримання умов експерименту, причетність до науково-дослідної роботи представників рибної промисловості або виробників харчових добавок.

І навіть якщо ми приймемо результати проведених досліджень, втрата маси не буде такою вже вражаючою - додаткові півкіло тут, ще півкіло там.

У багатьох експериментах організаторам насилу вдалося дістатися до порогу статистичної достовірності. Крім того, є сумніви стосовно ролі риб'ячого жиру : можливо, уся справа лише в усуненні існуючого дефіциту омега-3 жирних кислот і нормалізації балансу омега-3 і омега-6, а тому, чи буде подальший прогрес, або це усього лише одномоментне поліпшення?
Звичайно, ви напевно прагнете використовувати усі підручні засоби, сприяючі зниженню ваги, а оскільки риб'ячий жир допомагає запобігти серцево-судинним захворюванням і володіє безліччю інших корисних властивостей, введення в раціон сьомги, форелі, лосося, оселедця або скумбрії хоч би двічі в тиждень не здається такою вже безумною ідеєю.

В якості альтернативного джерела омега-3 жирних кислот ви можете брати препарати на основі риб'ячого жиру, а вегетаріанцям і людям, які не їдять рибу, можна порекомендувати льняне масло, рослинне джерело альфа-лінолевої кислоти, яка в нашому організмі перетворюється на ЕПК і ДГК (ефективність і міра цієї конверсії, проте, є предметом наукових суперечок).
На підставі результатів трьох приведених вище досліджень можна зробити висновок, що 1,5-2,0 грам комплексу ЕПК/ДГК в правильному співвідношенні допомагає у боротьбі із зайвою вагою. Хоча багато хто вважає, що при підборі дозування необхідно враховувати масу тіла, а саме приймати по 1 грамі риб'ячого жиру на кожні 20 кг маси, так, що великому хлопцю знадобиться не менше 5 грам.

У більшості випадків капсула риб'ячого жиру містить 1000 міліграм 30% препарату, так що, щодня приймаючи по п'ять таких капсул, ви отримуєте 1,5 грам ЕПК/ДГК; приблизно стільки ж вам дасть порція 150-грам лосося.

Примітка: в ще одному дослідженні вивчався вплив на масу тіла прийому ЕПК/ДГК в дозуванні 3,0 і 4,0 грам в день, але Американська Асоціація Кардіологів не рекомендує приймати більше 3 грам в день без медичного контролю, оскільки не можна унеможливити лікарської взаємодії і появи побічних ефектів у вигляді підвищення часу згортання крові. Результати цього дослідження свідчать, що збільшення добового споживання риб'ячого жиру не веде до прискорення зниження маси тіла, так що не слід занадто захоплюватися підвищенням дозування.

Ще одно примітка: не женіться за високою ціною препаратів сегменту "преміум". Висока ціна - це не ознака преміальної якості. Якість і чистота продукту, безумовно, мають значення, але ви можете придбати очищений на молекулярному рівні препарат, що не містить ртуті, діоксину і хлорорганічних сполук і протестований на інноваційному устаткуванні, за розумною ціною.


Висновок


Що ми маємо в сухому залишку? Риб'ячий жир дійсно допомагає боротися із зайвими кілограмами, особливо в комбінації з фізичним навантаженням, яке має аналогічну дію. Проте покладати на риб'ячий жир особливі надії і розраховувати на нього, як на чарівний жироспалювач, не варто. Це просто не відповідає дійсності.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації