СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕСтруктура м'язових тканин


Переміщення тіла в просторі, здійснення діяльності внутрішніх органів (серце, травний тракт і так далі), збереження і фіксація певної пози - далеко не увесь спектр функціональних можливостей м'язових тканин людини. У свою чергу, вони діляться на типи (поперечно полосаті і гладкі), кожен з яких має свою неповторну клітинну структуру і організацію.


Типи м'язових волокон. На даний момент їх виділяється 4:


1) Повільні фазичні волокна окислювального типу (МС). Насичені білком міоглобіном, прекрасно зв'язують кисень. М'язи, що складаються з такого типу волокон, мають темно-червоний колір. Їх основне завдання: фіксація певного положення тіла. Примітно, що граничне стомлення цих волокон досягається украй повільно, а відновлення, навпаки, швидко.

2) Швидкі фазичні волокна окислювального типу (БСб). Основна функція м'язів, що складаються з цих волокон, - швидкі скорочення. Характеризуються також досить низьким рівнем стомлюваності. Учені пояснюють це підвищеним вмістом в них мітохондрій.

3) Швидкі фазичні волокна з гліколітичним типом окислення (БСа). В даному випадку АТФ синтезується за рахунок процесу гліколізу. У волокнах цього типу мітохондрій міститься значно менше, ніж в попередній категорії. Такі м'язи здатні швидко і інтенсивно скорочуватися, але при цьому стомлення досягається значно швидше. Білок міоглобін тут відсутній, що пояснює білий колір м'язів.

4) Тонічні волокна. Відрізняються низьким рівнем швидкодії і нездатністю до інтенсивних фазичних скорочень. Причиною цьому служить малий коефіцієнт обміну міозинової АТФ - фази. Розслаблення м'язів, що складаються з цих волокон, займає тривалий проміжок часу.

Примітно, що м'язи, що беруть участь в інтенсивних і швидких рухах, складаються з невеликого числа волокон, а в м'язах з іншим спектром "можливостей" (фіксація і збереження певного положення тіла в просторі), навпаки, рухових одиниць налічується до декількох тисяч.

В цілому, МС - волокна в організмі людини переважають (від 52% до 55%). При цьому силовий потенціал і витривалість м'язових тканин не залежить від гендерної характеристики.

Число м'язових волокон певного виду залежить від специфіки і розміру фізичного навантаження на організм. Так, наприклад, в заняттях бігом, легкою атлетикою, плаванням (дистанція - 500м) активно задіюються БСб - волокна. Скорочення дистанції до 100-200 м залучить в тренувальний процес БСа - волокна.

Учені стверджують, що пропорційне співвідношення м'язових волокон в організмі людини зумовлене генетично. При цьому тільки систематичні заняття спортом здатні вплинути на біохімічний склад і фізіологічні властивості м'язових тканин. Приміром, при великій кількості анаеробних тренувань для підвищення витривалості відбуваються наступні зміни: БСб- волокна за властивостями стають схожі з БСа-волокнами, а ті у свою чергу, "рідняться" з МС-волокнами.
У разі, якщо необхідно підвищити швидкісно-силові характеристики спортсмена, тренувальний процес призводить до наступних змін: МС-волокна получають характеристики БСа-волокон, а ті, відповідно, властивості БСб-волокон.

Пам'ятайте, при побудові тренувального процесу необхідно враховувати у тому числі і такий показник, як структура м'язових тканин. Тому бажано проводити консультацію з фахівцем. Тільки він після серії спеціальних тестів і аналізів зможе збудувати правильну стратегію по удосконаленню ваших фізіологічних характеристик. Будьте здорові!

Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації