СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЕритропоетин в спорті і медицині


Еритропоетин – це білковий гормон, що впливає на кістковий мозок і стимулює продукцію еритроцитів. Це новітній препарат, ще не набрав особливої популярності, проте, вже широко поширений серед бігунів і стаєрів. Препарати Еритропоетину розроблялись в основному для лікування людей, які страждають від анемії. Крім того, препарат використовується в медицині під час переливання крові. У бодібілдингу Еритропоетин вживається переважно в якості стимулятора синтезу еритроцитів. Препарат збільшує вміст кисню в крові, в результаті чого підвищується витривалість.

Молекула Еритропоетину майже повністю складається з амінокислот. У чотирьох місцях до молекулярного ланцюга приєднані відповідні глікозидні фрагменти, різні цукри. З цієї причини на ринку можна знайти кілька видів препарату, що розрізняються між собою. Наприклад, можна купити синтетичний Еритропоетин (rHuEPO), одержуваний за допомогою генної інженерії. Він ідентичний природному гормону за складом, єдина відмінність між ними полягає у ферменті цукру.


Невелика хронологія історії препарату:


1977 р. – виявлення Еритропоетину (був виведений в чистому вигляді сечі).
1988 р. – рік початку серійного виробництва синтетичної версії гормону.
1988-1990 роки – смерті європейських велосипедистів з Бельгії і Голландії, пов'язані із застосуванням цього гормону.
1990 р. – Еритропоетин був визначений як допінг, в результаті чого його застосування в спорті було заборонено.
1993-1994 рр. – перші допінг тести ІААФ на застосування препарату.
1998 р. – скандал серед велосипедистів: викрито спортсменів, які використовували препарати цього гормону у велогонці "Тур де Франс".


Незважаючи на свою новизну і малу поширеність, Еритропоетин вже встиг засвітитися в кількох скандалах в спорті. Зокрема, цей фармакологічний препарат застосовувався в якості допінгу в велоперегонах. Так, застосування Еритропоетину негативно позначився на кар'єрі славнозвісного атлета Ленса Армстронга. У 2012-му році спортсмен був довічно дискваліфікований, більш того, його позбавили всіх звань і титулів, завойованих після 1998 року. Американське агентство USADA, що займається питаннями допінгу, у 2012-му році опублікувало більш ніж 200-сторінковий звіт про те, як Еритропоетин застосовується в спорті як допінг і про те, як атлети обманювали допінг тести, вживаючи цей препарат. Крім цього, у звіті також містилася інформація, що Армстронг поширював допінгові препарати серед колег по цеху. Але не тільки штрафними санкціями страшний гормон Еритропоетин, адже, по факту, його вживання, як і вживання стероїдної продукції, може привести до прояву небажаних ефектів. Так, здавши аналіз крові на Еритропоетин, може з'ясуватися, що Ви не тільки нашкодили своїй кар'єрі, але й занапастили своє здоров'я, приймаючи препарат. Слід розуміти, що ризик виникнення побічних ефектів досить високий. У нашому організмі кров приблизно на 40 відсотків складається з еритроцитів. Спортсмени мають трохи більш високі показники. Дія Еритропоетину в свою чергу викликає підвищену концентрацію RBCS, червоних кров'яних тілець. Іншими словами, Еритропоетин у крові багаторазово збільшує шанси прояви серцево-судинних захворювань. Результатом регулярного застосування препарату може стати навіть серцевий напад. Тому, при вживанні препарату, необхідно регулярно здавати аналізи крові та стежити, щоб норма Еритропоетину в крові не перевищувала дозволених показників. Крім того, прийом препарату вимагає дотримання певних процедур. Головне, що потрібно зробити, – це відкачати приблизно літр крові після заморозки ін'єктувати кров назад.

Важливо: не тільки високий Еритропоетин може стати причиною прояви побічних ефектів. Викликати проблеми зі здоров'ям може і не стачу вживаних рідин в період застосування препарату. Марафонці і велосипедисти втрачають великі об'єми рідин у період змагань і тренувань. Нестача же "води" в організмі здатний підняти вміст гематокриту до позамежних величин, що знову ж таки дуже ризиковано. З цієї причини далеко не всі атлети, на носі у яких змагання, погоджуються застосовувати рекомбінантний Еритропоетин або препарати подібної категорії. Багато велосипедистів або марафонців з більшою впевненістю виберуть стандартні стероїди. До речі, купити ін'єкційні стероїди, які безпечно замінять описуваний гормон, можна в інтернет-магазині. Так що, якщо Ви не бажаєте ризикувати своєю кар'єрою і здоров'ям, завжди можна скористатися перевіреними часом засобами, також як і Еритропоетин, підвищують витривалість.

Якщо ж Ви все-таки хочете ризикнути і багаторазово збільшити показники витривалості, то знайте, що дозування Еритропоетину коливається в середньому від 50 до 300 од. Результати після застосування гормону, не змусять себе чекати. В цілому, значну прибавку в "потужності" варто очікувати вже на другий тиждень. Курс препарату не повинен тривати довше 6 тижнів.


ЕРО і його застосування в спорті та медицині


У нашому організмі Еритропоетин (ЕРО або ЕПО) утворюється в нирках. Саме з цієї причини люди з хронічною нирковою недостатністю страждають від анемії. Починаючи з 1989 року, у людей терапії хворих хронічною нирковою недостатністю почали використовувати синтетичний ЕПО. Даний метод використовується, як альтернатива переливання еритроцитарної маси. Так само штучна версія гормону використовується в терапії при таких захворюванях, як СНІД, онкологічних захворювань і при крововтратах.

По своєму впливу ЕПО – це легко переносимий фармакологічний препарат, застосування якого, як вже було сказано раніше, що частково пов'язано з ризиками. Як і будь-який інший фармакологічний препарат, ЕПО людини або його штучна версія, у разі завищеної концентрації, здатний викликати цілий набір небажаних ефектів. Найбільш небезпечними побічними ефектами препарату вважаються: збільшена в'язкість крові, прояв серцево-судинних захворювань, порушення кровопостачання.

На сьогоднішній день не існує єдиного методу по виявленню ЕПО, якщо він застосовується, як допінг. Причина криється в тому, що штучний і природний гормон ідентичні один одному за складом. Однак, існує декілька прямих і непрямих підходів, здатних виявити, підвищений чи ЕРО із-за якихось природних процесів в організмі або ж його підвищена концентрація в крові викликана застосуванням штучного гормону. Перший спосіб полягає в розмежуванні природного і штучного гормону з допомогою генної інженерії (вивчається відмінність у цукрах у складі гормону). Для виявлення даної відмінності і, як наслідок, викриття атлета, необхідні лише проби крові і сечі.


Приклади непрямого методу, з допомогою якого можна виявити ендогенний ЕПО:


Виявлення відхилень у рівні вмісту біологічних рідин. Ця особливість свідчить про перевищення рівня ЕРО і в більшості випадків означає, що атлет застосовував штучний гормон;
Вимірювання біохімічних показників, розміри яких залежать від концентрації гормону;
Знаходження в сечі продуктів розпаду фібриногену і фібрину.

Підводячи підсумок, хочеться відзначити, що на сьогоднішній день практично неможливо з'ясувати, чи приймав той чи інший атлет гормон ЕПО в якості допоміжного засобу чи ні. Однак, це зовсім не означає, що вживати препарат можна вільно, не побоюючись наслідків. Як вже було зазначено, здавши аналіз крові на ЕПО, ви можете виявити, що погубили не тільки свою кар'єру, але і здоров'я.
Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації