СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЯк заняття спортом впливають на розумові здібності


Заняття спортом приводять у форму не тільки тіло; вони роблять глибокий вплив на людський мозок. Досліджуємо передовий край науки, на якому фітнес зустрічається з нейробіологією!

Сьогодні багато хто вірить в те, що заняття спортом можуть впливати на настрій, відчуття благополуччя, здатність виконувати тести і вирішувати інші інтелектуальні завдання. Чого не вистачало, так це доказів того, що взаємозв'язок між тілом і розумом — це не просто сліпа віра, не підкріплена реальними фактами.

Як заняття спортом впливають на розумові здібності

Нові дослідження, присвячені пошуку зв'язків між тілом і свідомістю, привели до відкриття фізичних механізмів, за допомогою яких тіло впливає на наш мозок. Після семи мільйонів років еволюції майже половина фізичної структури людського мозку присвячена моніторингу функцій організму, а друга половина відповідає за сприйняття сигналів із зовнішнього світу. Оскільки настільки значна частина головного мозку сфокусована на фізичній оболонці, цілком логічно, що тіло, а з його допомогою ми можемо надавати глибокий вплив на свідомість.

Всі наші думки і переконання продиктовані головним мозком, як і будь-яка фізична активність, будь-яке прийняте рішення. Але чи вірно зворотнє: чи може тіло диктувати розуму свої умови? В освіті останніх відкриттів не викликає подиву факт, що механізми, за допомогою яких свідомість визначає нематеріальні аспекти життя, тісно пов'язані з фізичною активністю.


Вправи: добриво для вашого мозку


Мозок виконує свої функції за допомогою нейронних мереж, кожна з яких складається з окремих центрів головного мозку і зв'язків між ними. Колись ми думали, що у дорослої людини ці складні нейронні мережі статичні і незмінні. Тепер ми знаємо, що структури головного мозку залишаються «пластичними» протягом усього життя, і їх можна змінювати за допомогою навчання, досвіду та — як ми вже розуміємо — занять спортом. Здатність центральної нервової системи змінюватися відома як нейропластичність.

Дослідження показали, що заняття спортом надають як короткочасний, так і довготривалий вплив на нейропластичність. Вони дають мозку можливість «перепрошивати» себе, щоб покращувати настрій, викликати відчуття благополуччя, підвищувати навчальні навички у дітей і ступінь самоконтролю у дорослих. Вправи навіть підвищують швидкість, з якою мозок обробляє інформацію.

Фізична активність імовірно збільшує потенціал організму по створенню нових клітин нервової системи, які називаються нейронами. Раніше вважалося, що кількість нейронів у людини зумовлена і не збільшується з моменту народження. Тобто, якщо хтось переніс травму або захворювання, яке вбило частину нейронів, організм їх вже ніколи не замінить.

Тепер ми знаємо, що це неправда. Певні ділянки мозку, зокрема, що відповідають за рухову і когнітивну активність, навчання, пам'ять і систему заохочення — тіло цілком може виростити з абсолютно нових нейронів за допомогою процесу, відомого як нейрогенез. Можливо це завдяки впливу вправ на певний гормон мозку, відомий як нейротропний фактор мозку (BDNF). Для мозку нейротропний фактор є свого роду добривом.

Кілька досліджень наочно продемонстрували, що вправи значно підвищують продукцію нейротропного фактору. В експериментах на тваринах було доведено, що чим більше BDNF синтезується в мозку, тим вища його здатність навчатися, запам'ятовувати, засвоювати інформацію, покращувати настрій і підвищувати «інгібіторний контроль».

Інгібіторний контроль має відношення до самоконтролю. Цим терміном визначають здатність людини свідомо віддаляти момент заохочення. Вправи підвищують ступінь пригнічувального контролю, що згодом покращує нашу здатність змінювати звички або усталені моделі поведінки. У свою чергу, це дозволяє переорієнтувати себе на досягнення більш глобальних цілей, які приносять велику вигоду в довгостроковій перспективі. Найпростішим прикладом може бути розвиток сили волі і звички починати день з тренування, а не відкладати його на «після роботи», коли потренуватися вдається далеко не завжди.


Вплив різних типів навантаження на функції мозку


В експериментах вивчався вплив чотирьох типів вправ на нейропластичність і нейрогенез. В кожному випадку результати підтверджували наявні дані і давали нову інформацію про те, що фізична активність робить прямий і дуже матеріальний — вплив на головний мозок.


Кардіо вправи


Всі типи вправ надають на мозок позитивний вплив, але кардіонагрузки особливо ефективні в плані посилення кровотоку в ключових зонах. Результати дослідження, опублікованого в журналі «Передові відкриття нейрофізіології людини», показали, що жінок з більш високим рівнем фізичної підготовки (визначається за максимальним споживанням кисню) набрали більше балів при оцінці керуючих функцій. Також Вчені виявили, що у цих жінок посилений приплив крові до префронтальної кори-області головного мозку, яка відповідає за прийняття рішень, планування майбутнього, цілеспрямовану поведінку і емоції.


Силовий тренінг


Опубліковане в «Віснику нейрофізіології» дослідження показало, що регулярні заняття силовим тренінгом можуть позитивно впливати на стан здоров'я головного мозку у жінок. Вчені прийшли до висновку, що жінки, які займаються силовим тренінгом хоча б раз на тиждень, отримують значно більший приплив крові до головного мозку у порівнянні з тими, хто не тренується. Погіршення мозкового кровообігу в результаті природних процесів старіння негативно позначається на фізичному і психічному здоров'ї. Зростає ризик інсульту, депресії, хронічної втоми і зниження когнітивних функцій.


Йога


Наукова робота, опублікована в журналі «Допоміжна терапія в клінічній практиці», була присвячена огляду різних досліджень, які вивчали вплив йоги на мозкову активність і структурні зміни ЦНС. Результати показали, що йога і вправи для постави значно підвищують активність мозку. Автори припустили, що це може покращувати настрій, підвищувати концентрацію уваги і загальне відчуття благополуччя.


Високоінтенсивний інтервальний тренінг (ВІІТ)


Новітні дослідження показують, що короткі відрізки субмаксимальної активності, відомі як високоінтенсивний інтервальний тренінг, можуть покращувати мозковий кровообіг і трофіку нейронів, що може призводити до підвищення активності мозку. Багато перераховані вище дослідження є попередніми, і проводяться на порівняно новій території досліджень головного мозку. Тим не менш, вже зараз вчені відкривають безліч дуже реальних, дуже конкретних і матеріальних змін, які відбуваються на клітинному рівні всередині головного мозку на тлі збільшення фізичної активності. І хоча належить провести ще чимало досліджень, те, що колись ґрунтувалося на вірі, стає фактом, визнаним і доведеним наукою.

Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації