СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕТестостерон на допінг тесті


Тестостерон – особливий препарат, якщо не сказати привілейований. Синтетична, штучно отримана копія чоловічого статевого гормону. Схему тестостерону, його структуру вдалося розгадати ще в далекому 1935 році. Експерименти над гормоном почали проводитися ще в сорокові, і вони тривають досі.

Тестостерон – добре вивчений гормон, що володіє яскраво вираженим анаболічним впливом, тобто сприяє розвитку та росту м'язової маси, спалювання жиру і збільшення фізичних сил. Тестостерон випускається в різних варіаціях і дозуваннях, є ін'єкції по 50 мг, існують і величезні дози по 250 мг, існує навіть таблетковий тестостерон в дозах від 25 до 50 мг. Можливо, тестостерон настільки популярний завдяки своїй вивченості, всім добре відомі його особливості і побічні ефекти, його вплив, як на жіночий організм, так і на чоловічий. Здавалося б, тестостерон настільки вивчений і настільки простий, однак він досі залишається основним головним болем для антидопінгових компаній. Існує проблема визначення, виявлення, тестостерону в крові спортсмена на змаганнях і ця серйозна проблема не вирішена досі.

Тестостерон постійно циркулює по кров'яним каналах, метаболізуючи перевтілюється в 17-кето-метаболіти, в основному в андростерон. Саме ці метаболіти виявляються в аналізі сечі. Рівень препарату в сечі вкрай малий. Синтетичний тестостерон веде себе точно так же, як і природний, тому і відрізнити його від штучного вкрай складно. Виміряти піки і спади тестостерону так само не вдавалося, тому препарат аж до 1984 року залишався не виявляємим стероїдом.


Тестостерон і його проблеми.


Першим, хто взявся за нелегку справу виявлення тестостеронових спортсменів був Манфред Доніке, професор, засновник інституту біохімії спорту в Кельні. Йому вдалося синтезувати реагент MSTFA, який з легкістю виявляв штучний тестостерон і йому подібні препарати (пов'язував молекули тестостерону у прості для його виявлення з'єднання). Так само професор першим здогадався вимірювати не концентрацію тестостерону і його ставлення до концентрації епітестостерона (при застосуванні стероїдів це ставлення змінювалося у зворотний бік).

Для оголошення про своє відкриття Доніке потрібні були тисячі аналізів, які доводять його істинність. І такі проби на штучний тестостерон він отримав якимось чином йому вдалося роздобути нерозпечатані пробники сечі з олімпіади 1980 року в Москві. З допомогою них професору вдалося провести детальні дослідження і вже в 1984 році на олімпіаді в Лос-Анджелесі ввести свій аналіз на вміст штучного тестостерону в повсюдне використання. Були і противники, багато не бажали появи даного аналізу в великому спорті. Їх основним аргументом стали псевдонегативні результати (застосування тестостерону з якоїсь причини не завжди впливало на зміну рівня Т/Е, даючи таким чином помилкові результати аналізів). В основному даний дефект проявлявся у спортсменів з вродженим підвищеним вмістом Е (переважно спортсмени з азіатських країн).

Пізніше виявилося, що існують і хибнопозитивні результати аналізів, так званий помилковий допінг-тест, з яким часто доводилося стикатися атлетам. Було виявлено два таких випадки. Спортсмени з Норвегії та Австралії, володіли стабільним не змінним рівнем Т/Е, що постійно выявляло їх аналізи, як позитивні. За спортсменами спостерігали тривалий час, однак їх рівень Т/Е так і не змінився. Згодом виявилося, що дану особливість має велика кількість людей, 1 на 2,5 тисячі (дослідження, проведені в Швеції і Швейцарії).


Допінг-тест тестостеронових спортсменів.


Для підтвердження позитивних проб потрібен був якийсь революційний метод, це розуміли всі і навіть сам Доніке.

Професор зробив ще одну спробу, він вирішив вимірювати стероїдний профіль, в даному випадку, здійснюючи прийом тестостерону, проявлялися легко виявляються викривлення. Саме пошук цих спотворень і взявся Доніке. Але, як і в разі, у даного тесту теж були свої недоліки. Мабуть, головним з них було те, що цей допінг-тест був актуальний тільки для чоловіків, у жінок же він не виявляв жодних аномалій або відхилень від норми. А по-друге, такі спотворення могли з'являтися під впливом стресових ситуацій, перетреніровок або ж тривалих хвороб. Даний спосіб так і не став новою революцією в боротьбі з тестостероном. Проте кілька разів вимірювання профілю все ж заявило про себе. Зірка НДР в бігу на короткі дистанції Катрін Краббе, попалася на один з таких тестів. У 1992 році на олімпійських іграх в Барселоні, відразу всі її тести виявилися позитивними.

Сама ж Катрін заявила, що це було підтасовування і махінації з боку недоброзичливців. Як виявилося в підсумку довести її провину практично неможливо. Якщо говорити просто до свого вступу на вивчення її допінг-тест не один тиждень подорожували по світу і довести, що ніякої підміни не було не представлялося можливим. Але це ще не кінець, в тому ж році були взяті ще одні проби сечі, допінг-тести, яке ж було здивування спортсменки, коли в її сечі був виявлений кленбутерол (в 1992 році ще не заборонений препарат). Олімпійським комітетом було прийнято рішення внести кленбутерол в список заборонених препаратів і засудити Краббе на 4 роки позбавлення спортивної ліцензії. З етичної сторони не найвірніше рішення, однак, з точки зору закону можливо і справедливе (до речі, Краббе не єдина, хто попався на вживанні кленбутерола, в тому ж році разом з Краббе на 4 роки була відлучена від спорту і Гріт Броєр, також спортсменка з НДР).

Список, в який попалися на допінг тестостерону, величезний і шириться з кожним роком, навіть зараз багато спортсменів не гидують його застосуванням. Мабуть, найбільш відомою зіркою спорту з даного списку є Бен Джонсон. У 1993 році він отримав довічну дискваліфікацію. Його аналізи сечі на допінг тестостерону показали підвищений стан Т до Е (ставлення під час взяття проби було на рівні 9, в той час, як своє, тобто природне знаходилося на межі трьох).


Штучний тестостерон і атлети котрі від нього постраждали.


Ще однією зіркою у цьому списку став Денніс Мітчелл, бігун з США (чемпіон олімпійських ігор і світу, колишній рекордсмен світу в спринті на 100 метрів). В 1998 році, його аналіз сечі показав, небувалий досі вміст тестостерону. Однак у його випадку все обійшлося, спортсмен був виправданий, але я хочу зауважити, що після цього випадку кар'єра Мітчелла зійшла нанівець його результати погіршувалися з кожним роком і, зрештою, йому довелося піти з великого спорту.

Також варто згадати Мері Деккер-Слені, знамениту бігунку на великі дистанції. Список її досягнень величезний, чого тільки варта перемога над радянськими спортсменами в 1983 році. У 1996 році спортсменка потрапила на застосуванні тестостерону. У підсумку спортсменка пропустила відбір на Олімпіаду і як наслідок саму олімпіаду, навіть, незважаючи на захист з боку фірми найк і багатьох спортсменів із США. До речі, разом з Мері на тестостерон попалася і Сандра Фармер-Патрік (бігунка на 400 метрів з перешкодами). Забув сказати, обидві спортсменки отримали тривалі дискваліфікації. Є в цьому списку і радянські спортсмени. Як мінімум два. Це українець Олександр Багач (важкоатлет, штовхач ядра) і росіянка Ірина Бєлова (легка атлетика, семиборство).

Олександр Багач став причиною пропуску збірної СРСР кубка світу (у відборі займаючи 2-е місце, після дискваліфікації Багача відкотилися на третє), а Ірина і зовсім була дискваліфікована на максимально можливий термін за її проступок, тобто на 4 роки. Як неважко помітити з наведених прикладів тестостерон не щадить нікого, під його вплив потрапляють спортсмени різної статі і різних напрямків, від бігунів до важкоатлетів. Можливо причиною тому дієвість синтетичного тестостерону, адже всі брали його спортсмени непримітно домагалися результатів у спорті.

Проте і тут є одне "але", тривале вживання штучного тестостерону викликає так звану проблему естрогенів, добре досліджену, але не менш небезпечну. Доведено, що штучний тестостерон при його тривалому застосуванні зупиняє вироблення природного тестостерону і збільшує синтез естрогенів. Це призводить до прояву жіночих жирових відкладень, підвищення тембру голосу і т. д., доходить до того, що у чоловіка починають рости груди. Запитайте у бодібілдерів, будь-хто вам скаже, що це ще та проблема. Але і тут знайдено рішення, сьогодні на ринку яких тільки не знайдеш антиестрогенів і естрогеноблокаторів. Ось вже дійсно наука не дрімає.


Синтетичний тестостерон і його природний аналог.

У висновку, я хочу поговорити про судові справи, і про спортсменів, звинувачених у застосуванні тестостерону. Зараз велика частина стероїдних препаратів і добавок здатна викликати підвищення рівня щодо Т до Е. Зустрічалися такі випадки, що атлетів засуджували за застосування стероїдних добавок, навіть незважаючи на те, що вони спокійно продаються в аптеках, як звичайні вітаміни або аспірин. Але ж якщо замислитися, спортсмен не брав, ні штучну версію, ні тестостерон, він приймав препарат, що знаходиться у вільному продажу.

Множинні розгляди вже так набридли американцям, що ті взагалі прибрали синтетичний тестостерон зі списку заборонених препаратів, таких видах спорту, як Баскетбол і Регбі. Така ж проблема і з нандролоном, допінг-тести, що визначають синтетичний тестостерон, видають позитивний результат, а спортсмен стверджує, що він не вживав нандролон, він всього лише з'їв пару таблеток, вітамінок куплених в аптеці. У даному випадку відразу згадуються Дітер Бауман і Мерлін Отті.

У підсумку Мерлін Отті була виправдана, тривалий розгляд вирішило, що, незважаючи на високий вміст нандролона і підвищений тестостерон спортсменку можна відпустити, адже концентрація сечі також була високою і якщо концентрацію сечі зменшити, то і вміст нандролону впаде до дозволених результатів. Що тут можна додати, та власне нічого. Я впевнений, що за життя Манфреда Доніке, таких спірних ситуацій не виникало. Однак час біжить і спорт разом з ним.

На цьому я ставлю крапку, хоча ні, в Сіднеї в двохтисячному році був застосований новий метод, яким виявляється тестостерон, численні дослідження показали його дієвість. Будемо сподіватися, що це ще не крапка, адже всі ми любимо чистий спорт.
Інші статті по темі :

Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації