СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕХондроітин


Хондроітин - це полімерна хімічна сполука, яка відноситься до класу гликозаміногліканів, що сульфатуються. Молекула хондроітина формується із понад 100 цукрів, що повторюються, головним чином, N -ацетилгалактозаміна і глюкуронової кислоти. Хондроітин часто знаходиться в зв'язаному з білками стані, є структурним компонентом хрящів і відповідає за амортизаційні властивості хрящової тканини при рухах в суглобах.

хондроітин

Перше, що треба зрозуміти, це що хондроітин є органічною сполукою, яка синтезується в людському організмі, а молекули хондроітина беруть участь у формуванні хрящів. Здоров'я сполучної тканини, з якої складаються структурні елементи суглобів, багато в чому залежить від хондроітина; це пояснює популярність харчових добавок, що містять цю речовину.

На молекулярному рівні хондроітин відповідає за здатність міцних суглобових тканин притягувати і утримувати рідину (переважно саме він допомагає тканинам абсорбувати воду), що у свою чергу дозволяє хрящам зберігати свої амортизаційні і ресорні характеристики. Також існує гіпотеза, згідно якої, хондроітин блокує ферменти, що запускають розпад хряща і закладає фундамент для росту нових елементів хрящової тканини. Ця теорія стала причиною проведення ряду досліджень, присвячених ролі хондроітина в профілактиці остеоартриту. І хоча в недалекому минулому деякі експерименти дали багатообіцяючі результати, недавні дослідження, на жаль, не такі оптимістичні.


Хондроітин і остеоартрит


Остеоартрит - поширене захворювання суглобів, причиною якого може бути, як травма, так і банальний зношення суглобових тканин. У основі недуги лежить руйнування хрящових елементів суглоба, яке з часом призводить до повного руйнування хряща.

Хоча патологічний процес може початися у будь-якому віці, частіше хвороба вражає літніх людей. Результати деяких експериментів показали, що хондроітин допомагає боротися з цим захворюванням. Але треба помітити, що не завжди учені отримували позитивні результати, в деяких дослідженнях прийом хондроітина ніяк не впливав на течію остеоартриту.

Як вже було сказано, в якийсь момент хондроітин став дуже популярним засобом для лікування остеоартриту. Численні дослідження, проведені раніше, підтверджували ефективність хондроітина при лікуванні остеоартриту, особливо в тих випадках, коли недуга вражала колінні і тазостегнові суглоби. Зокрема, дослідники приходили до висновку, що регулярний прийом хондроітина сприяє купіруванню больового синдрому, зменшує припухлість суглобів, збільшує об'єм рухів в колінних і тазостегнових суглобах і має стійку і тривалу дію, оскільки позитивна динаміка зберігається впродовж 3 місяців після відміни препарату.

Також проводилися дослідження, предметом яких було вивчення можливості використання хондроітина для профілактики маніфестації і загострень остеоартриту. І хоча результати деяких експериментів були дуже обнадійливими, останні дослідження не такі оптимістичні.


Хондроітин і болі в колінному суглобі


У 2006 році під егідою Національного Інституту Здоров'я було проведено дослідження, в якому взяли участь 1600 чоловік, що страждають від болів в колінах. Учасники експерименту приймали глюкозамін і хондроітин. Виявилось, що при незначній вираженості больового синдрому, прийом препаратів не призводить до клінічно значущого зниження болю.

Проте, при помірних і сильних суглобових болях, викликаних остеоартритом, мало місце зниження вираженості больових відчуттів. Незважаючи на суперечливі результати, експеримент послужив поштовхом для подальшого вивчення можливостей використання комбінації глюкозаміна і хондроітина при лікуванні важкого остеоартриту.

У другій фазі експерименту деякі учасники продовжували приймати комбінацію препаратів на протязі ще 28 місяців. Після закінчення експерименту учені виявили, що прийом ліків не запобігав загостренню остеоартриту, але у учасників другої фази відмічена менша деградація хрящової тканини, чим очікувалося в разі, якби вони припинили приймати медикаменти.
Підведемо підсумок: невеликі експерименти говорять про ефективність хондроітина, проте в масштабних дослідженнях, які достовірніші, хондроітин виявлявся недостатньо хороший з точки зору підсумкових результатів.


Користь хондроитина окрім остеоартриту


Хондроітин детально вивчений в плані можливостей лікування і профілактики остеоартриту, але остеоартроз (ОА) - це далеко не єдина сфера застосування цього нутрієнта. Зокрема, в одному дослідженні повідомляється, що зрошування сечового міхура препаратом хондроітина, допомагає зменшити клінічні прояви інтерстиціального циститу, хворобливій патології мочевиділильної системи, а пероральні форми хондроітина допомагають людям, які страждають від гіперреактивності сечового міхура.

Більше того, деякі дослідники вважають, що препарати хондроітина можна використовувати для лікування захворювань серця, хвороби Альцгеймера, остеопорозу, а також при передчасних пологах. І хоча існують приклади застосування хондроітина в подібних ситуаціях, на сьогодні немає експериментів, які б підтверджували ефективність препарату при перелічених вище захворюваннях.


Хондроітин: форми випуску і дозування

Як правило, препарати хондроітина продаються в капсулах або пігулках, а рекомендоване дозування знаходиться в межах 400-600 міліграм. Цю дозу слід вважати максимальною. Проте до складу багатьох препаратів хондроітина також входять глюкозамін і магній. Рекомендована добова доза глюкозамина і магнію залежить від багатьох чинників, і важливо знати, яке дозування підходить вам, і яка кількість цих речовин міститься в препараті.

І ще один момент: при вивченні складу препаратів хондроітина ви напевно виявите, що багато хто з них робиться з продуктів тваринництва. Якщо ви вегетаріанець і виступаєте проти подібного використання тварин, рекомендуємо вам пошукати препарати хондроітина, зроблені з морських водоростей.


Хондроітин: побічні ефекти і лікарська взаємодія

Якщо вас турбують можливі побічні ефекти препаратів хондроітина, то при використанні їх в рекомендованих кількостях, короткими курсами, можна не побоюватися розвитку яких-небудь побічних ефектів. Людям, які тривало приймають підвищені дози хондроітина, можуть відчувати незначний розлад шлунку, проте, на цьому перелік можливих побічних ефектів вичерпаний.
Приймаючи будь-який препарат, важливо розуміти, що усі харчові добавки можуть так чи інакше впливати на дію рецептурних медикаментів, які можуть прийматися одночасно з нутрієнтом.

Наприклад, тим хто приймає гепарин для розрідження крові, слід бути обережніше з хондроітином, оскільки той має синергетичну дію. Не можна виключати посилення ефектів гепарину на тлі прийому хондроітина. Крім того, хондроітин може потенціювати дію ряду вітамінів, наприклад, риб'ячого жиру і вітаміну E.

Людям, які страждають від остеоартриту, лікарі часто виписують НПВС (нестероїдні протизапальні засоби). При включенні в алгоритми терапії хондроітина може знадобитися зниження дозування НПВС. А оскільки НПВС можуть викликати шлункові кровотечі, зниження дозування вважається розумною ідеєю. У будь-якому випадку, найправильнішим рішенням буде проконсультуватися з лікарем перед початком прийому будь-якого препарату.

Нарешті, хоча прийом хондроітина в переважній більшості випадків безпечний, деяким людям слід уникати цього препарату. Приміром, тим хто страждає алергією на морепродукти, тому що хондроітин може запускати алергічні реакції. Обличчям з цукровим діабетом також не слід приймати хондроітин, тому що він може піднімати рівень цукру в крові. Вагітним треба триматися чимдалі від багатьох медикаментів, у тому числі і від хондротина, оскільки на сьогодні немає ніяких наукових даних про наявність або відсутність можливого негативного впливу хондротина на течію вагітності і на розвиток плоду. З тієї ж причини хондроітин не можна давати дітям.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації