СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЯк згорає жир


У людському організмі основна маса жиру представлена триацилгліцеридами і поміщена в спеціалізовані клітини - адипоцити, що становлять жирову тканину. Її розподіл по тілу нерівномірний і по-різному у чоловіків і жінок : гіноідний тип "груша" (жирова тканина локалізується в області нижньої частини живота, сідниць, стегон) переважає у жінок, а абдомінальний тип "яблуко" (локалізація в області плечей, живота) - у чоловіків. У зв'язку з цим розрізняють ожиріння за чоловічим і жіночим типом.

Жирова тканина унікальна за своєю природою. Вона є основним енергетичним депо організму, її теплоізоляційні властивості дозволяють зберігати температуру тіла, а також вона захищає внутрішні органи від механічних ушкоджень. Цим пояснюється локалізація адіпозної тканини в нижній частині живота у жінок: для захисту майбутнього плоду. Також жирова тканина утворює клітчасті простори практично навколо кожного з внутрішніх органів, розмежовувавши їх між собою і, тим самим, перешкоджаючи їх тертю один об одного. Проте з цим пов'язано і поширення запальних інфільтратів і гноїть з одного органу на інші, на м'язи, нерви і суглоби.

На клітинному рівні жири і їх складові (ліпіди, гліцерин, жирні кислоти), утворюючи з'єднання з білками, вуглеводами і іонами, складають основу усіх клітинних мембран і беруть участь в трансмембранному транспорті стероїдних гормонів. З їх допомогою всмоктуються жиророзчинні вітаміни - А, Д, Е і До, необхідні, головним чином, для шкіри, кісток, зору і згортання крові.
При стресі, посиленому фізичному навантаженні або голоді різко підвищуються потреби організму в енергетичних субстратах. В першу чергу, при цьому задіюються запаси глікогену в печінці, проте пізніше катаболізму піддаються і резервні триацилгліцериди. Цей процес гормоно залежний, і його головними індукторами є катехоламіни надниркових залоз (адреналін, норадреналін) і глюкагон. Діючи через аденілатциклазну сигнальну систему, вони активують тригліцеридліпазу, яка розщеплює тригліцериди до дигліцеридів, а далі каскадним шляхом виходять їх мономери: гліцерин і вільні жирні кислоти, які і використовуються клітиною в якості енергетичного субстрату. Транспорт їх в клітини відбувається з кров'ю в зв'язаному з плазмовими білками стані. А вже безпосередньо усередині клітини шляхом реакції В-окислення з них отримують ацетил-КоА, що використовується для прямого синтезу великої кількості АТФ, головного макроергічного з'єднання організму.

Синтез і розпад жирів є регульованими процесами. Основний контроль належить симпатичній нервовій системі, яка іннервує жирову тканину, і при збудженні адренегрічних синапсів цих нервів відбувається викид норадреналіну, який запускає процес ліполізу (розпаду жирів) за вище згаданою схемою.

Проте не менше значення належить ендокринній системі. Ліполітичну активність мають соматотропін, Тирозин, адреналін, глюкагон і глюкокортикоїди, а ліпосинтетичний - інсулін і простагландіни. Тому в період росту дитини або при підвищеній секреції гормонів щитовидної залози, при стресі, голоді і фізичній напрузі відбувається мобілізація жиру з депо, а після їди - навпаки, його активне запасання.

Проте не будь-яке фізичне навантаження викликає спалювання жирів, для цього підходять тільки тривалі тренування слабкої і середньої інтенсивності. Найбільш ефективними будуть вправи, що примушують працювати максимальну кількість м'язів, тобто аеробіка, біг, велосипедна або лижна прогулянки, динамічні види спорту (футбол, баскетбол, великий теніс) та ін.
Інші статті по темі :Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації