СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕВік і тренування


Вік і тренування - чи взаємозв'язані? Фізіологія людського організму в різні вікові періоди зазнає такі зміни, що учені вводять спеціальні розділи:

Фізіологія організму (вікова фізіологія), що розвивається, період до 22 років.
Загальна фізіологія. Вивчає зрілий організм від 22 років.


Фізіологія старіючого організму (геронтологічна фізіологія). До літніх відносять людей після 55-60 років.

Було б дивно, якби заняття бодібілдінгом не були схильні до усіх закономірностей вікових змін.
Давайте розберемося, на що може розраховувати людина, і як вона повинна будувати свої тренування в тренажерному залі, в залежності від свого віку.


Вік і тренування до 22 років


Основні фізіологічні показники молодої людини досягають рівнів "дорослих" параметрів приблизно до 18 років. Тому найбільш відповідним для початку тренувань вважається саме цей вік. Кісткова і м'язова система, в основному, сформована, а рівні статевих гормонів і анаболізму перевищують "дорослі" показники. Які це дає плюси і мінуси?

Головний плюс - це посилений ефект від тренувань, обумовлений підвищеним відновленням і меншою стомлюваністю. Відповідно - це період, в якому можна добитися максимальних результатів за мінімальний час. Серед тренерів навіть існує думка, що новачок "росте" від будь-чого, навіть самих неповноцінних програм тренувань.

Головний мінус, який одночасно є і плюсом, - посилений метаболізм (обмін речовин). У зростаючого організму це означає підвищені вимоги до організації харчування і відпочинку. А засобів, знань і часу для такої організації, катастрофічно не хватає. В результаті загальноприйнятого 4-х разового, "посиленого" підвечірком, харчування, молода людина, що вирішила займатися бодібілдингом, не отримує і половини необхідних речовин навіть для того, щоб тренування не заважали природному росту організму в цей період. А вже для бажаного юними даруваннями росту м'язів необхідно є ще більше! Грошей в цьому віці, тим більше зайвих, зазвичай зовсім небагато. І ті, які є, призначені зовсім не для купівлі кілограмів сиру, курячих грудок і протеїну. Тому, найпоширеніші помилки в цей період (18-24 року) - це недостача правильних калорій.


Вік і тренування від 22-24 до 55 років


Цей період характеризується досить стабільними і рівними фізіологічними показниками. Ідеальний час для визначення своїх можливостей і досягнення будь-яких цілей. Проте є деякі моменти, які можуть вплинути на прогрес :


Ваш період росту, що супроводжувався підвищеними фізіологічними показниками, закінчився. Стало менше потреби в калорійності раціону і вступі основних харчових речовин. Отже, харчування потребує перегляду (контроль за вступом жирів і вуглеводів). Набирати зайвий жирок стає простіше простого, а скидати його все важче.

Перестали вироблятися в підвищених кількостях ті гормони, які забезпечували ріст усього організму і прискорене відновлення після навантажень. Відповідно, вірогідність ризику перетренованості і травм збільшується. Потрібно давати собі більше часу на відновлення після тренування. Чітко дозувати навантаження. Щоденні тренування і поєднання декількох видів спорту з отриманням результату в обох стає дуже важким завданням. Якщо у вас до того ж щоденна важка робота, прогресувати в будівництві тіла ставатиме ще складніше!

Після 30-35 років фізіологічні резерви і працездатність знижуються. Середній темп зниження - 1% в рік. Отже, до 50 років з фізіологічними змінами вже доведеться вважатися.


Вік і тренування після 55-60 років


У цьому періоді усі основні показники працездатності організму понижені. Усі можливості теж. Проблеми попереднього періоду посилюються. До навантажень, відпочинку, харчування, потрібно відноситися гранично скрупульозно, не упускаючи "дрібниць". Сумно звучить? Не розстроюйтеся! Є одно "але", яке надасть сили і покаже, для чого ви усе життя займалися фізичною активністю. Це - різниця між вашою фізичною формою і формою ваших однолітків. У багатьох випадках вона буде просто неймовірною.

Різниця в МСК (максимальному споживанні кисню) між людьми, що ведуть активний спосіб життя (не плутати організовані тренування і харчування з побутовим клопотом і сезонною роботою на грядках) і людьми, що спокійно чекають свого місця на кладовищі, може досягати 200%. Вікові учасники змагань по бодібілдингу і фітнесу мають тіло, яке все ще привабливе для молодших представників протилежної статі.

Подивіться на своїх знайомих і родичів, що досягли пенсійного віку і ви зрозумієте, що одно це з лишком окупає усі вкладення у своє тіло, зроблені за попередні роки. Коли багато ваших однолітків навіть з простим пересуванням по місцевості справлятимуться важко, ви зможете своїми фізичними можливостями і видом вселяти повагу і захоплення.


Висновок


Можливості людини по набору м'язової маси в різні періоди його життя обмежені тільки його мотивацією і життєвими можливостями, а саме - наявністю часу, сил і бажання тренуватися і "режиму". Тільки після 50-60 років фізіологічні можливості знижуються істотно (на 15-25%). Але що це означає для людини, яка активно займалася і продовжує займатися спортом? Тільки те, що він не зможе боротися з молодшими суперниками на змаганнях високого рівня, де підготовка знаходиться на такій висоті, що різниця в декілька відсотків фізіологічних можливостей вже не компенсується великим досвідом. Для інших ця людина буде так само недосяжна за своїми показниками, як і молодші атлети.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації