СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕТравні ферменти, ензими


Травні ферменти, також відомі під назвою ензими, - це особливий тип з'єднань, що беруть участь в процесі розщеплювання/засвоєння трьох основних поживних елементів : вуглеводів, білків і жирів.

Широке застосування і популярність ферментів ензимів в спорті отримали лише з настанням останнього десятиліття 20-го століття. У 90-х роках їх почали активно використовувати атлети силових видів спорту і не лише. У бодібілдерів і інших спортсменів, що тренуються по інтенсивних програмах, вони також користуються успіхом.

Секрет популярності, яку отримали препарати травні ензими, досить простий: вони допомагають основним корисним речовинам засвоюватися значно швидше і з більшою ефективністю, для цього головним чином і використовуються. При цьому ці засоби також можуть сприяти подоланню проблем з набором маси, "дієтичних" складнощів і інших відхилень, що стосуються травлення і засвоєння.


Що таке ензими: відгуки і опис


Невеликий відступ: перш ніж вирішувати, що це таке, яка користь, і чи вартує Вам взагалі використовувати ферменти ензими, необхідно отримати повне уявлення про травлення і його роль в нашому організмі.

мезим форте

Отже, травлення - це процес, в першу чергу спрямований на розщеплювання що потрапляє в організм їжі на хімічні складові. Завдяки ньому поживні речовини дістають можливість всмоктуватися в кров, тобто, засвоюватися і використовуватися з користю і за призначенням. Іншими словами, травлення - це невід'ємний елемент, необхідний для того, щоб поживні структури, такі як білки, вуглеводи, вітаміни, жири і мінерали, могли потрапляти з кишковика в кровотік.

Для довідки: після засвоєння наш організм направляє згадані вище речовини в різні тканини для стимуляції росту, виробництва енергії, відновлення або просто для депонування.
Причому тут ензими для травлення? Усе просто: вони беруть участь майже в усіх, якщо не в усіх, відмічених вище хімічних реакціях, що відбуваються в тілі людини. Фактично вони виступають в ролі спонукачів цих реакцій в усіх системах життєзабезпечення. Зокрема, під час травлення описувані ферменти відповідають за реакції, що призводять до розщеплювання довгих ланцюжків харчових молекул на простіші складові, які здатні проникати в кров через стінки кишковика.

Взагалі варто сказати, що ензими - це більше комплексне поняття, ніж просто травні ферменти. З точки зору біології і структури це ціла група зазвичай білкових молекул, рибозимів (молекули РНК) або їх комплексів, що каталізують хімічні реакції в живих системах. Реагенти, що каталізуються ферментами, до речі, іменуються субстратами, а речовини, що виходять зрештою, - продуктами. Також важливо уточнити, що ензими, вони ж ферменти для травлення, специфічні до конкретних субстратів, так наприклад, АТФаза здатна каталізувати розщеплювання одній лише АТФ.

ензим форте

На цьому покінчимо з передмовою і повернемося до теми: якщо спортсмен адекватно тренується і відновлюється, але прогрес не дається взнаки, то, швидше за все, проблема криється в недостатньому вступі калорій. Якщо ж підвищивши калорійність, Ви як і раніше не можете добитися результатів, то цілком можливо Вам потрібні травні ензими, а точніше допоміжні препарати на їх основі, в яких вони містяться. Чи можна це якось визначити? Можна і дуже просто: перевірте, чи немає у Вас симптомів, що свідчать про нестачу ферментів травлення. Що це за симптоми такі? Їх декілька і в основному це всілякі відхилення в роботі ШКТ :


По-перше, сильна відрижка після їди;
По-друге, неприємні відчуття в районі шлунку відразу після їжі;
По-третє, розлади шлунку після щедрої їди;
По-четверте, розлади шлунку після з’їждженої невеликої кількості їди;
По-п'яте, здуття в шлунку, що триває довгий час після їди.


Також може мати місце ситуація, коли ферменти ензими містяться в недостатній кількості в тонкому кишковику. Це досить поширене порушення травлення, що характеризується своїми специфічними симптомами :


Скупчення газів;
Почуття дискомфорту в районі черевної порожнини;
Часті проноси;
Здуття і специфічні звуки (вирує), що видаються шлунком;
Слиз в стільці;
Стілець з яскравим забарвленням, з різким запахом або без форми.


Важливо: якщо при зміні дієти і переході на велику калорійність Ви помітили, що з'являються якісь з перерахованих симптомів, то, швидше за все, Вам необхідно почати використовувати травні ензими (засоби, створені на їх основі). Щоб визначитися напевно, спробуйте понизити калорійність до колишніх показників і простежте за ситуацією: якщо симптоми випарувалися, значить, препарати, що містять ензими для травлення, Вам дійсно потрібні.

Проте врахуйте, що деякі з відмічених симптомів могли проявитися не із-за нестачі ферментів, а унаслідок якоїсь хвороби, алергічної реакції, неврозу або із-за підвищеної чутливості. Якщо Ви не упевнені, можна і чи треба використовувати харчові ензими, корисні для здоров'я, то краще зверніться до лікаря. При цьому бажано, щоб це був досвідчений і кваліфікований спортивний лікар, який розбирається в темі і цьому питанні свідомо краще за звичайного терапевта або дієтологів.


Ензими: інструкція і цілі використання


Існує дуже специфічний план дієти для тих, хто зіткнувся з проблемою набору м'язової маси. Суть його в тому, що необхідно щодня здійснювати застосування ензимів паралельно підкріплюючи усі ці 2000 калорій, що отримуються понад норму. Виглядає багатообіцяюче, адже дійсно в теорії, чим більше Ви їсте, тим більше поживних речовин, елементів і структур засвоюється організмом. А значить, тим ефективніше йде ріст і розвиток маси. Більше того, якщо вірити дослідженню Buford TW, що датується 2009-м роком, то виходить, що такий спосіб може забезпечити ще і якісніше відновлення організму.

коензим форте

Проте чи завжди це розумно? Адже, щоб не говорила інструкція по застосуванню ензимів і щоб не радили дієтологи, зайві калорії - це як-не-як додатковий ризик виникнення жирових відкладень. І не факт, що прийом ензимів може допомогти з цим впоратися, оскільки вони не впливають на те, як споживані калорії розподіляються в організмі. Тобто, з одного боку виходить, що завдяки описаному вище способу можна значно поліпшити процес набору маси, а з іншої - споживаючи зайві калорії, хай і у супроводі харчових ферментів, Ви стикаєтеся з ризиком росту жирового прошарку, що є істотним мінусом для спортсменів.

У результаті, що ми маємо? А то, що курс застосування травних ензимів у бодібілдингу є розумним лише в двох випадках: по-перше, при порушеннях травлення, що виникають у зв'язку з перевантаженням шлунково-кишкового тракту; по-друге, при проблемах, що виражаються в скрутному наборі маси, коли головною метою є саме кілограми, а не якість.

Тут важливо відмітити ось що: в побуті, та і серед фахівців, поширена помилкова думка, що здійснюючи прийом ферментів ензимів в спорті або ж в якійсь іншій сфері, Ви можете зіткнутися зі зниженням їх власного вироблення організмом. Підкріплюється ця думка універсальним правилом, що відноситься до фізіології людини : мовляв, в організмі усе регулюється по механізму зворотного зв'язку. Тобто, якщо ми штучно підвищуємо концентрацію якогось ендогенного елементу, то організм спробує понизити його природну продукцію, щоб нормалізувати баланс.
Але що говорить інструкція ензимів, чи працює це правило, коли здійснюється їх застосування? Питання непросте, адже зворотний зв'язок на вступ травних ферментів дійсно існує, проте, багаторічний досвід їх використання в лікувальних і інших цілях показує, що значного зниження виробництва при прийомі однойменних препаратів не спостерігається, це можна легко підтвердити, вивчивши матеріали або підручники по фармакології.

Якщо говорити конкретніше, то Ви зможете отримати підтвердження цьому, вивчивши шведське дослідження 1998-го року. У його підсумках говориться, що коли упродовж 4 повних тижнів проходив прийом засобів ензимів в оральній формі (використовувалися оральні панкреатичні ферменти), ніяких змін в їх власному виробленні організмом виявлено не було. Є і інше більше раннє дослідження, в якому фахівці дійшли схожого висновку : помістивши екстракт підшлункової залози свиней в тонкий кишковик, їм вдалося фактично навіть збільшити виробництво панкреатичних ферментів. Але не усе так однозначно, адже якщо місце екстракту використовувати чистий трипсин, то спостерігатиметься зменшення панкреатичної секреції, але тільки при дуже високій концентрації трипсину, принаймні, так говориться в дослідженні. Трипсин, до речі - це фермент-протеаза.

Можете заглянути і в роботу Walkowiak (2003 рік), в якій відзначається, що панкреатичні ферменти, вживані в дуже високих дозах (5 грам в добу протягом тижня), здатні зменшити панкреатичну еластазу (виміри беруться із стільця), приблизно удвічі. Цей негативний ефект, між іншим, повністю зникає, коли прийом ферментів зупиняється, а невеликі дози зовсім ніяк не впливають на секрецію (знову-таки, якщо вірити результатам експерименту).
Отже простих виводів в темі, як приймати ензими і як це впливає на їх вироблення організмом, не чекайте. Тут усе досить-таки неоднозначно, проте деякі загальні підсумки все-таки можна підвести. Зокрема, можна практично з повною упевненістю стверджувати, що якщо прийом ензимів здійснюється в невеликих дозах, то на власну секрецію він не впливає або впливає, але в незначній мірі, а ось великі дозування ферментів вже здатні призводити до відчутного пониження продукції.

У самому ж кінці, хочеться відмітити ось що: які побічні ефекти можуть дати про себе знати, якщо атлет проводитиме застосування ензимів в спортивних цілях? В принципі "побочки" від їх прийому практично не виникають. А ті, що можуть проявлятися, не можна назвати по-справжньому небезпечними для здоров'я, а тим більше смертельними: алергічні реакції, індивідуальна непереносимість, замок у разі неправильного харчування. Детальніші відомості і інформацію про можливу побічну дію Ви можете знайти в інструкції придбаного препарату.


Препарати ензими: підсумок і післямова


На завершення необхідно сказати, що використовуючи препарати ферменти або ж інакше ензими, Ви, звичайно, зможете добитися більш менш значущого поліпшення в наборі маси. Проте, як можна було помітити, прийом їх підходить далеко не усім, а лише двом групам атлетів - тим, хто часто стикається з порушеннями травлення, і тим, хто просто не може досягти прогресу звичними способами.

Іншими словами, не дивлячись на те, що користь від ензимів є досить-таки істотною, раціональність їх застосування, якщо посилатися на відгуки, знаходиться під великим сумнівом. Річ у тому, що звичайним, повністю здоровим атлетам буде куди, як простіше і надійніше удатися до прийому перевірених часом фармакологічних засобів. До таких, наприклад, відносяться стероїди, здатні не лише масу збільшити, але і фізичну форму поліпшити (витривалість, силу і інші показники).
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації