СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕБАДи


Відносно нещодавно нашу країну захлеснула хвиля БАДів. Як це зазвичай буває, осідлали цю хвилю не кваліфіковані фахівці від медицини з дієтологами, а банальні шахраї усіх мастей. Ці товариші-ділки супроводжували привезені з штатів і куплені там, слід сказати, за дуже демократичною ціною добавки з листочками анотацій. У листочках ці зазвичай було перераховано просто таки колосальна кількість хвороб, від яких допомагала вилікуватися вказана добавка.

Також на папірці майже завжди був написаний телефон call -центра, по якому можна було дзвонити цілодобово і де "почесні доктори наук", "директори НДІ імені тра-та-тавского" і інші, зрозуміло, самозванці самозабутньо вішали довірливому обивателеві на вуха локшину про фантастичні цілющі властивості, що продаються в три дорожче за вітамінки.

Один шахрай вчився у іншого, інший у третього, п'ятий - у десятого. Схема була вигострена до блиску. Ну як не попастися? І попадалися. Сотні тисяч пенсіонерів, що зазнають різноманітні проблеми із здоров'ям; жінки і чоловіки, невдоволені своєю зовнішністю, - ось цільова група збуту БАДів.

Утворилася велика проблема. Засоби масової інформації почали сурмити на усю країну про ще одного престарілого громадянина, якого безжально обібрала чергова злочинна група. Жовта преса підхоплювала тему, вносила (як вона любить) невеликі надумані коригування, і тепер уже продані добавки мали яскраво виражені побічні ефекти аж до летального результату. І ось такий ефект зламаного телефону привів до того, що одні як і раніше вважають БАДи ліками мало не від усіх хвороб, а інші - отрутою і бомбою уповільненої дії.

Ми ж з вами сьогодні постараємося залучитися до третьої групи - до людей досвідчених. Для цього ми спершу перестанемо брати участь в полюванні на відьм. А потім - спробуємо розібратися в тому, що таке БАДи, і чи шкідливі БАДи, насправді?


Що таке БАДи ?


Отже, абревіатурою БАД означають будь-які "біологічно активні добавки". Тобто, якщо спрощено, то це речовини, які потрібно приймати разом з їжею або, що небажано, частково замість їжі.

Придумали ці добавки розумні люди зовсім не для того, щоб інші "розумники" наживалися на людській довірливості і спекулювали нашими слабкостями. Ні. Вчені придумали БАДи з благою метою - поліпшити наше з вами самопочуття. Справа усе в тому, що колись небо було блакитним, річки з морями чистими, а в продуктах - як і належить - містилася уся гамма потрібних нам вітамінів. Але потім прийшов технічний прогрес. Герметично упаковані страви з полиць супермаркетів; оброблені продуктами хімічної промисловості м'ясо, риба і овочі - вони, кінцеве, як і раніше, містять основну частину потрібних нам поживних речовин, але вже в недостатніх кількостях для підтримки життєвого тонусу і імунітету на належному рівні.


БАДи прийнято розділяти на три великі групи:


Нутрицевтики - добавки, що дозволяють підкоригувати раціон у бік потрібного балансу поживних речовин. Містять незамінні компоненти їжі - вітаміни, мінерали, амінокислоти і ін. Як ви самі розумієте, ця група біологічно активних добавок не являється і не може бути ліками. Тобто нутрицевтики, само собою, можуть і, швидше за все, впливатимуть на ваше самопочуття; але побічно. Адже від достатку (недоліку) потрібних вітамінів безпосередньо залежить, приміром, імунітет. Таким чином, ця група БАДів може бути використана для попередження різних захворювань, для загального зміцнення здоров'я і імунної системи - використовувати ж їх як ліки для лікування виниклих недуг не можна.

Парафармацевтики - друга група добавок. Їх застосовують як доповнення до медикаментозного лікування, щоб поліпшити адаптаційні властивості організму в умовах стресу (у післяопераційні періоди і періоди, передуючі операціям, в основному), а так само для підтримки імунітету в час, приміром, променевий або хіміотерапії. Як ми бачимо, в даному випадку дана група БАДів використовується для профілактики і допоміжної терапії - знову ж таки не для лікування.

Зубиотики - добавки, до складу яких входять мікроорганізми і(чи) продукти їх життєдіяльності, що позитивно впливають на мікрофлору травного тракту. Ця група БАДів застосовується для профілактики і, знову ж таки, допоміжної терапії при лікуванні дисбактеріозів. Аналогічно двом попереднім випадкам, третя група добавок ліками не є.

Зазвичай чітко віднести яку-небудь добавку до якої-небудь конкретної з вище розглянутих груп не представляється можливим. Хоча іноді на упаковках все ж відмічають приналежність добавки до тієї або іншої групи, але орієнтуються при цьому на переважання одних властивостей над іншими.


Чи шкідливі БАДи?


Підводячи підсумок, можна зробити цілком однозначний висновок про те, що БАДи - це точно не отрута, тобто вони не шкідливі (якщо дотримувати свідчення і дозування). Але вони і не ліки. Вітаміни, які п'ють підводники в тримісячних автономках, - це БАДи; вітамінно-мінеральні комплекси з аптеки для вагітних жінок - туди ж. Якщо приймати добавки з розумом, вони дійсно можуть і даватимуть позитивний ефект, але якщо відноситися до них, як до панацеї - нічого окрім проблем і розчарування у результаті ви не отримаєте. Знання - сила.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації