СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕПрепарати інсуліну, їх види, класифікація


Що таке інсулін, і які бувають препарати інсуліну? Питання не складне, це фармакологічні засоби, як можна було зрозуміти по назві, створені на основі інсуліну (гормон, вироблюваний переважно в підшлунковій залозі, головна корисна дія якого полягає в пониженні концентрації глюкози в крові, але не лише). Полягає цей гормон з двох ланцюжків поліпептидів A і B, що містять відповідно по 21-ій і 30 амінокислот, які сполучені між собою дисульфідним зв'язком.

Основною сферою, де застосовуються препарати інсуліну, являється медична практика - в медицині їх призначають для терапії діабету 1 і 2 типу і для позбавлення від його симптомів, наслідків (при діабеті другого типу зазвичай поєднуються з синтетичними засобами, що знижують цукор в крові).

Для довідки: діабет першого типу виявляється переважно у осіб молодого віку, а також у дітей, 2 же тип проявляється головним чином у літніх людей і осіб середнього віку.

Використовуються препарати інсуліну і в інших сферах, наприклад в спорті. У бодібілдингу і інших популярних дисциплінах їх можна застосовувати для посилення анаболізму, тобто, для росту і розвитку мускулатури і набору маси. Також засоби цієї категорії корисні в спорті через те, що можуть проявляти певну антикатаболічну дію - пригнічення гідролізу білків (призводить до зменшення деградації білків і в результаті захищає м'язи атлета від руйнування) і зменшення процесу ліполізу (знижується вступ жирних кислот в кров).


Класифікація препаратів інсуліну


Взагалі перші засоби фармакологічного толку, що відносяться до цієї категорії, з'явилися ще на початку 20-го століття. Якщо говорити конкретніше, то в 1921-му році, коли вченим Ф.Г. Бантингу і Ч.Х. Бесту вдалося синтезувати з підшлункової залози витяг, здатний усувати симптоми цукрового діабету.

Через всього рік, в січні 1922-го, вже було здійснено перше лікування, де були використані інсулінові препарати (точніше був застосований екстракт, отриманий з підшлункової залози). Першим пацієнтом, що випробував на собі корисну дію цього засобу, став підліток Леонард Томпсон, що страждав від цукрового діабету першого типу. Результати лікування потрясли усе наукове співтовариство, м'яко кажучи, вони були видатними, що і послужило стимулом для випуску лікувальних засобів, ідентичних Беста і Бантинга, в промислових масштабах.
Сьогодні ж препарати, створені на основі інсуліну, налічують безліч різних різновидів, тому описати усе в одному матеріалі украй складно. Але ми постараємося дати хоч би часткову характеристику і відмітити усі їх види, щоб Ви мали, принаймні, загальне уявлення про те, якими бувають засоби інсулінового походження і чим вони відрізняються один від одного.

Отже, яка класифікація препаратів інсуліну, які їх види і типи існують на даний момент:
По структурному складу розрізняють - моновидові засоби (одинвидові), що включають екстракт підшлункових залоз одного типу тварин, і комбіновані засоби, що складаються з екстрактів різних/декількох видів (комбіновані препарати вже не застосовуються ні в медицині, ні за її межами);

По глибині і мірі очищення виділяють - традиційні, монокомпонентні і монопікові препарати інсуліну (відрізняються один від одного, як можна було зрозуміти, мірою чистоти, а отже і якістю);
По видовій приналежності і походженню - засоби свинячого, людського і китового походження, а також препарати, отримані їх підшлункової залози тварин великої рогатої худоби (розрізняються вони між собою головним чином складом, кількістю амінокислот);
По початку, тривалості і піку активності - препарати інсуліну, яким властива продовжена/пролонгована дія, і ті, що характеризуються, короткою/малою активністю (пролонговані препарати мають свою класифікацію, їх розділяють на засоби середнього, тривалого і наддовгого терміну дії);

Також існують види препаратів інсуліну аналоги людського гормону - це базальні засоби (здатні імітувати базальне виробництво гормону) і препарати ультракороткого терміну активності/дії (здатні імітувати прандиальне виробництво гормону).
Тепер же, перш ніж описувати типи і конкретні препарати на основі інсуліну, які виділила вказана вище класифікація, нам би хотілося відмітити усі плюси і мінуси їх використання в спортивній практиці. Отже, якими плюсами і перевагами можуть похвалитися ці засоби? Їх багато :
По-перше, невисока вартість (украй актуально для вітчизняного атлета);
По-друге, доступність (багато препаратів інсуліну продаються вільно в аптеці);
По-третє, досить висока якість (підробки тут не зустрічаються);
По-четверте, відносна нешкідливість (практично повна відсутність наслідків курсу, низька частота "побічних ефектів ", відсутність токсичності);
По-п'яте, незначний феномен відкату (курс препаратів інсуліну ефективний ще і тому, що після нього не втрачаються досягнуті результати);
По-шосте, відмінна сполучуваність із стероїдними анаболіками і багатьма іншими засобами спортивного;
По-сьоме, відсутність андрогенної дії (для деяких це може бути мінусом, проте для більшості - це все-таки істотний плюс).

А які недоліки того, що Ви здійснюєте застосування препаратів інсуліну в спортивній практиці, зокрема у бодібілдингу? Їх мало:

По-перше, складна схема прийому (далеко не кожен атлет захоче розбиратися в усіх тонкощах і деталях, коли можна швидко і без зайвих складнощів використовувати, наприклад, стероїди або пептидні засоби);

По-друге, ризик надбавки жиру (тому інсулінові препарати не рекомендовані для спортсмена, що прагне не лише до маси, але ще і до якості м'язів);

По-третє, гіпоглікемія (небезпечний дефект, який може виникнути при тому, що припускається помилки на курсі, наслідки можуть бути серйозними).


Інсулін ультракороткої дії і його переваги перед аналогами


Відомо, що при інсулінозалежному діабеті (він же діабет 1 типу, що виникає головним чином у дітей і осіб молодого віку) гормон інсулін не виробляється сам, або він робиться, але в недостатній кількості. Тут-то і пригодяться препарати інсуліну ультракороткої дії, які здатні швидко і при цьому ефективно знизити об'єм цукру в крові і захистити людину від прояву небажаних наслідків.

Взагалі інсулін ультракороткої дії також відомий, як швидкий або дуже швидкий, почав використовуватися відносно нещодавно. Фактично це новинка в медицині, яка своєрідною дією максимально імітує реакцію організму на збільшення цукру в крові, що відбувається після їди. Є у нього і ще один істотний плюс, який власне представлений в назві, - це швидкодія, що дозволяє робити ін'єкції відразу після їжі, коли вже напевно відомо, скільки їжі було спожито, а значить, можна розрахувати, як сильно виріс цукор.

Для довідки деякі штучні гормони аналоги інсуліну ультракороткої дії треба в обов'язковому порядку приймати до їди, інакше може статися напад гіпоглікемії. Проте цей спосіб введення інсулінових засобів не завжди є зручним. Зокрема, якщо на діабет хвора дитина, то вводячи препарат сильно раніше і заздалегідь розрахувавши приблизне дозування вуглеводів, яке він отримає з їжею, можна зіткнутися з ситуацією, коли порція їжі поглинається не повністю або зовсім відкидається організмом. Що ставить хрест на ефективно зробленій ін'єкції і в цілому небезпечно для здоров'я малюка.

У свою чергу ультракороткий інсулін дозволяє уникати подібних ситуацій. Його можна результативно прийняти відразу після їжі, коли розрахувати, наскільки виріс цукор, можна з точність до одиниці. До речі, до появи засобів описуваного типу хворим діабетом часто доводилося підвищувати собі глюкозу штучно (за допомогою шматочка цукру або цукерок), щоб не виникла гіпоглікемія. Ультракороткий інсулін же, точніше його швидка дія і спосіб прийому, дозволяє позбавитися від цієї незручності.
Також до істотних плюсів можна віднести те, що інсулін ультракороткої дії і його препарати проявляють свою активність на протязі зазвичай 3-4 годин, що повністю відповідає реакції здорового організму на підняття концентрації цукру і не вимагає від людини додаткової їди або перекушувань. Довші ж препарати діють відповідно довше, а значить, під час їх використання потрібне додаткове підживлення вуглеводами через деякий час після їжі.

На закінчення ж ми підсумовуємо усю представлену вище статистичну інформацію, що стосується цього типу засобів, щоб Вам не довелося судорожно вивчати текст у пошуках потрібних даних. Отже, відомо, що дія інсуліну ультракороткої дії в організмі людини починається через 15 хвилин після введення, пік його активності спостерігається вже через 2 години, а виводиться він по проходженню 3-4 годин з моменту ін'єкції.


Інсулін короткої дії і його плюси


Ця версія інсулінових препаратів активно використовується і в спортивній практиці і в медицині. У рамках медицини інсулін короткої дії застосовується головним чином для комбінованої терапії. Так, його прийом часто проходить у поєднанні із засобами середньої і високої тривалості дії. Також він регулярно використовується в особливих ситуаціях, що вимагають швидкого лікування цукрового діабету та ін, наприклад, при кетоацидозі, у випадках інфекцій зі значним підвищенням температури тіла, при травмах, операціях і так далі.

Як приймати інсулін короткої дії в медичній/лікувальній меті? В принципі тут усе досить-таки просто. Залежно від плану лікування засобу цього типу можуть вводитися від 1 до 2 раз на добу (можливо навіть 4-6 разів). Уколи їх, як і уколи інших препаратів, на основі інсулінового гормону зазвичай робляться в складку на животі, причому кожного разу в нове місце, щоб не спостерігалося місцевих реакцій після ін'єкції і інших небажаних відхилень.

Відмітимо, що тривалість дії, якою може похвалитися інсулін короткої дії, багато в чому залежить від використовуваних для лікування доз. Якщо говорити конкретніше, то при введенні невеликих дозувань - 4-6 одиниць, він проявлятиме свою активність на протязі приблизно 4-5 годин, якщо ж робити уколи в дозах від 16 до 20 одиниць, то його дія може продовжитися 6 і навіть 8 годин з моменту прийому.

Також варто сказати, які препарати короткого інсуліну є. Ось деякі приклади засобів аналогів людського гормону, що характеризуються короткою дією : Берлінсулін Н нормаль, Біосулін P, Хумулін регуляр, Інсуман рапід ЧМ, Akmpanug НМ. А ось засоби свинячого гормону короткої дії : Моносуінсулін МС і Максірапид ВО-С.

Важливо: в межах спорту короткий інсулін застосовується атлетами переважно для посилення анаболізму, тобто, для розвитку і збільшення м'язової маси, а також з метою прояву антикатаболічної дії, що виражається головним чином в захисті мускулатури від руйнування і деградації.

Як здійснювати застосування короткого інсуліну в спорті? Знову-таки, тут усе досить просто і легко, хоча і складніше, ніж з курсом стероїдів. Вводиться він за наростаючою схемою (починають курс з невеликих доз в районі 2-4 одиниць, щоб перевірити реакцію організму, а закінчують, якщо не виникає складнощів, на високих дозуваннях - близько 20 одиниць). Уколи його, як і в медицині, робляться в складку на животі, при цьому прийом зазвичай здійснюється по закінченню тренування і за півгодини до їди, багатої вуглеводами.


Користь, яку приносить інсулін продовженої дії

Засоби цього класу не використовуються у рамках спортивної практики (нагадаємо, що в спорті слід приймати виключно препарати короткої і ультракороткої активності, які були описані вище), та зате вони користуються досить високою популярністю і попитом в межах медицини.
Застосовуються ж препарати інсуліну продовженої дії головним чином, щоб імітувати базальну секрецію інсулінового гормону і подавити підвищений рівень цукру в організмі людини. До речі, серед людей, хворих на діабет, можна зустріти такі слова, як "базовий інсулін", "довгий інсулін" або "продовжений інсулін" - усе це альтернативні сленгові назви, які отримав інсулін продовженої дії в народі. Отже не варто дивуватися, коли Ви зустрінетеся з подібними іменами знайомих Вам засобів для лікування діабету.

Взагалі варто сказати, що зараз в медицині використовується далеко не увесь інсулін продовженої дії, а лише деякі його види, точніше 2 - це засоби середньої тривалості і зверх довгої дії. Перші проявляють свою активність упродовж приблизно шістнадцяти годин, другі можуть діяти набагато довше за цей термін (16+ годин з моменту введення ін'єкції).

Які засоби це препарати інсуліну пролонгованої дії? Самі різні. Ось деякі приклади, які допоможуть Вам скласти загальну картину :


Препарати середньої дії - Генсулін Н, Біосулін Н, Протафан HM, Інсуман Базал і деякі інші;
Препарати продовженого інсуліну наддовгої дії - це Левемир і Лантус.


Відмітимо, що Левемир і Лантус відрізняються від аналогів не лише вищою тривалістю дії, але і забарвленням. Вони прозорі, тоді як інші препарати цього гормону, принаймні, велика їх частина, мають каламутний білий колір, а перед прийомом їх необхідно збовтати плавними рухами - покатавши між долонями.

Звідки така різниця і чому продовжений інсулін, точніше препарати наддовгої дії, так відрізняються по забарвленню розчину?

Усе просто: річ у тому, що у них інша схема виробництва, що включає ретельнішу обробку.
Але повернемося до теми і скажемо, що пролонгований інсулін середньої тривалості активності і його препарати є піковими, тобто, в їх дії простежується хай і не явний, але все-таки помітний пік. Наддовгі ж засоби вважаються безпіковими - вони діють більш менш рівномірно упродовж усього терміну активності, і це необхідно враховувати при підборі дозування.

Зокрема, доза, в якій ви збираєтеся приймати продовжений інсулін, має бути підібрана так, щоб рівень цукру в крові між їдою був стабільним. Звичайно, допускаються невеликі коливання у рамках 1-1.5 ммоль/л, але в іншому розрахунки мають бути точними. При цьому рівні показники концентрації цукру повинні зберігатися упродовж цілої доби.

На закінчення ж інформація, яка буде корисна для тих, хто не знає, як приймати препарати пролонгованого інсуліну : як правило, вони коляться або в стегно, або в сідницю. Ні в якому разі не робіть уколів в руку або живіт, оскільки Вам необхідно добитися повільного і плавного всмоктування, яке недосяжне при введенні в ці зони тіла. Нагадаємо, що короткі препарати зазвичай ставлять в живіт.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації