СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕНоотропи


Ноотропи, або стимулятори розумової активності, — швидко зростаюча група добавок для поліпшення уваги, пам'яті, розумових процесів і вашого настрою.

Ноотропи — відносно нова категорія харчових добавок, яка стає все більш популярною на ринку спортивного харчування, оскільки виробникам потрібен «новий революційний інгредієнт». Повідомляється, що стимулятори розумової діяльності покращують фокусування, ясність розуму і розумові процеси, а також піднімають настрій. Ці якості роблять їх ідеальними кандидатами для передтренувальних комплексів, де компанію їм складають енергетики та інгредієнти для посилення пампінгу. Крім того, ноотропи гарні і самі з себе, наприклад, якщо треба поліпшити когнітивні функції і ментальну фокусування.

Ноотропи

Оскільки ні один з перерахованих нижче інгредієнтів не призводить до постійного поліпшення функцій головного мозку або фокусування, для досягнення бажаних ефектів потрібно тривалий прийом препаратів. Хоча, при тривалому використанні ефективність більшості ноотропів поступово знижується, у випадку з одним засобом (Ноопепт) у людей не розвивається звикання, і ефекти з часом навіть посилюються.

На відміну від конкурентів на основі психостимуляторів, ноотропи мають мінімум побічних ефектів і низький ризик передозування. Втім, даних про результати тривалого застосування поки не так вже й багато.

До найбільш популярних інгредієнтів, які належать до категорії ноотропів, відносяться:


Натуральні інгредієнти і рослинні ноотропи


Бакопа Моньє — підсилює кровообіг в головному мозку і покращує пам'ять. Стандартна доза: 300-1500 мг в день, краще приймати під час їжі або з добавками на основі жирних кислот.

Холін — незамінна хімічна сполука, яка є попередником ацетилхоліну, нейромедіатора, що відповідає за увагу, настрій і виклик з пам'яті. Середня доза: 250-500 мг.

Гіперзін А — речовина рослинного походження, що використовується для поліпшення пам'яті. У даний час вивчається можливість застосування гіперзіну А для лікування хвороби Альцгеймера. Рекомендована доза: 100-200 мікрограмів 1-2 рази в день.

Азіатський женьшень — використовується в традиційній китайській медицині, покращує розумові процеси. Стандартна доза: 200-400 мг.

Фенібут

Фенібут — похідне ГАМК (гамма-аміномасляна кислота), який може проникати через гематоенцефалічний бар'єр. Відповідає за зниження стресу і тривожності, покращує сон і неврологічні функції. Середня доза: 500 мг в день.

Пікатропін — препарат, також відомий як Пікамілон, являє собою комбінацію ніацину і ГАМК. Може перетинати гематоенцефалічний бар'єр, посилювати мозковий кровообіг і покращувати настрій. Середня доза: 50-100 мг 1-2 рази в день.

L-теанін — може проникати через гематоенцефалічний бар'єр. Є дані, що теанін зменшує психоемоційне напруження, покращує пізнавальні здібності, піднімає настрій. Середня доза: 100-200 мг.

L-тирозин — амінокислота, яка використовується організмом в процесах синтезу протеїну. В ході біохімічних реакцій може перетворюватися в дофамін і адреналін. Рекомендована доза: 500-2000 мг.


Ноотропи з психостимулюючою активністю


Психостимулятори діють на центральну нервову систему і можуть загострювати сприйняття, підвищувати витривалість, покращувати настрій і знімати тривожність. Завдяки цим ефектам їх варто згадати в контексті статті, проте формально вони не є ноотропами. Насправді, центральні стимулятори надають синергетичну дію; в невеликих дозах вони можуть підвищувати ефективність інших препаратів з категорії ноотропів.

Кофеїн — є одним з найбільш популярних і широко використовуваних стимуляторів. У природі міститься в каві, чаї та інших джерелах, включаючи горіх кола і чай мате (Гостролист парагвайський). Як повідомлялося, 90% дорослих жителів Північної Америки вживають кофеїн щодня. Середня доза: 100-200 мг. Стандартна чашка кави містить близько 100 мг кофеїну.

Фенілетиламін (ФЕА) — у природі міститься в деяких продуктах, у тому числі в шоколаді. Фенілетиламін покращує секрецію дофаміну в головному мозку, завдяки чому відомий своєю здатністю покращувати настрій. Середня доза: 500 мг в день.

Раувольсцин — майже ідентичний йохімбіну рослинний компонент. Раувольсцин є центральним стимулятором, який також володіє деякими якостями афродізіака. Середня доза: 3 мг 1-2 рази в день.

Синефрин — у природі міститься в листках і соці багатьох видів цитрусових, головним чином, в помаранчах (гіркий апельсин). За структурою молекули сінефрін подібний фенілетиламіну. Входить до складу багатьох жироспалювачів, дія яких спрямована на підвищення витрати енергії. Середня доза: 10-20 мг, приймати до трьох разів на день.

Йохімбін — рослинний компонент, виділений з кори африканського дерева йохімбе, можна знайти у вигляді монопрепарату або у складі жироспалювачів. Йохімбін блокує альфа-2-адренорецептори жирових клітин, що дозволяє використовувати депоновані жири у реакціях енергетичного обміну. Блокування альфа-2-адренорецепторів також дозволяє підвищити вироблення оксиду азоту і норадреналіну в центральній нервовій системі. Середня доза: 3 мг 1-2 рази в день.


Рацетами


Рацетами — клас синтетичних хімічних сполук з ноотропними властивостями. Повідомлялося, що рацетами модифікують активність нейромедіаторів, в тому числі ацетилхоліну, і підвищують можливості пам'яті (здатність до запам'ятовування нової інформації). Найбільш популярні рацетами:

Анірацетам — один з найсильніших представників сімейства рацетамів. Це жиророзчинне з'єднання з нейропротективними властивостями, здатне перетинати гематоенцефалічний бар'єр і покращувати когнітивні функції. Ефективна доза: 800 мг 1-3 рази в день.

Ноопепт — похідне від сімейства рацетамів з аналогічними властивостями. Повідомлялося, що Ноопепт покращує пам'ять і здатність до навчання, володіє властивостями нейропротектора. Ефективна доза: 10 мг 1-3 рази в день.

Оксирацетам — ще один стимулятор, який здатний покращувати увагу, пам'ять, логічне мислення та орієнтування в просторі у пацієнтів з синдромом дефіциту уваги і деменцією. Ефективна доза: 400-750 мг 1-2 рази в день.

Пірацетам — за даними досліджень покращує вербальну пам'ять і загальні розумові процеси, використовується для лікування когнітивних розладів. Ефективна доза: 400-1600 мг 1-3 рази в день.


Комбінації ноотропів


Багато з цих інгредієнтів ефективні і самі по собі, але при правильному їх поєднанні бажані ефекти можуть посилюватися і бути ще більш вираженими; комбінація правильних інгредієнтів буде володіти синергетичною дією. Ось деякі комбінації, які заслуговують на увагу:


L-теанін і кофеїн


Одна з найбільш популярних комбінацій може стати відмінною відправною точкою для тих, хто раніше не брав ноотропи. Теанін міститься в багатьох сортах чаю, так само як і кофеїн, так що багато з вас вже використовують цю комбінацію, самі того не підозрюючи! Теанін допоможе пом'якшити небажані ефекти кофеїну (дратівливість, тремтіння, тривожність та інші) і, в той же час, посилить його корисні властивості. Стандартна доза: 200 мг теанін і 100 мг кофеїну.


Рацетами і холін


Всі ноотропи з сімейства рацетамів дуже схожі; їх ефекти можуть перетинатися, що робить популярним одночасний прийом декількох препаратів. Однак в комбінації з холіном сповільнюється зворотне захоплення і метаболізм ацетилхоліну в головному мозку, що підвищує ефективність ноотропів. Стандартна доза холіну 300-600 мг у формі Альфа-GPC (альфагліцерилфосфорилхолін).

Ефективна доза рацетамів змінюється в залежності від показань до застосування і виду використовуваного з'єднання.


Фенібут і 5-HTP (5-гідроксітріптофан)


Комбінація відрізняється від перерахованих вище тим, що використовується, головним чином, заради заспокійливого ефекту і зазвичай приймається перед сном, щоб прискорити засипання і збільшити тривалість сну. Фенібут відомий своєю сильною дією, що проявляється у зменшенні нервово-психічної напруги і зняття тривожності. 5-HTP — амінокислота, похідне триптофану, яка в організмі перетворюється в мелатонін і серотонін, завдяки чому покращує якість сну. Дана комбінація стане відмінним вибором для пізнього вечора, проте приймати її слід епізодично, що пов'язано з сильною дією фенібута. Ефективна доза: 500 мг фенібута та 100-200 мг 5-HTP.

Багато хто з перерахованих інгредієнтів можна знайти у вигляді монопрепаратів або у складі передтренувальних комплексів. Свобода від стресу, зменшення психоемоційного напруження, гарний настрій, ясність розуму і гранична концентрація уваги — ці якості знадобляться завжди і всім, особливо якщо настав час встановити новий особистий рекорд або приступити до наступного масштабного проекту.

Кожному, хто прагне до підвищення ефективності передтренувальних комплексів або поліпшенню загального самопочуття, варто ближче познайомитися з препаратами з групи ноотропів.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації