СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕКолаген


Популярність колагену викликана заявами про його корисні властивості, але чи підтверджуються ці заяви наукою? Копнемо глибше і дізнаємося відповідь!

Вам напевно доводилося чути про колаген, але що саме він собою являє? Колаген — основний протеїн сполучної тканини, який скріплює і утримує разом всі частини нашого тіла. Він відповідає за пружність і еластичність шкіри, волосся, зв'язок і сухожиль, а також за структуру і міцність кісток і хрящів. Складається колаген з багатьох амінокислот, основними серед яких є гліцин, пролін, аланін, гідроксипролін і глютамінова кислота. Гідролізат колагену і колагенові пептиди — це всього лише невеликі фрагменти молекули колагену, які простіше засвоювати.

Колаген, як і інші білкові молекули, в шлунку і тонкому кишечнику руйнується до амінокислот під дією травних ферментів. Амінокислоти надходять у кров і транспортуються в печінку за системою ворітної вени. Ті амінокислоти, які не використовуються клітинами печінки, потрапляють у загальний кровотік і розносяться по всьому організму. Неважливо, чи п'єте ви чистий колаген (желатин) або гідролізований (колагенові пептиди) — він в будь-якому випадку буде зруйнований до амінокислот, елементарних структурних одиниць всіх білкових молекул. Яке все це має значення? Скажімо так, макромолекули колагену не дрейфують по кровоносній системі, латаючи дірки в слизовій оболонці кишечника, чи піднімаючи мішки під очима. Замість цього в крові циркулюють амінокислоти, з яких (при участі вітаміну С) ваші клітини створюють власні молекули колагену. Тим не менш прийом колагену у вигляді добавки може бути виправданий, адже він забезпечує організм амінокислотами, які необхідні для синтезу і оновлення залежних від колагену тканин, зокрема шкіри, волосся, зв'язок, сухожиль, кісток і хрящів.

Але чи правомірно називати колаген незамінним суперфудом, чи це чергова пустишка? Вивчимо холодні й суворі наукові факти, що мають відношення до заяв про такі популярні колагенові добавки.

Заява: Прийом добавок на основі колагену, покращує стан шкіри, волосся і нігтів.
Консолідована думка. Так, це можливо. Подвійні сліпі плацебо-контрольовані дослідження вказують на те, що прийом колагену може значно поліпшити еластичність і гідратацію шкіри, і навіть розгладити зморшки! Сподіваєтеся зміцнити блискучі локони? Нещодавнє дослідження на мишах показало, що руйнування колагену є головним винуватцем вікового випадіння волосся, але для підтвердження позитивного впливу колагену на ріст волосся потрібні додаткові дослідження. Що стосується зміцнення нігтів, наукових доказів подібної дії колагену не вистачає, так що якщо хочете захистити нігтьову пластину, краще скористайтеся зміцнюючим лаком для нігтів.

Заява. Прийом колагену зменшує прояви целюліту
Консолідована думка. Виглядає багатообіцяюче! Дослідження 2015 року показало, що тривалий прийом добавок (більше шести місяців) з біологічно активними колагеновими пептидами помітно зменшує зовнішні прояви целюліту у жінок з нормальною масою тіла (і в меншій мірі у жінок з ожирінням). Слід зазначити, що креми на основі колагену неефективні. Молекули занадто великі, щоб проникнути вглиб шкіри.

Заява. Прийом колагену допомагає підтримувати м'язову масу і нормальну масу тіла
Консолідована думка. Так, але лише у комбінації із правильним харчуванням і фізичними навантаженнями. Раціон з високим вмістом протеїну — неперевершений інструмент для підтримки і набору сухої маси. Чим більше у вас м'язів, тим більше калорій ви витрачаєте під час відпочинку і фізичних вправ, і це сильно спрощує підтримання маси тіла і спалювання жирової тканини. Багаті білком дієти також допомагають зменшити апетит, що залишає чітингу набагато менше шансів!

Будучи білком, колаген вносить вклад в загальне надходження протеїну. Є дані, що він дійсно корисний для підтримки м'язової маси, особливо у людей похилого віку. Єдиний мінус у тому, що в колагені не надто багато лейцину, а ця амінокислота є головним активатором синтезу м'язового протеїну (або м'язового росту). Словом, не варто цілком покладатися на колаген при покритті денної норми білка — вибирайте різноманітні і якісні джерела протеїну.

Заява. Прийом колагену захищає печінку і серцево-судинну систему
Консолідована думка. Швидше за все, ні. Наявні наукові роботи підтверджують корисні властивості певних амінокислот, але не самого колагену. Наприклад, колаген містить амінокислоти аргінін і гліцин, які беруть участь у детоксикації печінки.


Вердикт


Отже, чи варто витрачати гроші на харчові добавки з колагеном? Залежить від ваших цілей. Препарати з колагеном можуть бути ефективним інструментом для поліпшення еластичності шкіри, зменшення зморшок, мінімізації зовнішніх проявів целюліту. Експерименти підтверджують, що вони зменшують біль, скутість і дегенеративні зміни в суглобах. Однак аргументи на користь добавок з колагеном недостатньо переконливі, коли справа стосується лікування випадіння волосся, ламкість нігтів, остеопорозу, періодонтиту, травних розладів, хвороб печінки і серця.

Щоб побачити ефект від колагенових пептидів, вам потрібно приймати по 2,5 грама в день. Решта кількість білка слід отримувати з якісних джерел, таких як яловичина трав'яної відгодівлі, домашня птиця, яка росла в природних умовах, пісна свинина, вирощена без гормонів, промислова риба (лосось) і морепродукти без токсичної ртуті. Веганам слід вибирати продукти з сої з мінімальним ступенем обробки, боби, квасоля, горох, сочевицю і крупи з цільного зерна.
Інші статті по темі :Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації