СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕХарчова залежність


Харчова залежність це не жарт. Вивчення цього явища може пролити світло на всесвітню проблему ожиріння. Дізнайтеся, який взаємозв'язок існує між рафінованими харчовими продуктами і головним мозком людини.

Експерти по фітнесу і харчуванню прожужжали нам усі вуха своїми настановами: "фаст-фуд вас вбиває", "навіть не надумайтеся торкатися до пампушок", "чіпси - це зло". Людям, що ведуть здоровий спосіб життя, такі "заборони" здаються очевидними, хоча іноді і важко здійснюваними.

Як правило, ми керуємося принципом "скажи собі "ні"". Проте для деяких принцип "скажи собі "ні"" не працює.

Нещодавно учені провели дослідження по психології, фізіології і дієтології, в результаті якого було встановлено, що харчова залежність є серйозною проблемою. Наукові дослідження по вивченню взаємозв'язку між харчуванням і центрами залежності в головному мозку проводяться нечасто, їх доказова база недостатня. Проте існують усі підстави припускати, що цукор-рафінад, рафіновані вуглеводи, жирові добавки, сіль і кофеїн формують залежність у людини. Людям, що страждають залежністю від рафінованих харчових продуктів, відмовитися від солодкого не просто складно, а неможливо.

Харчова залежність (хай і на рівні поки що гіпотези) може стати поясненням, чому нам так складно боротися з надмірною вагою або чому зайві кілограми повертаються після схуднення, що далося з такою працею. Факти свідчать, що для вирішення проблем з надмірною вагою треба застосовувати психотерапевтичні прийоми, а також навчати людей правильному харчуванню і прищеплювати любов до фізичної активності.


Теоретичні основи залежності


Незважаючи на відсутність доведеної наукової бази, в ході проведення ряду досліджень були виявлені шляхи в головному мозку, що проводили, які активізуються зверх аппетиными харчовими продуктами, аналогічно тому, як стимулюються шляхи, що проводять, викликають ейфорію, у випадку з наркотичною або алкогольною залежністю. Учені встановили наявність схожості в зменшенні числа дофамінових рецепторів і послабленні їх реакції у людей, що страждають ожирінням, і наркоманів. Дофамінові рецептори відповідають за задоволення. Якщо головний мозок не отримує звичний рівень задоволення від звичайної дози наркотичної речовини, наркозалежний вимушений збільшувати дозу, щоб отримати "кайф".

У випадку з харчовою залежністю пригнічення дофамінових рецепторів призводить до того, що людина отримує задоволення тільки через збільшення кількості їжі. Більше того, в 2011 році було
проведено дослідження, результати якого показують, що у людей з високим індексом маси тіла (ІМТ) спостерігається низька щільність дофамінових рецепторів. В ході дослідження, проведеного в 1999 року, було виявлено, що при виді фотографій з шоколадним коктейлем в головному мозку людей, що страждають харчовою залежністю, проходять реакції, аналогічні тим, які спостерігаються в головному мозку наркоманів, що проходять лікування від кокаїновій залежності, при перегляді відеозапису із вживанням крэка. Очевидно, що в головному мозку людини існують більш складні залежності, пов'язані з їжею, чим звичайне заповнення енергетичних запасів.

У харчової залежності є одна страшна властивість - якщо ви хочете отримати "дозу", то не треба шукати дилера в провулку. Пампушки, горішки або сухарі продаються всюди - і коштують зовсім недорого.


Рафіноване задоволення


Харчова залежність виникає із-за процесу рафінування. Той же цукор або кофеїн є органічними сполуками - з'ївши один персик, ми отримуємо 13 грам цукру. Проте натуральні продукти містять малу кількість цукру, кофеїну, жиру і солі (в порівнянні з рафінованими). Як і у випадку з кокаїном з листя коки, етанолу із зерна, опіуму з макової соломки, органічні сполуки викликають залежність тільки у разі їх витягання, концентрації і додавання в їжу. Учені стверджують, що наш організм запрограмований до вживання продуктів, багатих вуглеводами.

Проте постійна наявність в раціоні харчових продуктів, що містять неприродні комбінації і концентрації вуглеводів, жирів, солі, цукру і штучних хімічних речовин, здатне перетворити нас на справжніх наркоманів.

Інші дослідження показують, що регулярне надмірне споживання рафінованих продуктів викликає довгострокову нейроадаптацію в шляхах головного мозку, що проводять, відповідають за задоволення і стрес. З часом така адаптація стає причиною депресивних і тривожних станів, якщо організм не отримує солодке. Магнітно-резонансна томографія показує, що продукти з високим вмістом цукру і жиру впливають на головний мозок аналогічно тому, як це роблять героїн, опіум або морфій. Тобто, вживана нами їжа безпосередньо впливає на роботу головного мозку. Як і у випадку з алкоголем або наркотиками, зловживання їжею погіршує провідність неврологічних шляхів, внаслідок чого їжа стає нав'язливою ідеєю. Мені якось ніяково від такої перспективи.

Бажання відкрити упаковку чіпсів ще не є свідченням того, що ваш організм випробовує нестачу вуглеводів або що ви голодні. Учені стверджують, що тяга до їжі розвивається під впливом місця існування людини. Колишній наркоман може "зірватися", потрапивши в оточення старих друзів. Так само з їжею - коли ми потрапляємо в певну ситуацію або переживаємо певні емоції, може виникнути бажання поїсти. Одна з причин розвитку залежності полягає в тому, що для нашого головного мозку властиво створювати взаємозв'язки. Якщо на обід ми звикли з'їдати хот-дог, то ближче до полудня думки про нього стають домінуючими. І так щодня. Якщо ви звикли закінчувати вечерю десертом, то, найімовірніше, навіть після дуже щільної трапези вам хотітиметься морозива.

Цей механізм навчання є цікавим елементом головоломки, яка носить назву "Харчова залежність". Не виключено, що тяга до їжі є придбаною реакцією: функціонування головного мозку залежить від нашого місця існування і нашого способу життя. Справа не в тому, що організм потребує попкорна; важлива обстановка - затемнений кінозал, запах повітряної кукурудзи і традиція її купувати. Додайте до цього хімічні реакції, викликані надмірною кількістю солі і масла, які виникають в головному мозку. Саме так формується модель харчування, яку важко змінити.


Геть старим звичкам


Навіть якщо у вас немає нав'язливих думок про їжу, це ще не означає, що ви вільні від шкідливих звичок, пов'язаних з їжею. Представлені нижче поради допоможуть вам позбавитися від щоденного ритуалу по відвідуванню магазину для закупівлі чіпсів і коли.


1 - Формуйте нові звички


Чарльз Дьюигг (Charles Duhigg), автор книги "Сила звички", пояснює, що головному мозку "подобаються" звички у зв'язку з їх ефективністю; у нього з'являється можливість менше думати. Якщо ви хочете позбавитися від існуючої звички, необхідно сформувати нову. Це не означає, що треба перейти з "Сникерса" на "Твикс". Ні, ви повинні створити, як це називає Дьюигг, "систему стимулів, процедур і заохочень". Як тільки після обіду виникає бажання з'їсти тістечко, вийдіть провітритися на вулицю або пройдіться по офісу, щоб поговорити з колегами. Треба вибратися із замкнутого круга. Якщо докласти досить зусиль, головний мозок автоматично переорієнтовувався на нову звичку - ви менше думатимете про їжу і менше переживати із цього приводу.


2 - Виписуйте шкідливі звички


Якщо ви серйозно маєте намір позбавитися від шкідливої звички, треба виписати причини, чому ви хочете це зробити. Джанет Л. Вульф (Janet L. Wolfe), лікар-психолог і автор книг, стверджує, що збереження на папері передумов і емоцій, пов'язаних із звичкою, робить її більше усвідомленою. Якщо емоції примушують вас йти на кухню, опишіть, що ви з'їли і як ви себе почували до і після цього. Чому вас тягне до їжі? Усвідомивши причини залежності, вам буде легше її подолати.


3 - Не забувайте про самоподяку


Поставте перед собою маленьку мету. Досягнувши її, придумайте собі винагороду. Наприклад, якщо ваша маленька мета полягала в тому, щоб увесь робочий тиждень триматися чимдалі від буфета, і ви змогли це зробити, в якості заохочення сходіть в кіно, на масаж, покатайтеся на велосипеді або в п'ятницю підіть на годину раніше з роботи. Корисні нагороди формують корисні звички.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації