СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕГормон інсулін


Інсулін - це гормон пептидного характеру, що утворюється у бета-клітинах в острівцях Лангерганса в підшлунковій залозі. Він чинить різноманітну дію на обмінні процеси практично в усіх тканинах людського організму, проте основна його корисна дія полягає в пониженні концентрації глюкози в крові. У спортивній же практиці він популярний головним чином завдяки своїм стимулюючим анаболізм якостям і властивостям.

Чи є ще причини, по яких інсулін і препарати, створені на його основі, такі популярні в спорті (у бодібілдингу і інших дисциплінах)? Є: цей пептидний гормон може ефективно збільшувати проникність плазматичних мембран для глюкози, він стимулює утворення глікогену в печінці і м'язах, активує ключові ферменти гліколізу і що найважливіше пригнічує активність ферментів, що відповідають за розщеплювання глікогену і жирів. Тобто, йому властива не лише досить потужна анаболічна дія, але і певний антикатаболічний ефект.


Опис, що таке гормон інсулін


Перейдемо відразу до справи, а саме до розгляду корисної статистичної і теоретичної інформації :


По своїй структурі гормон інсулін є білковою речовиною, що складається з 2-х поліпептидних ланцюжків A і B, які містять відповідно по 21 і 30 амінокислот, об'єднаних один з одним дисульфідним типом зв'язку;
Його молекулярна маса дорівнює 5733.5;
Синтезується він бета-клітинами в острівцях Лангерганса підшлункової залози, а також, можливо, слиновими привушними залозами;
Біологічно активний інсулін в організмі людини утворюється в результаті відщеплення єднального пептиду після формування дисульфідних містків;
Поетапний процес протеоліза веде до утворення проінсуліна;
Здорова підшлункова залоза людини містить кількість описуваного гормону, еквівалентну 200 ОД.


До речі, секреція інсуліну - це процес складний і комплексний, включаючи, як стимулятори (глюкоза, вільні жирні кислоти, амінокислоти та ін.), дія яких може бути посилена за рахунок іонів кальцію, так і інгібітори (адреналін, соматостатин, сам інсулін і простагландіни). До того ж, на його регуляцію чинить безпосередню дію вегетативна нервова система - парасимпатична система стимулює, а симпатична гальмує. Отже тут не усе так і просто, як могло здатися. Також Вам буде корисно знати, що нормальне виробництво інсуліну, як правило, включає дві найважливіші компоненти - базальну, перешкоджаючу формуванню гіперкатаболізму на годний шлунок, і ту, що стимулюється їдою.

Для довідки: зроблений і звільнений з підшлункової або просто вільний інсулін в організмі здорової людини, циркулює або в чистому вигляді, або в зв'язці з білками: чистий гормон сприяє засвоєнню глюкози жировою і м'язовою тканиною, пов'язаний - чинить лише специфічну дію на жирову тканину.

На цьому покінчимо з базовою інформацією і заглянемо в минуле, щоб дізнатися, яка історія відкриття, і які етапи розвитку пройшов інсулін людини і не лише, поки не став тим, чим він сьогодні являється (популярним і затребуваним медичним і спортивним засобом) :


1889 рік - експериментальним шляхом було з'ясовано, що видалення підшлункової залози веде до цукрового сечовиснаження;

1901 рік - В. Л. Соболєв фактично відкрив інсулін підшлункової залози (також йому вдалося сформулювати принципи його отримання);

1921 рік - Ч.Х. Бест і Ф.Г Бантинг зуміли витягнути з підшлункової залози витяг, що усуває симптоми цукрового діабету;

1925 рік - з підшлункової залози був отриманий кристальний білок з властивостями описуваного гормону (у тому ж році почалося його масштабне виробництво для медичних цілей);

1945-1947 року - були визначені основні якості гормону (молекулярна маса, хім. структура та ін.);

1963 рік - був успішно здійснений синтез інсуліну, схема якого раніше була до кінця невивченою. Також цього року була прийнята умовна одиниця виміру цього гормону - одиниця дії або просто ОД, яка актуальна досі.


В цілому, історія інсуліну багата на події, проте найважливішим етапом тут був 1922 рік. Саме цього року 11 січня вже згаданим ученим Бесту (Best) і Бантінгу (Banting) вдалося провести перше вдале лікування за допомогою екстракту, отриманого з підшлункової залози (зроблена "поворотна" ін'єкція була підліткові Леонарду Томпсону, що страждав від цукрового діабету). У результаті цього тестового лікування були отримані видатні клінічні результати і розроблений відносно безпечний, ефективний і при цьому стандартизований засіб, повністю придатний для виробництва в промислових масштабах для медичних цілей.

Варто відмітити, що в медицині широке поширення препарати інсуліну отримали практично вмить. А разом з поширенням стимулювало і виробництво нових досконаліших засобів, що забезпечують різну швидкість вступу гормону в кров. Сьогодні їх існує така величезна кількість, що згадати усе в одному матеріалі просто неможливо.

Благо, що є детальна класифікація, де препарати інсуліну розділені за тими або іншими критеріями на категорії, так що заплутатися в усьому цьому різноманітті фармакологічних засобів практично неможливо:


По структурі розрізняють - одинвидові (також відомі як моновидові) і комбіновані інсуліни (перші складаються з екстрактів підшлункової залози тварин одного виду, другі - включають екстракти різних видів);
По видовій приналежності розрізняють - людський інсулін, свинячий, великої рогатої худоби і китовий (відрізняються кількістю амінокислот в їх основі);
По мірі очищення розрізняють - традиційні препарати, (MP) монопікові і (MC) монокомпонентні (відрізняються, як можна було здогадатися, завглибшки очищення і мірою чистоти);
По піку, тривалості і початку дії - препарати інсуліну короткої дії і пролонгованої дії (пролонгований варіант ділиться на засоби середнього терміну дії, тривалої дії і наддовгого терміну дії);


Аналоги людського гормону інсуліну - засоби і препарати ультракороткої дії (імітують процес прандіального вироблення описуваного гормону) і базальні або безпікові засоби тривалої дії (ефективно імітують базальну секрецію описуваного гормону в людському організмі).


Дія інсуліну і його користь в спорті


Функції описуваного гормону різноманітні і без сумніву важливі. Проте багато не інформованих людей недооцінюють роль інсуліну в організмі людини, сприймаючи його лише, як засіб для боротьби з діабетом, а даремно, адже від нього залежить коректна робота різних систем, органів і структур в нашому тілі.

Якщо говорити конкретніше, то дія інсуліну сприяє транспорту глюкози з крові в тканині і її перетворенню в скелетних м'язах і печінці в глікоген, він підвищує проникність клітинних мембран для амінокислот, іонів, кисню і глюкози, і стимулює їх поглинання тканинами. Під його впливом стають сильніше процеси окислювального фосфорилювання (досяжно внаслідок активації гексокіназної реакції і циклу трикарбонових кислот). Врешті-решт, властивості інсуліну дозволяють інгібірувати активність глюкозо-6-фосфатази, що каталізує глікогеноліз, і на цьому його функції і позитивна дія не закінчується.

Адже ефекти інсуліну в організмі людини можуть бути ще і анаболічними: він відчутно підвищує синтез білків, ліпідів, нуклеїнових кислот, впливає на ріст і розвиток організму і активує окислення жирних кислот. Усе це, разом з антикатаболічною дією (гальмування гліконеогенеза, перешкода утворенню попередників глюкози і руйнуванню вільних жирних) робить описуваний гормон украй корисним, як в межах спортивної практики, так і в медицині.

Також не варто забувати, що функції інсуліну, які він виконує в нашому тілі, і його корисна дія - це фактично єдине, що може ефективно перешкоджати утворенню і розвитку такої хвороби, як діабет, а також його симптомів (хоча про це багато якраз таки і пам'ятають, адже як вже було сказано, описуваний гормон більшістю людей сприймається лише в якості засобу, здатного зупинити діабет).

Тут необхідно зробити невелику паузу і уточнити, що виходячи з клінічної картини і патогенезу, діабет буває різний - 1 типу (інсулінозалежний, де дія інсуліну, точніше його препарати, як ніколи корисні) і 2 типу (інсуліно незалежний, де препарати описуваного гормону грають лише опосередковану роль). Перший тип зустрічається головним чином у осіб молодого віку і дітей. Другий виявляється переважно у осіб літнього і середнього віку (часто супроводжується ожирінням).

Важливо: коли спостерігається діабет 1 типу, ефекти препаратів інсуліну украй корисні, тому вони і використовуються. При другому ж типі застосовуються головним чином синтетичні засоби, що знижують цукор, і лише в деяких випадках їх прийом доповнюється вживанням інсулінових препаратів.

Але повернемося до теми і скажемо, що в цілому, усі корисні, що проявляються, і впливаючі позитивно на людину ефекти інсуліну можна розділити на три великі категорії - це метаболічні, антикатаболічні і анаболічні ефекти, які можуть бути корисні, як в межах спорту, так і в інших сферах (медицини та ін.) :


Метаболічна дія і ефекти інсуліну - активація ключових ферментів гліколізу, посилення поглинання клітинами корисних речовин, у тому числі і глюкози, збільшення виробництва глікогену, зменшення інтенсивності глюконеогенезу;

Анаболічна дія інсуліну - посилення вбирання клітинами амінокислот, поліпшення транспорту магнію, фосфату і іонів калію, посилення реплікації ДНК і біосинтезу білку, посилення виробництва жирних кислот і наступної їх етерифікації, мобілізація жирів (відбувається при нестачі інсулінового гормону);

Антикатаболічні корисні властивості інсуліну - зменшення ліполізу (зниження вступу жирних кислот в кровотік), пригнічення гідролізу білків (зменшення деградації білків і як наслідок захист м'язової маси від руйнування).

Проте варто розуміти, що механізм дії інсуліну не так і простий, а його ефекти не завжди корисні. Про що мова? Про те, що при застосуванні препаратів на його основі є вірогідність прояву досить-таки небезпечних побічних ефектів :


Важка гіпоглікемія (її симптомами і ознаками є слабкість, нудота, запаморочення, тахікардія, тремор, холодний піт, панічні настрої), гіпоглікемічна кома (при дуже великих передозуваннях);
Алергічні реакції як побічні ефекти інсуліну (можливий навіть анафілактичний шок), що найчастіше проявляються при прийомі погано очищених препаратів тваринного походження;
Розвиток резистентності (при тривалому прийомі в деяких випадках може виникати не сприйнятність, при якій дія інсуліну не відчувається організмом);

Місцеві ускладнення і ліпоатрофії після введення ін'єкції, інсуліновий набряк і інші відхилення від норми.

Важливо: якщо проявився гіпоглікемічний ефект інсуліну внаслідок передозування, то слід негайно вжити заходи по його усуненню. Зазвичай в такій ситуації призначають цукор або споживають солодкий чай, у важких же випадках (т.з. інсуліновий шок) робиться внутрішньовенне вливання розчину глюкози (50 мл 40-процентного розчину). У свою чергу при колапсі під шкіру вводять 1 мл 0.1-процентогоного розчину адреналіну гідрохлорида.

В цілому ж, якщо спортсмен наслідує інструкції і робить усе правильно, чуйно прислухаючись до свого організму і спостерігаючи, які ефекти інсуліну проявляються, то побічні дії його не турбують. Також уникати негативних явищ допомагають тривалі перерви між курсами, що проводяться. В першу чергу це може захистити Вас від виникнення не сприйнятності і пов'язаних з нею недуг/відхилень.

Для довідки: зазвичай при тривалості курсу в 2 місяці перерва дорівнює 3-4 місяцям. Така практика дозволяє практично повністю уникнути ризику несприятливих змін у функціях і структурі підшлункової залози.


Інсулін у бодібілдингу і в цілому в спорті


Застосування описуваного гормону в спортивній практиці в якості допінга в першу чергу обумовлене тим, що він здатний проявляти потужну анаболічну і антикатаболічну дію по відношенню до вуглеводної, жирової і що найголовніше білковому обміну.

Коли Ви використовуєте інсулін у бодібілдінгу, навіть в поодинокій дозі, може відбуватися значне зниження вмісту глюкози в кровотоці і збільшення захисної реакції, що виражається в посиленому викиді гормону росту, який сприяє підняттю рівня цукру в крові. У деяких ситуаціях рівень ГР (гормон росту) може зростати від 5 до 7 разів, що немало.

Результатом усього вищеописаного являється посилення анаболізму. До того ж, відомо, що застосування гормону інсуліну в спорті може бути корисне не лише викидом ГР і пов'язаним з цим ефектами, але і багатократним посиленням його дії, а також дії анаболічних стероїдних засобів. Стає зрозуміло, чому описуваний гормон і препарати, створені на його основі, так часто використовуються в спорті у поєднанні з препаратами ГР і анаболічними стероїдами.

Варто відмітити, що коли Ви здійснюєте прийом інсуліну у бодібілдингу, велике значення має не лише його рівень в крові, але і чутливість тканин до нього. Відомий факт, що дієта кваліфікованого атлета повинна виключати вживання продуктів простих цукрів (навіть у мінімальних кількостях). Чому? Тому що багато чоловіків, що займаються спортом, та і не тільки, мають проблеми з метаболізмом описуваного гормону, а самі про це навіть не знають.

У той же час багато атлетів, що використовують інсулін в спорті, і не лише, задаються питанням, чому вони не можуть позбавитися від останніх крапель підшкірного жиру в організмі? Причина знову-таки може бути в тому, що у спортсмена спостерігається метаболічне порушення, і інсулін у бодібілдингу, як підказують відгуки, тут не допоможе, тому що ваш організм до нього нечутливий. Цей розлад є досить поширеним, а, на думку експертів ЦКЗ США (знаходиться в Атланті) від нього так взагалі страждає ? частина усіх Американців.

До речі, бодібілдери, що потрапили в групу цих 25% мають низькі шанси на отримання рельєфної мускулатури, навіть якщо вони використовуватимуть таку популярну багату вуглеводами і бідну жировими елементами дієту. Інсулін в спорті в таких випадках також практично даремний, як говорять відгуки і підтверджують експерти, це навпаки може посилити ситуацію, оскільки вивільнятиметься більше гормону, чим може утилізувати резистентний організм людини.

Якщо точніше, то здійснюючи курс інсуліну у бодібілдингу, коли у Вас спостерігається не сприйнятність до нього, Ви ризикуєте утворити надлишок, який буде сприйнятий організмом, як небезпечний токсичний чинник (до цього ж явища можуть приводити дієти, багаті вуглеводами і бідні жирами). В якості захисту наше тіло перетворить зайві вуглеводні калорії в триацилгліцероли, які потім будуть запасені в якості жиру. Отже будьте обережні і уважно відносіться до своєї дієти.

Взагалі інсулін в спорті, зокрема його застосування у бодібілдингу, є обгрунтованим лише в тих випадках, коли Ви здійснюєте контроль над рівнем глюкози в крові, а також при вмісті в крові C -пептида у рамках фізіологічних норм. При цьому варто розуміти, що далеко не кожен препарат на основі цього гормону підходить для застосування і є корисним для атлета.


Який інсулін в спорті кращий?

Питання і відповідь на нього просте - у рамках спортивної практики необхідно використовувати описуваний гормон короткої або ультракороткої дії. Перший починає діяти вже через півгодини після введення, тому його слід приймати за 30-40 хвилин до їди (пік концентрації спостерігається приблизно через 2 години, а зникає він з організму через 5-6 годин). Другий проявляє свою дію вже через 15 хвилин після прийому з піком через 2 години і виведенням через 3-4 години (у спорті вводиться зазвичай відразу після їди, багатої вуглеводами).

Важливо: нижче буде досить детально описано, як приймати інсулін у бодібілдингу, тому зверніть увагу на представлену в наступній частині статті інформацію, якщо Ви плануєте проводити курс або в цілях науки цікавитеся використанням описуваного гормону в спорті.


Інструкція, застосування інсуліну в спортивних цілях

Не затягуватимемо, а відразу перейдемо до справи. І спершу опишемо, як приймати інсулін правильно і як його колоти:


По-перше, ретельно вимийте руки з милом;
По-друге, наберіть необхідну кількість препарату в заздалегідь підготовлений інсуліновий шприц;
По-третє, вільною рукою зберіть шкіру на животі в складку;
По-четверте, введіть голку під кутом в 45 градусів паралельно складці;
По-п'яте, плавним рухом введіть препарат, а потім акуратно вийміть голку.


Важливо: здійснюючи застосування інсуліну, не робіть ін'єкції в одно і те ж місце на животі (щоб не виникали нерівності в жировій клітковині, т.з. ліподистрофія) і ні в якому разі не розминайте місце уколу. Також запам'ятайте, що при використанні інсулінових шприців майбутнє місце уколу не обов'язково обробляти (це можуть підтвердити і лікарі) - прокол невеликий, так що інфекція не зможе потрапити.

Тепер же, щоб не витрачати ваш час, ми детально опишемо конкретний приклад того, як може бути проведений курс застосування інсуліну, побудований в спортивних цілях. За допомогою цього курсу атлет може набрати від 5 до 10 кг досить якісної м'язової маси впродовж усього 1-2 місяців (по його закінченню треба буде зробити перерву, щоб дати власній секреції гормону відновитися).

Отже, почнемо. Спершу-спочатку уважно вивчіть механізм дії гормону і інструкцію придбаного вами препарату, а також заходи запобігання і усунення гіпоглікемії, можливо в майбутньому це Вам знадобиться. Починайте ж прийом інсуліну з невеликої дози в 2-4 одиниці, що вводиться підшкірно (декількома абзацами вище ми описали, як треба робити ін'єкції), поступово нарощуючи об'єми. Згодом можна підняти дозування аж до 15-20 (і навіть 30) одиниць, більше не рекомендується.

Проводячи курс інсуліну, стежите за реакцією організму на збільшення дозування і у разі потреби зменшуйте об'єми, що вводяться. Зверніть увагу на те, що інсулінові шприци, використовувані для уколів, можуть мати різні ділення. Одні - U - 40 (використовуються для ін'єкцій препаратів, що містять 40 одиниць в 1 мілілітрі), другі - U - 100 (відповідно використовуються для ін'єкцій інсулінових препаратів, що містять 100 одиниць в 1 мілілітрі).

Частота, з якою вводяться уколи інсуліну, коли здійснюється його застосування на курсі, може бути різною, самий же щадний варіант - це уколи через день. При цьому краще всього робити ін'єкції відразу по закінченню тренування, а потім плотно поїсти, щоб забезпечити необхідний вступ вуглеводів в кров. Ще одна причина для використання такого способу - це катаболічні процеси, які проявляються при інтенсивному фізичному стресі під час тренування. Рекомендована ж тривалість курсу інсуліну - це 2-2.5 місяця (при описаному вище режимі, частоті застосування і дозуваннях описуваного гормону).

Інструкція інсуліну Вам цього не скаже, але ін'єкції його препаратів можна виконувати і щодня, і навіть 2 рази в день. Проте в таких випадках слід значно знижувати тривалість курсу, що проводиться, - не повинна перевищувати півтора місяці.

Важливо: якщо Ви плануєте використовувати гормон ультракороткої дії, то тоді введення ін'єкцій слід проводити не до їди, а відразу після. Візьміть на замітку - на 1 одиницю гормону, що вводиться, повинно доводитися 10 грам вуглеводів. Це максимально ефективний режим харчування при проведенні інсулінового курсу.

На закінчення відмітимо, що застосування інсуліну добре сприяє анаболізму, тому його часто поєднують у бодібілдингу і інших дисциплінах із стероїдами. До того ж, інсулінові препарати і анаболіки добре сумісні з фізіологічної точки зору - у них різний механізм дії і вони непогано доповнюють один одного, не викликаючи посилення побічних ефектів.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації