СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЧи шкодить протеїн здоров'ю?


Ми вже писали статтю про міфи про спортивне харчування протеїн, більшість тверджень про шкоду спортивного протеїну є лише міфами — наукові дослідження підтверджують безпеку і нешкідливість сироваткового білка для здоров'я. Однак це стосується лише «чистого» протеїну, а не сумішей, які продаються у магазинах.

Чи шкодить протеїн здоров'ю

Проблема починається тоді, коли виробники спортивного харчування починають додавати до складу протеїну вельми дивні інгредієнти — і не стільки для здешевлення продукту, скільки для створення більш «приємного» смаку і кольору, а також густої текстури і забезпечення легкого змішування з водою.


Чи можна зробити протеїновий коктейль з домашніх продуктів і вийде замінити порошковий протеїн на сухе молоко?


Скільки білка в спортивному протеїні?


Перше, з чого потрібно починати вибір спортивного протеїну — це з вивчення вмісту білка в 100 г. продукту. Дуже часто виробники свідомо вводять покупця в оману, вказуючи на упаковці цифри «30 г протеїну на порцію», маючи на увазі під порцією не стандартні 30 грамів, а 40 або навіть 50.

Хороший протеїн містить приблизно 22-25 г білка на 30-грамову порцію — або 73-83 г білка на 100 г продукту. Кількість вуглеводів і жирів в цьому випадку не повинно перевищувати 1-5 г на порцію (або 4-15 м на 100 г). Якщо ж білка в продукті менше, а вуглеводів і жирів більше, то купувати його не варто.


Вчимося читати склад протеїну


Другим кроком при виборі якісного протеїну є уважне вивчення його складу. Нагадаємо, що інгредієнти вказуються у порядку зменшення, від переважаючого до самого меншого. Якщо ж на упаковці взагалі немає складу продукту, це однозначно не говорить ні про що хороше.

Головним правилом має стати те, що чим більше інгредієнтів у складі протеїну, тим гірше його якість. Особливо яскраво це проявляється на прикладі вегетаріанського протеїну, виготовленого з сої або гороху — технологія вимагає складних процесів і безлічі добавок, що не завжди добре.


Склад протеїну: типові інгредієнти


Ключовим інгредієнтом сироваткового протеїну є концентрована молочна сироватка (Whey Protein Concentrate) або ізолят молочного білка (Whey Protein Isolate). При цьому важливо те, яким чином вихідну сировину було очищено — механічною фільтрацією чи хімічними реакціями.

Дорогі марки протеїну зазвичай однозначно вказують, що ізолят був очищений саме механічно, без використання гідролізу чи інших процесів. Говорячи простими словами, це як у випадку з оливковою олією — олія холодного віджиму принципово відрізняється від глибоко рафінованої.


Гідролізований протеїн


З одного боку, в процесі гідролізу (тобто температурної, механічної і хімічної обробок) молочний білок розбивається на амінокислоти, що, в теорії, забезпечує кращу чистоту сировини і більш високий рівень засвоєння. Такий протеїн позначається як Hydrolyzed Whey Protein Isolate.

З іншого боку, даний процес є складним технологічним ланцюжком, принципово змінює склад молочного білка. Неможливо гарантувати, що через 10 років вчені не відкриють які-небудь «транс-протеїни», що утворюються в процесі такої обробки і несуть шкоду здоров'ю.


Небезпечні інгредієнти в складі протеїну

На жаль, чиста молочна сироватка має специфічний неприємний смак і досить погано змішується з водою — для усунення цього дефекту» виробникам доводиться додавати до складу спортивного протеїну як цукро замінники, так і ароматизатори і всілякі загусники.

Відзначимо, що деякі вчені впевнені в тому, що вживання аспартама при низькому рівні глюкози в крові (тобто, після силового тренування) завдає шкоди мозку і провокує розвиток хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Саме тому постарайтеся купувати протеїн без аспартаму.


Загусники і розпушувачі


Принциповою відмінністю низькоякісного протеїну є використання дешевих загусників і розпушувачів, що дозволяють зробити текстуру продукту більш густою. Проблема полягає і в тому, що подібні загусники в буквальному сенсі заповнюють шлунок і погіршують засвоєння протеїну.

Умовно безпечними загусниками можуть вважатися карагенан (Carrageenan) і ксантанова камедь (Xanthan gum), широко використовуються в харчовій індустрії як для виробництва ковбас та сосисок, так і для створення густої структури молочних коктейлів з МакДоналдс та іншого фастфуда. Необхідно розуміти, що спортивний протеїн — це досить складний з точки зору виготовлення продукт. Для здешевлення вартості виробники можуть використовувати вкрай дивні інгредієнти — і ніхто їм цього не може заборонити, так як регламентів у подібної продукції просто не існує.


Висновок


Необхідно розуміти, що спортивний протеїн — це досить складний з точки зору виготовлення продукт. Для здешевлення вартості виробники можуть використовувати вкрай дивні інгредієнти — і ніхто їм цього не може заборонити, так як регламентів у подібної продукції просто не існує.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації