СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЧи шкідливий соєвий протеїн?


В цій статті я хочу вам розповісти чи шкідливий соєвий протеїн, це один з найбільш спірних продуктів спортивного харчування. Одні кажуть, що він - найкраще джерело білка, інші переконують, що цей продукт знижує тестостерон у чоловіків. Так що ж виросте від соєвого протеїну: груди чи м'язи? Давайте розбиратися.


Фітоестрогени в соєвому протеїні


чи шкідливий соєвий протеїн

Рослини для боротьби з шкідниками і паразитами використовують так звані фітоестрогени - речовини, які за структурою схожі на жіночі гормони естрогени і по ідеї можуть надавати схожий ефект. Дію фітоестрогенів було виявлено в 1946 році, коли вівці та барани, харчувалися певним видом конюшини, і втратили плодючість. У них також з'явилася лактація поза вагітності. Таким чином, згідно теорії, рослини регулювали чисельність своїх "хижаків".

Звичайно, відразу виник інтерес до дії фітоестрогенів на людину. З'явилися страшні історії про зростання грудей у чоловіків від пива і сої. Однак, для того, щоб фітоестроген подіяв, він повинен бути перетворений в кишечнику в іншу речовину - еквол. У кишечнику травоїдних фітоестрогени утворюються з більшою ефективністю, ніж у людини, тому вівці і постраждали.


Скільки еквола міститься в сої?


Азіати, які споживають велику кількість сої, отримують не більше 50 мг еквола на добу. Тварини, які відчували труднощі з відтворенням, споживали 20-100 г/добу. В людських дозах - це 1000 літрів соєвого молока в день або 360 кг тофу.

Що стосується людей - 35-50% дорослих взагалі не мають в кишечнику необхідних ферментів для переробки фітоестрогенів. Навіть якщо ви потрапляєте в 2/3 населення, які здатні переробляти фітоестрогени, небезпека виникає тільки при перевищенні дози. В яблучних кісточках теж міститься смертельна отрута, але людина просто не здатна з'їсти стільки яблук, скільки потрібно для отруєння.


Кому слід дотримуватися обережності?


Дані, які об'єднали 32 дослідження, однозначно говорять - соєвий білок не впливає на здатність до зачаття і не викликає неприємних ефектів на кшталт зростання грудей і лактації у чоловіків. Тим не менш жінкам, для яких соєвий білок традиційно вважався корисним, потрібно застосовувати його з обережністю. Особливо, якщо вони планують вагітність або відчувають проблеми з менструальним циклом.

Дослідження, при якому представниці прекрасної статі щодня вживали 60 грам соєвого білка, виявило ефект збільшення менструального циклу на 1-6 днів.


Переходити на соєвий протеїн чи ні?

Отже ми з'ясували, що соєвий протеїн не шкідливий для здоров'я, при цьому даний продукт дешевший, ніж інші протеїни, так може треба перейти на нього, відмовившись від більш дорогих аналогів?!


Вміст білка в соєвому протеїні може бути різним в залежності від сировини, з якої виробляють продукт:


із соєвого борошна - 40-50% білка;
із соєвого концентрату - 57-67% білка;
з соєвого ізоляту (найдорожчий продукт) - понад 85% білка.


При цьому біологічна цінність - активність білка в соєвому протеїні (за винятком самого дорогого - ізоляту) низька - не вище 74. Для порівняння, біологічна цінність цілісного яйця - 100. Ряд досліджень доводить низьку ефективність соєвого протеїну для росту м'язів і жироспалювання порівняно з сироватковим протеїном і казеїном.

Якщо ви можете дозволити собі кращі види спортивного харчування, економити не варто. Якщо ж ваш бюджет дуже обмежений, можете використовувати соєвий протеїн (краще ізолят), ретельно контролюючи його прийом і стежачи за своїм станом.

Тепер ви знаєте чи шкідливий соєвий протеїн і вам вирішувати чи приймати його чи ні, я в статті написав всі плюси і мінуси цього виду протеїна.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації