СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕЧи можна їсти на ніч?


Чи дійсно вечірні вуглеводи шкідливі для фігури? За скільки годин до сну потрібно вечеряти, щоб не набирати зайву вагу в області живота і талії? За скільки годин до сну не можна їсти?
З одного боку, організму, по суті, байдуже час прийому їжі — тілу важлива лише сумарна калорійність харчування. Теоретично, якщо ви будете дотримуватися добової норми калорій, ви можете з'їдати за один раз рівно перед сном, і все одно не будете набирати зайву вагу і товстіти.

З іншого боку, метаболізм дійсно сповільнюється у вечірній час, а під час сну ключову роль в обміні речовин починає грати жирова тканина, синтезуючи гормон лептин. При цьому наявність вуглеводів в шлунку здатно негативно впливати на можливості спалювати тіла існуючі жири.


Чи можна їсти на ніч

Метаболізм після шести вечора


Біологічний годинник людини тісно пов'язаний з ритмами зміни дня і ночі. Саме тому яскравість світла впливає не тільки на рівень гормону сну мелатоніну, але і на інші параметри метаболізму. Наприклад, в темний час доби робота травної системи та шлунку відчутно сповільнюється.

Однак вкрай складно назвати конкретний час, в який ці зміни починаються («не їсти після шостої вечора»). Найімовірніше, на це впливає час заходу сонця — саме тому Аюрведа, традиційне індійське вчення про здоров'я, рекомендує не вживати їжу після заходу сонця.


Чи шкодять вуглеводи на ніч?


Під час сну швидкість обміну речовин знижується приблизно на 15-35%, рівень глюкози (і інсуліну) в крові падає, підвищуючи таким чином рівень жироспалюючого гормону росту. Також, під час сну в процес метаболізму активно включається гормон голоду лептин.

По суті, в нічний час організм мінімізує процеси травлення і активізує використання існуючого жиру в якості палива — при цьому наявність великої кількості їжі в шлунку безумовно викличе дисбаланс. І чим більше простих вуглеводів буде в такій їжі, тим гірше.


Звичка їсти ввечері


Головна проблема «вечірніх калорій», на думку дієтологів, полягає насамперед у банальному переїданні. Якщо у людини не було можливості нормально поснідати і пообідати, то очевидно, що до вечері вона сильно зголодніє — і, в підсумку, з'їсть більше калорій, ніж їй було потрібно.

На жаль, це цілком типовий випадок, оскільки для більшості працюючих людей саме вечеря стає головним прийомом їжі за день. Ситуація ускладнюється і тим, що спроби зменшити розмір спожитої їжі ввечері досить часто виливається в неконтрольовану нічну обжерливість.


Нічна обжерливість

Пробудження від голоду і нічний похід до холодильника зустрічаються лише у 1-2% населення, однак для чверті страждаючих ожирінням це нормальне явище. Подібна поведінка викликана порушеннями нічних коливань лептину і кортизолу, а також і неадекватною реакцією організму на інсулін.

Для того, щоб уникнути нічної обжерливості, важливо наситити тіло правильною енергією під час вечері — саме тому треба не просто скорочувати порції, а вживати якомога більше корисної клітковини (у вигляді зелених овочів) і рослинних жирів. Уникаючи при цьому цукру і швидких вуглеводів.


Підсумкова рекомендація


Незважаючи на те, що з теоретичної точки зору калорії «завжди однакові» (тобто, по суті, неважливо час їх вживання) на практиці звичка робити вечерю головним прийомом їжі зазвичай тісно пов'язана з набором зайвої ваги. При цьому підшкірний жир відкладається переважно в області живота.

Саме тому найкращим часом для вечірньої їжі стане період за 3-4 години до відходу до сну — це дозволить організму перетравити і повністю засвоїти вуглеводи, полегшивши плавний перехід в нічний режим використання вільних жирних кислот як основного джерела енергії.


Краща їжа на вечерю

Оскільки вночі тіло в буквальному сенсі працює на жирах, якість вживаних на вечерю масел і жирів відіграє вирішальну роль у боротьбі за струнке і підтягнуте тіло. Важливо максимально мінімізувати тваринні жири та олії низької якості (особливо соняшникову).

Найбільш корисним і правильним вибором для вечері буде порція їжі енергетичною цінністю 450-500 ккал, котра містить 25-35 г протеїну, 15-25 г жирів (переважно корисних омега-9 жирних кислот у вигляді оливкової олії) і 50-75 г вуглеводів (з яких 8-10 г клітковини і не більше 7 г цукрів).


Висновок


В теорії, для організму не повинно бути різниці між «ранковими» і «вечірніми» вуглеводами — однак на практиці ця різниця досить відчутна. Саме тому для того, щоб не набирати зайву вагу в області живота, дійсно необхідно не об'їдатися на ніч.
Інші статті по темі :
Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації