СТЕРОЇДИПОХУДАННЯ
ХАРЧУВАННЯ

СПОРТИВНЕ ХАРЧУВАННЯ
ЗДОРОВ'Я

РІЗНЕБезповоротне схуднення міф чи реальність?


Коли ми читаємо чергову дієту або рекламний банер, то часто зустрічаємося із заявами типу : "На цій дієті, за тиждень, ви позбавитеся від 8-10 кілограм " або "Для схуднення досить виключити три продукти". Подібного роду твердження, рясно представлені в мережі, створюють оманливе враження примітивності похудального процесу. Його односкладовій і однобокості.

Насправді, обидві тези абсолютно позбавлені сенсу, оскільки не враховують величезної безлічі чинників : починаючи від рівня метаболізму і фізичної активності конкретної людини, і закінчуючи його психологічною готовністю і спадковістю. В результаті, величезну кількість людей врізаючи харчування або виключаючи якісь продукти, не можуть добитися значущих змін. Найцікавіше ж полягає в тому, що коли справа стосується інших областей життєдіяльності людини, ми усі прекрасно розуміємо, що результату можна досягти, тільки при комплексному підході - неможливо стати хорошим легкоатлетом, тільки бігаючи, не вдасться розібратися в математиці вивчивши, лише таблицю множення, не вийде схуднути, виключно урізавши калорійність або якість раціону. Будь усе так просто, і проблеми зайвої ваги зовсім б не існувало.

Варто розуміти, що під схудненням є зважаючи на безповоротне позбавлення від жирових запасів, а не тимчасова зміна маси тіла, якого можна добитися і більше щадними (нешкідливими) способами. Адже коли ми говоримо про лікування від хвороби, то маємо на увазі позбавлення від самої недуги, а не його симптомів.


Що ж зробити, щоб назавжди позбавитися від проблеми зайвої ваги?


Уявіть, що ви вирішили відправити своїм друзям, бандероллю, подарунок - DVD - плеєр. Але на пошті його не приймають із-за перевищення ваги. Що робити? Ви звільняєте плеєр від упаковки. Але вага все одно велика! Знімаєте корпус, позбавляєтеся від кнопочок на передній панелі, витягуєте лампочки, світлодіоди і іншу дрібницю, що не впливає на саму роботу апарату. І в кінець - кінців, не добившись потрібної інструкціями ваги, починаєте виколупувати робочі елементи схеми. Коли необхідна вага досягнута, "подарунок" вирушає друзям.


- Марення збудженої уяви?- скажете ви. - І будете праві!


Але ж рівне те ж саме ми проробляємо з собою, коли сідаємо на чергову дієту: у нас сохнуть і псуються шкіра і волосся, стають ламкими нігті, вимирає кишкова мікрофлора, в'януть м'язи, зневоднюється організм... і врешті-решт починають розщеплюватися тканини внутрішніх органів. Так, разом з цим йдуть і певні надлишки жирової тканини, але ж і у випадку з плеєром він все-таки втрачав вагу. Проте, жодна людина при повному розумі і здоровій пам'яті, не дозволив би собі створити таке з плеєром... але чому те тисячі тисяч творять подібне з собою.

Адже можливий і інший, довший, але адекватніший варіант розвитку подій : ви йдете в магазин, в якому придбали плеєр, і міняєте його на простішу, але легку модель. Плеєр міняється конструктивно, легшає за рахунок зміни функціональних особливостей. Якщо в першому варіанті власник апарату завжди стоїть перед дилемою - мала вага або працездатність, то в другому, невелика вага є природною конструктивною особливістю моделі.

З схудненням справа йде точно так. Щоб мати струнке тіло потрібно не намагатися "худнути", а намагатися змінити внутрішні процеси що протікають в організмі, налагодити їх скоординовану роботу. Перенаправити свої зусилля не на безглузду, зі змінним успіхом, боротьбу із зайвою вагою, а на усунення причин її набору.


Повнота: головні причини


Метаболізм


Головною, основною, "залізо - бетонною", причиною набирання ваги є рівень метаболізму. Усі інші чинники впливи, навіть такі "жахливі", як гормональний збій або генетична мутація все одно впливають на ожиріння за допомогою обмінних процесів.

Представте гіпотетичний безстічний басейн. Будь-якому басейну потрібна циркуляція води, інакше застоявшись, вона може зацвісти і погнисти. З постійною подачею свіжої води з водопроводу проблем немає, а ось замість не існуючого стоку використовуються роботи, що вичерпують воду відрами і що відносять її в спеціальний резервуар для фільтрації, - налагоджений циклічний процес.

Постійний натиск води і відлагоджена періодичність робото - зачерпувальники роблять систему настільки стабільною, що люди, плаваючі у басейні, навіть і не підозрюють про існуючі конструктивні дефекти басейну.

Приблизно так само працює і здоровий організм. Поживні речовини, що поступають, або витрачаються на зовнішні процеси (стосовно басейну це бризки, випар води і так далі), або циркулюють в крові (вода у басейні), або йдуть на внутрішні потреби організму (роботи). Але в один прекрасний, або не дуже, день відбувається якийсь програмний збій - роботи зменшують частоту своїх вичерпань. Басейн починає переповнюватися. У певний момент, коли він вже не здатний вмістити в собі стільки води, вона починає переливатися заповнюючи навколишній простір (почалося відкладення жирів).

Що в цьому випадку може зробити керівництво спортивною спорудою, якщо впливати на діяльність роботів вони не можу (через своє професійне незнання програмування і робототехніки)?

На поверхні два варіанти: перекрити, або значно скоротити, подачу води, або підвищити її витрату в самому басейні. Зрозуміло, що намагатися знизити рівень випаром (2 варіант), при об'ємах води, що поступають, украй проблематично, а швидше і зовсім нереально. Тому, цілком природно, вибирається перший варіант.

Як ви розумієте, перший варіант ідентичний значному урізуванню харчування, а другий фізичним навантаженням з метою спалювання калорій. Якщо порівняння випару і фізичних навантажень здається вам непорівнянним, по рівню впливу, то дозволю собі помітити, що година проведена за гімнастичними вправами спалює всього 240 кілокалорій (це при обліку занять в спортивній секції, а не в'ялих махів в домашніх умовах), а година їзди на велосипеді, у свіжому темпі, 320 кілокалорій, що відповідає яблуку середніх розмірів (100 грам яблука містять 287 кілокалорій). Я вже не говорю про важчу їжу (наприклад усі види відомих круп значно перевищують ці цифри).

Прийнявши рішення керівництво значно знижує вступ свіжої води, тобто практично перекриває кран. Вода починає поступово підцвітати, на стінках басейну з'являється зелень, колір, запах і структура води зазнають зміни, але у нинішній момент це не важливо, головне позбавитися від переповнювання. (приблизно також міркують дієтомани: "Ми знаємо, що голодна дієта шкідлива, але важливіше схуднути, а потім ми відновимо здоров'я).

Оскільки роботи продовжують вичерпувати воду, а вступ мінімальний, рівень у басейні починає падати. Але тут виникає інша проблема - роботи створені, щоб підтримувати рівень води. Не має значення це рівень при правильній роботі, або що явно змінився після події збою. Завдання незмінне - рівень. Але він став опускатися. Роботи не пристосовані доливати не вистачає, вони можуть тільки менше викачувати. Що вони і починають робити. Спочатку урізаючи трохи, і так невисоку, частоту вичерпань, а потім все більше і більше. У перспективі прагнучи взагалі зупинитися.

Керівництво, у свою чергу, бачить, що якщо за перший день рівень води знизився на 100 міліметрів, то на другій ще на 90, а на третій вже на 75. Через тиждень і зовсім став знижуватися по 5 міліметрів в добу. Адже начальство не може чекати до безкінечності, вода псується все більше і більше, а басейн ризикує перетворитися на затхле болото.

В кінець-кінців, досягнувши потрібного рівня або понизивши його значно, не має значення, керівництво поновлює вступ води в повному об'ємі. Сподіваючись повернути клієнтів, що втекли, і відновити колишню чистоту проточною водою. Але роботи те залишилися колишніми, що і коли вода переповнювалася. Гірше за те, вони ще більше понизили продуктивність, навіть в порівнянні з тією, що була. Басейн, який з такою працею був позбавлений від зайвої води, починає наповнюватися з катастрофічною швидкістю.

Ви думаєте роботи, як і у випадку з падінням рівня, поступово збільшуватимуть інтенсивність своєї роботи? Та ні в якому разі. Принаймні не так істотно. Адже їх глобальне завдання (не плутати з головною), від якого у тому числі залежить і їх існування, збереження працездатності басейну. Переповнений басейн також працездатний, як і наповнений до певного рівня, а ось що пересихає це абсолютне зло. Басейн без води, також, як і басейн з малою кількістю води, абсолютно не пристосований для плавання.

Те ж відбувається і з нами, коли ми голодуємо або сідаємо на голодну дієту. У організмі немає заборони на ожиріння. Така загроза не зустрічалася на нашому еволюційному шляху, тому і жорстких внутрішніх механізмів боротьби з ним немає. А ось голод, майже завжди супроводжував наших предків. Траплялися цілі голодні сезони і епохи, коли людство стояло на межі виживання, тому організм має чіткий механізм збереження життя. Як тільки настає голод різко урізається рівень метаболізму - менше виділяється енергії на терморегуляцію (тому на дієтах часто мерзнуть), рідше стає дихання і серцебиття, підвищується сонливість і так далі. Це ще не сплячка, як у деяких видів ссавців, але вже щось схоже. Подібний стан допомагав виживати нашим предкам в періоди недостатності харчування.

Як же схуднути не поправившись знову? Як можна розв'язати проблему на місці керівництва басейном?

Проблема керівництва полягала в тому, що воно підійшло до рішення не з того кінця. Вирішивши, що якщо воно не може втрутитися в програму роботів (у нашому випадку невміння свідомо регулювати рівень обмінних процесів), то їх можна виключити з вирішення проблеми. Абсолютно невірний підхід.

Змінити роботів ми не можемо, але можемо змінити умови їх роботи, тим самим збільшивши інтенсивність роботи.

Згадайте, як працювали роботи. Вони з певною частотою зачерпували воду з басейну і відносили до спеціального резервуару. Стався якийсь збій і роботи уповільнили рух, тим самим понизивши частоту вичерпання. Їх швидкість ми змінити не в силах, але що нам заважає підсунути резервуар ближче, тим самим зменшивши відстань. Проста задачка для третьокласника. Якби керівництво здогадалося до цього, то не було б ні затухаючої води, ні "паніки", від усихання басейну, роботів, ні відтоку клієнтів. Проблема вирішилася б раз і назавжди... чи до наступного збою.
Інші статті по темі :


Популярні статті
Цікаві статті
Бодібілдинг портал для початківців і не тільки. На сайті ви знайдете програми тренувань, описи препаратів, фотографії і багато цікавої інформації